Krčné mandle

Mandle sú dvojice mäkkých tkanivových hmôt, nachádzajú sa v zadnej časti hrdla (hltana). Každá mandla sa skladá z tkaniva podobnému lymfatickým uzlinám, na ktoré je natiahnutá ružová sliznica. Na sliznici každej mandle sú jamky, zvané krypty. Mandle sú súčasťou lymfatického systému, ktorý pomáha v boji proti infekciám. Avšak, odstránenie mandlí zdá sa, nezvyšuje náchylnosť k infekciám. Mandle sa značne líšia, čo do veľkosti a opuchu v reakcii na infekciu.

Ochorenia mandlí

Akútna angína: baktérie alebo vírus infikuje mandle, spôsobujú opuch a bolesť v krku. Mandle môže vyvinúť šedý alebo biely povlak, ako výpotok.

Chronický zápal mandlí: Trvalé infekcie mandlí, niekedy v dôsledku opakovaných epizód akútnej angíny.

Peritonzilárny absces: infekcia vytvára kapsu hnisu na mandliach. Peritonzilárné absces sa musí vypustiť naliehavo.

Akútna mononukleóza: Zvyčajne spôsobená vírusom Epstein-Barr, spôsobuje závažné opuchy na mandliach, horúčku, bolesť v krku, vyrážku a únavu.

Strapové hrdlo: Streptococcus baktérie napádajú mandle a hrdlo. Horúčka a bolesť hrdla sprevádzajú bolesti v krku.

Zväčšené (hypertrofické) mandle: Veľké mandle znižujú priechodnosť dýchacích ciest, čo spôsobuje chrápanie a spánkové apnoe.

Tonsillolithos: tonzilolit, mandľový kameň: mandlové kamene, alebo tonsilloliths, na mandliach sa tvoria hrudky, ktoré môžu postupne stvrdnúť, kalcifikovať.

Vyšetrenia mandlí

Ster krku: lekár potrie vatovým tampónom mandle a vnútro hrdla a odošle tampón na testovanie. Obyčajne toto je robené pre kontrolu baktérií, ako sú Streptococcus.

Monospot testy: krvný test môže odhaliť niektoré protilátky, ktoré môžu pomôcť potvrdiť, že symptómy u vyšetrovaného sú kvôli mononukleóze.

Protilátky vírusu Epstein-Barr: Ak test monospot je negatívny, protilátky v krvi proti EBV môžu pomôcť diagnostikovať mononukleózu.

Liečba mandlí

Antibiotiká: zápal mandlí v dôsledku bakteriálnej infekcie môže byť liečený antibiotikami.

Vypustenie hnisu z absces: peritonzilárny absces zvyčajne musí byť prepichnutý ihlou, aby mohol byť stav liečený.

Chirurgia mandlí: V prípade mandlí, ktoré sú príliš veľké, alebo opakovane napadnuté infekciou, chirurgia môže byť potrebná na ich odstránenie.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman