DIS+ DIS+ Zápal kostnatej časti zadku - kostrče

Zápal kostnatej časti zadku - kostrče

Označuje sa ako coccydynia. Coccydynia je spojená s bolesťou a citlivosťou na špičke kostrče, rovno medzi sedacími svalmi. Bolesť sa často zhoršuje tým, že sedíme.

Coccydynia je často spôsobená zranením, ale môže sa objaviť zdanlivo spontánne. Existuje veľa príčin bolesti kostrče, ktoré môžu napodobňovať coccydyniu vrátane ischiasu, infekcie, pilonidálnych cýst a zlomeniny kosti.


Pilonidálna cysta je vačok naplnený tekutinou (cysta), ktorá sa vyvíja na kostrči v blízkosti štrbiny zadku. Tieto cysty obyčajne obsahujú vlasy a nečistoty pleti, môžu sa vyvinúť až do akejsi dutiny. Niektorí jedinci s pilonidálnou cystou nemusia mať vôbec žiadne príznaky, zatiaľ čo u iných sa môže vyvinúť zápaly cysty, ktorá vedie k tvorbe abscesu s príslušnou bolesťou, začervenaním a podráždením. Napriek liečbe, opakovanie pilonidálnych cýst je bežné.

Pilonidálna choroba bola prvýkrát popísaná Herbertom Mayo v roku 1833. Termín pilonidal vznikol v roku 1880 z latinského slova Pilus (vlasy) a nidus (hniezda). Rozsiahle práce na popísaní a definovaní pilonidálneho ochorenia došlo počas druhej svetovej vojny, kedy bolo takmer 80.000 amerických vojakov ošetrovaných práve na toto ochorenie, medzi rokmi 1941-1945. Pretože mnoho z postihnutých vojakov šoférovali v rámci vykonávaní svojich vojenských povinností automobil Jeep po dlhšiu dobu, tento stav sa tiež stal známy ako - Jeep choroba.

Čo spôsobuje pilonidálnu cystu?

Aj keď existuje niekoľko teórií, pokiaľ ide o príčinu pilonidálneho ochorenia, väčšina výskumníkov verí, že pilonidálne ochorenie je získané (skôr ako vrodené), a že je to spôsobené tým, že chlpy zadku vnikajú do hlbších podkožných tkanív prostredníctvom rozšírených vlasových folikulov v koži. V reakcii na toto podráždenie, vnímaním cudzieho materiálu, telo vytvára lokálnu zápalovú reakciu, čo spôsobuje cystu tvoriacu sa okolo postihnutého miesta. Nadmerný tlak, trenie, a opakujúca sa trauma sacrococcygealnej oblasti sa predpokladá, že toto všetko predisponuje jedinca k rozvoju pilonidálneho ochorenia alebo dráždeniu už existujúcej pilonidálnej cysty.

Príčiny análnej bolesti azda sú:

Análna rakovina
Análne trhliny
Análny sex
Anorektálne fistuly
Chronická zápcha
Coccydynia alebo cokcygodynia (kostrče)
Rakovina hrubého čreva
Crohnova choroba - nešpecifický črevný zápal, ktorý najčastejšie postihuje terminálne ileum, z toho starý názov ileitis terminalis.
Fekálne zaklinenie (zatvrdnutá hmota stolice v konečníku v dôsledku chronickej zápchy)
Hemoroidy (opuchnuté a zapálené žily v konečníku alebo pri konečníku)
Syndróm levator (kŕč vo svaloch, ktoré obklopujú riť)
Perianálny hematóm (krv v perianálnom tkanive spôsobená roztrhnutím žily)
Perianálny absces (hnis v hlbokom tkanive okolo konečníka)
Proctalgia fugax (letmá náhla bolesť kvôli rektálnym svalovým kŕčom) - dôvod stavu nie je úplne jasný
Proktitída (zápal sliznice konečníka)
Svrbenie (perianálne svrbenie)
Rektálny vred
Hemoroidy
Trauma
Ulcerózna kolitída (druh zápalovej choroby čriev)

Zápal kostnatej časti zadku môže ešte súvisieť:

  • Zlomená kosť Existujú rôzne typy zlomenín. Hlavné delenie je na zlomeniny otvorené a zlomeniny vnútorné.
  • Pilonidálna cysta je cysta, ktorá je vytvorená u rázštepu zadku. 
  • Ischias je bolesť, spôsobená dráždením sedacieho nervu, typicky táto bolesť vyžaruje z dolnej časti chrbtado stehien nôh.
  • Pásový opar alebo herpes zoster je bolestivá vyrážka spôsobená vírusom varicella zoster.
  • Infekcie
  • Trauma