Oddelenie nechtu

Oddelenie nechtu, medicínsky známa ako onycholýza, je bežný stav, ktorý vedie k bielemu vzhľadu postihnutej časti nechtu. Seperácia nechtu môže mať mnoho príčin, ale je typicky spojená s traumou alebo plesňovou infekciou nechtov. Separácia nechtu môže byť niekedy spojená s ďalšími abnormalitami nechtov, vrátane nechtových priehlbín, odlupovaním alebo rozpadom nechtov, alebo inými poškodeniami alebo zmenami nechtov. Separácia nechtov je zvyčajne bezbolestná a môže ku nej dôjsť postupne, bez toho, aby postihnutý jedinec si bol vedomý zreteľnej príčiny. V niektorých prípadoch, onycholýza môže byť spojená so systémovými ochoreniami.

Oddelenie nechtu môže súvisieť so stavmi

Oddelenie nechtu môže byť spojené s niektorými typmi ekzémov.

Ekzém je zápal kože. Plesňovými ochoreniami (onychomykóza), ktoré sú spôsobené hubami, najčastejšie Trichophyton rubrum. Oddelenie nechtu môže byť tiež spojené s Hypertyreózou - ide o nadbytok hormónu štítnej žľazy, ale aj o ochorenie tzv. Malomocenstvo (lepra) - deformujúce ochorenie, spôsobené infekciou Mycobacterium leprae baktériami. Zodpovedný môže byť aj lupus erythematosus - stav charakterizovaný chronickým zápalom telesných tkanív spôsobený autoimunitným ochorením. Oddelenie nechtov môže byť prítomné aj u psoriázy, ale aj sarkoidózy - ochorenie, ktoré je výsledkom špecifického typu zápalu tkanív tela. To sa môže objaviť v takmer každom orgáne tela, ale začína najčastejšie v pľúcach alebo lymfatických uzlinách.

Oddelenie nechtu môže súvisieť aj so Sklerodermiou - ochorením spojivového tkaniva kože predstavujúce zmeny na koži, ktoré môžu zahŕňať zjazvenie, problémy s krvnými cievami, rôznu mieru zápalov, a stav býva spojený s hyperaktívnym imunitným systémom.

Tiež môže súvisieť so syfilisom - sexuálne prenosné ochorenie (STD) spôsobené infekciou baktériami Treponema pallidum. Syfilis môže byť tiež šírený z infikovanej matky na plod v priebehu tehotenstva alebo počas narodenia dieťaťa.

V niektorých prípadoch súvisí oddeľovanie nechtov s výskytom bradavíc - sú to miestne porasty na koži, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV)).

Mali by však byť odlíšené od pohlavne prenosných (genitálne bradavice), ktoré sú spôsobené inými typmi HPV.

Typy bradavíc sú bežné bradavice, ploché bradavice, plantárne bradavice, periunguálne bradavice a vláknité bradavice. Bradavice zvyčajne zmiznú samé časom, ale môžu pretrvať aj roky. Bradavice sa môžu opakovať aj po liečbe.

© 2004 - DIS+ a Michal Herman