Neplodnosť

Neplodnosť je znížená schopnosť alebo neschopnosť otehotnieť a mať potomkov. Neplodnosť je tiež definovaná, ako neschopnosť otehotnieť po roku pravidelného pohlavného styku, bez antikoncepcie. Ireverzibilná neplodnosť sa tiež odvoláva na sterilitu.

Príznaky - mužská neplodnosť

Hlavným príznakom mužskej neplodnosti je neschopnosť počať dieťa. Nemusia byť ani prítomné iné zjavné príznaky. V niektorých prípadoch je však zásadným problémom dedičné ochorenie, hormonálna nerovnováha, rozšírené žily semenníkov, s podmienkou, že tieto blokujú priechod spermií.

Mužská neplodnosť - príznaky môžu zahŕňať:

Neschopnosť počať dieťa
Problémy so sexuálnymi funkciami - napríklad problémy s ejakuláciou, znížená sexuálna túžba, alebo ťažkosti udržania erekcie (erektilná dysfunkcia)
Bolesť, opuch v oblasti semenníkov
Opakujúce sa infekcie dýchacích ciest
Nižší než normálny počet spermií (menej ako 15 miliónov spermií na mililiter semena alebo celkový počet spermií menej ako 39.000.000 na ejakulát)

Kedy navštíviť lekára

Ak nie je muž schopný počať dieťa po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku
Ak muž prejavuje erektílne alebo ejakulačné problémy, nízky sexuálny apetít, alebo iné problémy so sexuálnou funkciou
Ak má muž bolesti alebo opuch v oblasti semenníkov
Má históriu problémov semenníka, prostaty alebo sexuálnych problémov
Ak muž prekonalv minulosti operáciu v oblasti triesiel, semenníkov, penisu alebo miešku

Riziká mužskej neplodnosti

Fajčenie tabaku
Použitie alkoholu
Použitie niektorých nelegálnych drog
Nadváha
Niektoré bývalé alebo súčasné infekcie
Byť vystavený toxínom
Prehriatie semenníkov
Vazektómia alebo iná brušná alebo pánvová chirurgia
Jedinec sa narodil s poruchou plodnosti alebo pokrvný príbuzný prejavuje poruchu plodnosti
Niektoré zdravotné ťažkosti, vrátane nádorov a chronických ochorení
Užívanie niektorých liekov alebo podstúpenie lekárským ošetreniam, ako je chirurgia alebo radiačná terapia, používaná na liečbu rakoviny
Vykonávania určitých predĺžených aktivity, ako je jazda na bicykli, či na koni, najmä na tvrdom sedadle

Príznaky - ženská neplodnosť

Ak je menštruačný cyklus príliš dlhý (35 a viac dní), alebo je, naopak, príliš krátky (menej ako 21 dní), je nepravidelný alebo chýbajúci, to môže byť príznakom nedostatku ovulácie, ktorá môže byť spojená s ženskou neplodnosťou. Nemusia však existovať vôbec žiadne príznaky ženskej neplodnosti.

Kedy navštíviť ženského lekára

Ak ste medzi 35. a 40. rokom života.
Ak ste staršia ako 40 rokov, môže lekár chcieť začať testovanie a liečbu ihneď.

Váš lekár môže tiež chcieť začať testovanie alebo ošetrenie hneď, ak vy alebo váš partner pozná problémy spôsobujúce neplodnosť, alebo ak máte v anamnéze nepravidelné alebo bolestivé menštruačné obdobie, zápalové ochorenia, opakované potraty, ošetrenia rakoviny alebo endometriózu.

Rizikové faktory žien

Vek. S pribúdajúcim vekom, kvalita a množstvo ženských vajíčok začína klesať. V polovici 30. rokov, miera straty folikulov sa zrýchľuje, čo má za následok menej a menej kvalitné vajíčka, takže koncepcia je tým pádom náročnejšia a zvyšuje sa riziko potratu.
Fajčenie, okrem poškodzovania krčka maternice a vajcovodov tým, že fačíte sa zvyšuje riziko potratu a mimomaternicového tehotenstva. Je to tiež aj tým, že starnú vaječníky a vajíčka sa poškodzujú predčasne, čo znižuje schopnosť otehotnieť. Pred začatím liečby neplodnosti treba prestať fajčiť.
Hmotnosť. Ak ste s nadváhou alebo podváhou výrazne, môže to brániť normálnej ovulácii. Je nutnú dostať sa k normálnej váhe - BMI - bolo preukázané, že zdravé BMI zvyšuje frekvenciu ovulácie a pravdepodobnosť tehotenstva.
História sexuálne prenosných ochorení. Sexuálne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie a kvapavka môžu spôsobiť fallopian poškodenie ciest. S nechráneným pohlavným stykom s viacerými partnermi sa zvyšuje šanca nákazy pohlavne prenosnou chorobou, to môže spôsobiť problémy s plodnosťou.
Alkohol. Nadmerné pitie je spojené so zvýšeným rizikom porúch ovulácie a endometriózy.

Neplodnosť môže súvisieť aj

 • Brušné zrasty sú to zrastené časti tkaniva, ktoré sa vytvorili medzi brušnými orgánmi a tkanivami.
 • Alkoholizmus je choroba, ktorá obsahuje chuť na alkohol, takýto jedinci zneužívajú alkoholické nápoje.
 • Amenorea označuje absenciu menštruácie; môže byť buď primárna (to znamená že sa u ženy nikdy menštruácia nevyvinula), alebo sekundárna.
 • Antifosfolipidov syndróm je autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť prakticky akýkoľvek orgán. Antifosfolipidov syndróm zahŕňa nadmernú zrážanlivosť krvi.
 • Zneužívanie kokaínu a cracku Kokaín je návyková stimulant, ktorý sa fajčí, šňupe, alebo sa aplikuje injekčne. Crack je kokaín, ktorý je dodávaný v krištáľoch.
 • Endometrióza je rast buniek, podobných tým, ktoré tvoria vnútrajšok maternice, ale v mieste mimo.
 • Zápalové ochorenie panvové (PID) je najčastejšou a závažnou komplikáciou pohlavne prenosných chorôb (STD).
 • Syndrómom poly cystických ovárií (PCOS) tiež je známy pod menom Stein-Leventhalov. Tento syndróm je hormonálny problém, ktorý spôsobuje, že ženy vykazujú isté príznaky. Väčšina žien s ochorením majú väčší počet malých cýst vo vaječníkoch. Avšak, ženy môžu mať cysty pre rad dôvodov; a práve toto je charakteristická konštelácia symptómu, skôr než prítomnosť cýst samotných, ktorý je dôležitý pre stanovene diagnózy PCOS
 • Porucha vajcovodov
 • Azoospermia (absencia spermií)
 • Hypogonadizmus (napríklad od alkoholizmu)
 • Nepohyblivé spermie
 • Porucha priechodu spermii obštrukcia semenovodu alebo epididymus