0%

Žltačka

Žltačka, označovaná tiež ako ikterus, je žlté sfarbenie kože a skléru (očného bielka), následkom abnormálne vysokej hladiny žlčového pigmentu, bilirubínu. Zožltnutie sa rozširuje do ďalších tkanív a telesných tekutín a tiež sa môže prejaviť stmavnutím moču. Žožltnutie iba kože, môže byť spôsobené aj tým, že jedinec konzumuje príliš veľa mrkvi, alebo pije veľké množstvo mrkvového džúsu.

Žltačka môže súvisieť s týmito stavmi

Alkoholizmus je choroba, ktorá obsahuje chuť na alkohol a jedinec pokračuje v pití napriek opakovaným problémom.

Cirhóza pečene sa týka ochorenia, pri ktorom normálne pečeňové bunky sú nahradené jazvami tkaniva spôsobené alkoholom a vírusom.

Rakovina žlčníka je zriedkavá forma rakoviny s príznakmi, ktoré zahŕňajú žltačku, bolesť brucha, horúčku, nevoľnosť a zvracanie.

Žlčové kamene sú kamene, ktoré sa tvoria v žlčníku.

Gilbertov syndróm je benígne genetické ochorenie, ktoré spôsobuje abnormálny rozpad bilirubínu.

Hepatitída (vírusová hepatitída, A, B, C, D, E, G) je najčastejšie vírusové ochorenie, v dôsledku infekcie.

Hepatitída B (HBV, Hep B) je unikátny, potiahnutý DNA vírus patriaci do Hepadnaviridae rodiny vírusov.

Hepatitída C (HCV, Hep C) je zápal pečene v dôsledku infekcie vírusom hepatitídy C.

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) spôsobuje infekciu HIV a syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Žltačka novorodencov je ochorenie dojčiat; dochádza k nemu v prípade, že pečeň dieťaťa nemusí byť dostatočne vyvinutá, aby dokázala zbaviť telo bilirubínu.

Leptospiróza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje príznaky ako je horúčka, bolesti hlavy a zimnicu.

Rakovina pečene je piatou najčastejšou rakovinou na svete a väčšina pacientov s rakovinou pečene zomrie do jedného roka.

Ochorenie pečene môže byť spôsobené množstvom vecí, vrátane infekcie (hepatitída), ochorením, ako sú žlčové kamene, vysoký cholesterol a pod.

Malária je ochorenie, ktoré sa šíri uhryznutím infikovaným komárom Anopheles. Malária príznaky sú horúčka, zimnica a iné.

Zhubný nádor pankreasu je zhubný nádor tiež nazývaný "tichá" choroba, pretože jeho príznaky sú nenápadné.

Zápal pankreasu Pankreatitída zápal slinivky brušnej, orgán, ktorý vylučuje tráviace enzýmy do tráviaceho traktu; tiež syntetizuje a vylučuje inzulín a glukagón .

Tehotenstvo Existuje veľa príznakov, ktoré sa podieľajú na prvom, druhom a treťom trimestri tehotenstva Prvý počiatočný príznak sú ranné nevoľnosti.

Primárna biliárna cirhóza (PBC) je progresívne ochorenie pečene spôsobené nahromadením žlče v pečeni (cholestáza), ktoré má za následok poškodenie drobných žlčovodov.

Primárna sklerotizujúca cholangitída (PSC) je ochorenie pečene. Príčina PSC nie je známa. Je to ochorenie pri ktorom žlčovody v pečeni sa zapália a stanú sa neprechodnými a žlč potom neprúdi správne.

Kosáčikovitá anémia je dedičné ochorenie hemoglobínu v krvi. Prakticky všetky hlavné príznaky sú priamym dôsledkom abnormálne tvarovaných kosáčikovitých červených krviniek, ktoré blokujú tok krvi.

Autoimunitná hepatitída

Hemolytická anémia (vrátane sférocytózy, glukóza-6-fosfát dehydrogenáza)

Lieky