Ucho

Ucho má vonkajšie, stredné a vnútorné časti. Vonkajšie ucho sa nazýva ušnica a je vyrobená z vrúbkovanej chrupavky pokrytej kožou. Zvuk prechádza lievikom cez ušnicu a končí až pri ušnom bubienku. Zvuk spôsobí, že ušný bubienok a jeho malé pripojené kosti v strednej časti ucha vibrujú a vibrácie sú vedené do blízkeho slimáka. Špirálovitý slimák je súčasťou vnútorného ucha; ten transformuje zvuk na nervové impulzy, ktoré cestujú až do mozgu. Na polkruhové kanáliky naplnené tekutinou (labyrint) sa pripájajú nervy vo vnútornom uchu. Poielajú informácie o stave nášho tela do mozgu. Eustachovou trubicou odteká tekutina zo stredného ucha do hrdla (hltanu) za nosom.

Ochorenia ucha

Bolesť ucha: Bolesť v uchu môže mať mnoho príčin. Niektoré z nich sú závažné, niektoré nie sú až také závažné.

Otitis media (zápal stredného ucha): Zápal alebo infekcia stredného ucha (za bubienkom). Zvyčajne je spôsobená infekciou.

Plavec ucha (Otitis externa): Zápal alebo infekcia vonkajšieho ucha (ušnice a zvukovodu). Náhle prípady sú zvyčajne spôsobené infekciou; chronický zápal stredného ucha.

Ménierove choroby: Stav, zvyčajne sa prejavujúci na jednom uchu, Vertigo, tinnitus, strata sluchu a bolesti sú bežné príznaky.

Tinnitus: Zvonenie v jednom alebo oboch ušiach. Zvyčajne je to kvôli poškodeniu z vystavenia hluku, alebo následkom starnutia.

Ušný maz (ušný vosk): Ušný maz môže blokovať ušný kanálik a upchať cestu k bubienku. Bubienok môže byť poškodený následkom nižších vybrácii.

Pretrhntý ušný bubienok: Veľmi hlasné zvuky môžu náhle zmeniť tlak vzduchu, infekcie alebo cudzie predmety môžu taktiež natrhnúť ušný bubienok, tak spôsobiť malý otvor na bubienku, zvyčajne sa tento hojí v priebehu niekoľkých týždňov.

Akustický neurom: Non-kancerózny nádor, ktorý rastie na nerve a cestuje z ucha do mozgu. Nedoslýchavosť, závraty, hučanie v ušiach môžu byť príznakmi.

Mastoiditida: Infekcia mastoideus kosti, ktorá je hneď za uchom. Mastoiditida môže vyplynúť z neliečených stavov stredného ucha.

Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV): Narušená funkcia vo vnútornom uchu, čo spôsobuje závraty. Aj keď to nie je medicínsky závažné, môžu jeho symptómy byť hodne stresujúce.

Cholesteatom: Toto je benígny stav. Jedná sa o nahromadenie väzivového tkaniva v rámci stredného ucha a okolitých kostí. Často je príznakom vytekanie páchnuceho hnisu, alebo strata sluchu.