Cystická fibróza

Ku príznakom cystickej fibrózy patrí vychádzanie abnormálneho hlienu najmä z pľúc, pankreasu, pohlavných orgánov, z črev a dutín. Tento hlien je nezvyčajne hustý a lepkavý. Nahromadenie hlienu v pľúcach vedie k opakovaným infekciám, výrobe hustého hlienu, dýchavičnosti, sipotu, opuchu nosovej sliznice, a zníženej tolerancii cvičenia alebo fyzickej aktivity. Iné príznaky cystickej fibrózy predstavujú mastná páchnuca stolica, zápcha, a zlý rast u detí. Ku podvýžive a nedostatku vitamínu môže dôjsť preto, že pankreatické enzýmy nemusia dosiahnuť črevá. Bolesť brucha a opuchy tiež môžu nastať. Cystická fibróza sposobuje slaný pot a môže spôsobiť neplodnosť u mužov.

Respiračné príznaky

Hustý a lepkavý hlien spojený s cystickou fibrózou upcháva rúrky, ktoré nesú vzduch dovnútra a von z pľúc. To môže spôsobiť:

Pretrvávajúci kašeľ, ktorý produkuje husté sliny

 • hlien

 • Dýchavičnosť

 • Opakované infekcie pľúc zápaly v nose, alebo upchatý nos

  Tráviace príznaky

  Silné hlien môže tiež blokovať rúrky, ktoré nesú tráviace enzýmy z pankreasu do tenkého čreva. Bez týchto tráviacich enzýmov, črevá nemôžu plne absorbovať živiny z potravy.

  Výsledkom je často:

  Páchnuca, mastná stolica

 • Zlé priberanie na váhe a slabý rast

 • Črevná blokáda najmä u novorodencov (meconium ileus)

  Ťažká zápcha

  Časté namáhanie pri prechode stolice môže spôsobiť, že časť konečníka - koniec hrubého čreva - vyčnieva mimo konečníka (rektálna výhrez). Ak k tomu dôjde u detí, môže to byť známka cystickej fibrózy. Rodičia by sa mali poradiť s lekárom, ktorý pozná problematiku cystickej fibrózy. Výhrez konečníka u detí, môže vyžadovať chirurgický zákrok.

  Cystická fibróza môže súvisieť s týmito stavmi

  Abdominálna distenzia

  Bolesť brucha

  Bolesť na hrudi

  Zápcha

  Kašeľ

  Vykašliavanie krvi

  Znížená tolerancia cvičenia

  Neprospievanie

  Únava

  Páchnuca stolica

  Nadúvanie

  Neplodnosť (muži)

  Podvýživa

  Prekrvenie nosovej sliznice

  Nosové polypy

  Zlý rast

  Dýchavičnosť

  Spútum, hlieny

  Nedostatok vitamínu

  Zvracanie

  Slabosť

  Sipot

 • © 2004 - DIS+ a Michal Herman