Refluxná choroba žalúdka

Refluxná choroba žalúdka

Refluxná choroba pažeráka (GERD), alebo kyselinový reflux, má rad rôznych príčin. Príznaky žalúdočných štiav sú spôsobené regurgitáciou, teda návratom kyslého kvapalného žalúdočného obsahu späť do pažeráka. Pálenie záhy je bolesť charakteristická spojením žalúdočných štiav a výsledku dráždenia sliznice pažeráka. Niektoré prípady pálenia záhy môžu produkovať ostré bolesti na hrudníku, ktoré môžu byť zamenené za bolesť anginy pectoris. Pálenie záhy je zvyčajne horšie, keď si jedinec ľahne po jedle.

Ďalšie príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku GERD sú nevoľnosť, regurgitácia (opakovaná prítomnosť žalúdočného obsahu v ústach), a kyseliny vyvolávajúcou eróziu zubov. Nevoľnosti môžu byť závažné a viesť k zvracaniu. Niektoré potraviny, vrátane mäty piepornej, paradajok, korenené jedlá, citrusové plody, alkohol, kofeín ale aj iné nápoje, môžu zhoršiť príznaky GERD.

V niektorých prípadoch kyslý reflux môže spôsobiť atypické symptómy, vrátane kašľa, zápalu stredného ucha, chrapotu alebo sipotu.

Refluxná choroba žalúdka - možné príznaky

Refluxná choroba (GERD) je stav, v ktorom sa kyslý tekutý obsah žalúdka vracia späť do pažeráka.

Grganie

Bolesť na hrudi

Kašeľ

Bolesť ucha

Erózie na povrchu zubov

Pocit plnosti v žalúdku

Pálenie záhy

Zachrípnutie

Nevoľnosť

Regurgitácia

Bolenie v krku

Kyslá chuť v ústach

Bolesť hornej časti brucha

Zvracanie

Dýchavičnosť