DIS+ DIS+ Menopauza - prechod

Menopauza - prechod

Menopauza je čas, v ktorom ženská reprodukčná schopnosť končí. Je definovaná ako absencia menštruácie po dobu 12. po sebe idúcich mesiacov. Pred vlastnou menopauzou, môže žena pozorovať nepravidelnú menštruáciu a nepravidelné epizódy krvácania z pošvy.

Po menopauze, môže k príznakom dochádzať v dôsledku zníženia hladiny estrogénu v tele. Nie každá žena bude mať všetky príznaky menopauzy a príznaky sa líšia u jednotlivých žien. Je tiež možné, aby príznaky zníženého estrogénu začali už roky pred vlastnou menopauzou. Niektoré z najčastejšie hlásených príznakov patria návaly horúčavy a nočné potenie.Ďalšie príznaky, ktoré sa vzťahujú k zníženiu hladiny estrogénov je vaginálna suchosť, bolestivý pohlavný styk (dyspareunia) a vaginálne podráždenie alebo svrbenie. Zmeny v močovom systéme - môže dochádzať k úniku moču alebo potrebe častejšieho močenia. Niektoré ženy hlásili zmeny textúry kože, zhoršenie akné alebo priberanie na váhe.

Kognitívne zmeny a zmeny nálad, rovnako ako všeobecné fyzické príznaky môžu sprevádzať menopauzu u niektorých žien. Tie sa líšia a môžu zahŕňať zmeny nálady, stres, únavu a vyčerpanosť, podráždenosť a problémy s pamäťou. Návaly horúčavy a nočné potenie môžu prispieť k spánkovým poruchám.