0%

Meningitída

Príznaky meningitídy vznikajú v dôsledku zápalu mozgových blán, blán, ktoré obklopujú mozog a miechu. Meningitída sa môže vyvinúť v dôsledku infekcie alebo v dôsledku choroby, ktorá spôsobuje systémový zápal v tele. Príznakmi sú bolesti hlavy a horúčka - to sú bežné prejavy ochorenia. Stuhnutý krk je tiež charakteristický príznak u dospelých a starších detí. Tieto príznaky sa môžu objaviť náhle a môžu byť závažné.

Ďalšie príznaky, ktoré zahŕňajú nervový systém, môže byť tiež prítomné v prípade meningitídy. Patria tu záchvaty, letargia, zmätenosť, ospalosť alebo ťažkosti so spánkom, napríklad pri zobúdzaní. Nevoľnosť a zvracanie môžu byť sprevádzané príznakmi meningitídy. Niektorí pacienti sa sťažujú na citlivosť na svetlo. U niektorých typov meningitídy (vzhľadom k N. meningitídových infekcii), sa môže vyvinúť kožná vyrážka.
V prípade dojčiat, príznaky meningitídy sú často oveľa menej konkrétne ako u starších detí a dospelých. Horúčka, podráždenosť, únava, a úzkostlivosť - to všetko sa môže vyskytnúť v súvislosti s meningitídou u dojčiat.