Lupus

Symptómy systémového lupus erythematosus (SLE - často označované jednoducho ako lupus) môže byť v jednotlivých výskytoch odlišný, pretože existujú rôzne typy lupusu a nie všetky dotknuté osoby vykazujú rovnaké symptómy. Avšak niektoré príznaky sú typické.

K takým patria nízke horúčky, strata chuti do jedla, nevoľnosť, bolesti svalov, bolesti kĺbov a únava. Konkrétnejšie symptómy zahŕňajú zmeny na koži, vredy v ústach a v nose, fotosenzitivitu (citlivosť na slnečné žiarenie), a znížené prekrvenie prstov rúk a nôh, následkom pocitu chladu. Raynaudov fenomén je prejavom týchto zmien obehu.

Najtypickejším príznakom kožného lupusu je vývoj takzvanej motýliej vyrážky nosa a líc. Vyrážka je bezbolestná a nesvrbí. Vyrážka sa môže zhoršiť slnečnou expozíciou, reagovať môžu aj iné zápalové procesy spojené s chorobou. Ľudia s diskoidným lupusom pociťujú účasť ochorenia na koži. Tí majú často vyrážky na tvári a pokožke hlavy, ktoré môžu viesť časom ku zjazveniu a vypadávaniu vlasov (alopécia).

Ľudia s lupusom môžu mať pokles krvných doštičiek a bielych krviniek, čo zvyšuje riziko krvácania a infekcie. Anémia môže byť prítomná. Rozšírený zápal v rôznych oblastiach tela, môže mať vážne dôsledky, vrátane vaskulitídy (zápal krvných ciev, ktorý môžu narušiť krvný obeh a zásobenie tela kyslíkom). Môže sa prejaviť zápal pohrudnice (zápal sliznice pľúc) a perikarditída (zápal vaku srdca). Pleuritis a perikarditída, môžu spôsobiť bolesť na hrudníku.

Zápal v obličkách kvôli lupusu (lupusová nefritída), môže tiež dôjsť k úniku bielkovín do moču (proteinúria), zadržiavaniu tekutín, vysokému krvnému tlaku, a dokonca aj ku zlyhaniu obličiek.

Zapojenie mozgu môže spôsobiť zmeny osobnosti, poruchy myslenia (psychóza), záchvaty a kómu. Súvisiace poškodenie nervov môže spôsobiť necitlivosť, brnenie a slabosť zapojených častí tela alebo končatín.

Lupus je chronické zápalové ochorenie, ktoré nastane, keď imunitný systém napáda vlastné tkanivá a orgány. Zápal spôsobený lupusom môže ovplyvniť mnoho rôznych častí tela a systémov - vrátane kĺbov, kože, obličiek, krvných buniek, mozgu, srdca a pľúc.

Lupus môže byť ťažké diagnostikovať, pretože jeho príznaky často napodobňujú iné ochorenia. Najvýraznejšou známkou lupusu je vyrážka na tvári, ktorá sa podobá krídlam motýľa (obrázok) a rozvíja sa na oboch stranách tváre - vyskytuje sa v mnohých prípadoch, ale nie vo všetkých prípadoch lupusu.

Niektorí ľudia sa rodia s tendenciou k rozvíjajaniu lupusu, ktorá môže byť vyvolaná infekciou, či niektorými liekmi alebo dokonca slnečným žiarením. Aj keď neexistuje žiadny liek na lupus, môže liečba pomáhať kontrolovať príznaky.

Žiadne dva prípady lupusu nie sú úplne rovnaké. Príznaky sa môžu objaviť náhle a rozvíjať sa pomaly, môžu byť mierne ale aj závažné a môžu byť dočasné alebo naopak trvalé. Väčšina ľudí s lupusom má mierne ochorenie, charakterizované epizódami, kedy sa príznaky na chvíľu zhoršia, potom sa zase zlepšujú, alebo dokonca zmiznú úplne na nejaký čas.

Príznaky lupusu:

Únava a horúčka

Bolesti kĺbov, stuhnutosť a opuchy

Motýlia vyrážka na tvári, ktorá pokrýva líca a koreň nosa (viď. obrázok hore)

Kožné lézie, ktoré sa objavia sa zhoršujú na slnku

Prsty na rukách a nohách, ktoré rýchlo belejú alebo modrajú, ak sú vystavené chladu alebo počas stresujúcich období (Raynaudov syndróm (fenomén))

Dýchavičnosť

Bolesť na hrudníku

Suché oči

Bolesti hlavy, zmätenosť a strata pamäti

© 2004 - DIS+ a Michal Herman