Počet detí s diagnózou ADHD sa výrazne zvýšil za posledné desaťročie. S týmto rastom prichádzajú diskusie o najvhodnejších spôsoboch, ako sa s touto poruchou u detí vysporiadať.
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of the American Medical Association vzrástol počet predškolákov užívajúcich stimulanty, antidepresíva a ďalšie psychiatrické lieky. Štúdia upozorňuje na riziká rastúceho využívania liekov pri liečbe ADHD u malých detí, keďže je stále málo informácií o bezpečnosti týchto liekov pre najmladších pacientov. Mnohé z týchto liekov nemajú ani schválenie amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) na podávanie malým deťom.
Pre rodičov, najmä tých, ktorých deti majú diagnostikovanú poruchu správania alebo emocionálnu poruchu, vzniká dilema: Ako vybrať najlepšiu liečbu? Hoci sa deti vyvíjajú individuálnym tempom, je dôležité, aby si rodičia, učitelia a opatrovatelia všímali výrazné zmeny v správaní alebo vývojové regresie.
Deti môžu mať občas „zlý deň“, ale ak dieťa zažíva dlhodobé problémy, ktoré narúšajú školskú dochádzku či interakciu s inými deťmi, alebo vykazuje známky sociálneho ústupu, nesústredenosti či agresívneho správania, môže byť čas vyhľadať odbornú pomoc.
Učitelia a lekári môžu naznačiť, že správanie dieťaťa je problematické a že by mu mohli pomôcť psychotropné lieky. Diagnózu a liečbu však treba zveriť vyškoleným odborníkom, ako sú psychológovia, pediatri, detskí neurológovia alebo psychiatri. Títo odborníci spolupracujú s dieťaťom, jeho rodinou a školou na vytvorení liečebného plánu, ktorý podporuje jeho rozvoj.
Liečebné programy majú rôzne formy a je najlepšie, ak sú prispôsobené individuálnym potrebám dieťaťa. Často zahŕňajú psychoterapiu, napríklad kognitívno-behaviorálnu terapiu. Ak dieťa potrebuje lieky, mali by byť vždy kombinované s psychologickou podporou.
Aj keď sa psychotropné lieky osvedčili pri zvládaní rôznych psychiatrických porúch u dospelých, iba malá časť z nich bola testovaná na bezpečnosť a účinnosť u predškolákov. Rozhodnutie podať dieťaťu lieky by rodičia mali dôkladne zvážiť a vždy konzultovať s odborníkom. Výskum naznačuje, že najúčinnejšou liečbou ADHD u detí je kombinácia liekov a terapie.
Národný inštitút pre duševné zdravie v USA (NIMH) nedávno oznámil investíciu vo výške 5 miliónov dolárov na výskum účinkov Ritalinu v kombinácii s behaviorálnou terapiou u detí s ADHD.