Hernia

Hiátová hernia, čiže hiátová prietrž, znamená vysunutie pažeráka a hornej časti žalúdka z brušnej dutiny smerom nahor do dutiny hrudnej. Pažerák, odborne oesophagus, je trubicovitý orgán, ktorý zostupuje v hrudnej dutine smerom dole k bránici a prechádza cez jej otvor, ktorý nazývame hiatus oesophageus. Priemerná dĺžka pažeráka dospelého človeka sa pohybuje okolo 25 cm, z čoho sa zvyčajne iba 2 - 3 cm nachádzajú pod úrovňou bránice. Koniec pažeráka je napojený na vstup do žalúdka a toto vyústenie je nazývané kardia, latinsky cardia. Ku vzniku hiátovej hernie dochádza v situácii, kedy kardia alebo aj iná časť žalúdka prejde práve cez otvor v bránici a dostane sa tak z brucha do dutiny hrudnej.

Príčiny hiátovej hernie

Hlavnou príčinou vzniku hiátových hernií je nedostatočnosť závesného aparátu medzi pažerákom a bránicou. Toto ochorenie vzniká častejšie u jedincov obéznych a vo vyššom veku. Vyskytujúce sa príznaky ochorenia zvyčajne súvisia až s jeho komplikáciami. Pri hiátovej hernii dochádza k tzv. gastrooesophageálnému refluxu. Jedná sa o návrat žalúdočného obsahu späť do pažeráka čo spôsobuje typické príznaky. Tým najčastejším príznakom je pálenie záhy a návrat štiav aj do ústnej dutiny. Typická je tiež bolesť na hrudníku, ktorej príčinou môže byť aj utláčanie hrudných orgánov v okolí prietržového vaku.

Diagnostika hiátovej hernie

Diagnostika hiátové hernie vychádza z anamnézy a klinických príznakov. Potrebné sú zobrazovacie metódy. Pre uľahčenie diagnózy hiátovej hernie se užívá kontrastného rentgenového vyšetrenia. Pacient pri tomto vyšetrení vypije látku, ktorá je rôznymi orgánmi rôzne absorbovaná. Tak môže kontrastná látka odhaliť prípadne štrukturálne zmeny orgánov. Ďalšou metódou voľby je endoskopické vyšetrenie, kedy sa ústami pacienta zavedie endoskop. Ide o ohybný prístroj tvare hadice, ktorý má na svojom konci svetlo s kamerou a prevádza záznamy na obrazovku. Tak má lekár možnosť vizuálne zhodnotiť stav sliznice a zmeny na orgánoch.

Liečba hiátovej hernie

Sklzná hiátová hernia je zvyčajne liečená iba užívaním liekov, ktoré sa bežne odporúčajú na liečbu refluxnej choroby. Patria medzi ne inhibítory protónovej pumpy, antacídy, antagonisti H2 receptorov a ďalšie. Ich úlohou je znižovať kyslosť žalúdočných štiav. U hiátových hernií paraoesophageálnych a zmiešaných je vo väčšine prípadov volená terapia chirurgická, práve pre nebezpečenstvo vzniku vážnych komplikácií. Medzi používané chirurgické postupy patrí navrátenie časti žalúdka na správne miesto, odrezanie prietržového vaku, uzavretie prietržovej bránky, pripevnenie časti žalúdka k bránici a ďalšie.

Komplikácie hiátovej hernie

Hiátová hernia nepatrí medzi život ohrozujúce ochorenie, ale je nutné ho liečiť pre veľmi častý vznik komplikácií. Závažnou komplikáciou je už spomínaný pažerákový reflux. Táto komplikácia spôsobuje nepríjemné príznaky, ako je pálenie záhy a návrat žalúdočného obsahu do úst. Dôsledok tohto stavu však môže vyústiť v oveľa nebezpečnejšie ochorenie a tým je nádor pažeráka. Pažerák je dráždený kyslým žalúdočným obsahom, na ktorý sliznica pažeráka nie je prispôsobená. Vďaka tomu dochádza k závažným zmenám v štruktúre sliznice, v ktorých teréne veľmi ľahko vzniká nádor.

(sk.medixa.org)

Hiátová prietrž, hernia môže súvisieť s týmito stavmi

Nadúvanie

Pocit pálenia na hrudi

Bolesť na hrudi

Ťažkosti pri prehĺtaní

Pálenie záhy

Nevoľnosť

Regurgitácia

Dýchavičnosť

© 2004 - DIS+ a Michal Herman