DIS+ Príznaky stavov a ochorení - Bolesť chrbta

Bolesť chrbta

Mnoho stavov a ochorení môžu spôsobiť bolesť chrbta. Príčiny bolesti sa pohybujú od dočasných nepríjemností, ako je napríklad, burzitída, rôzne udrenia, modriny následkov udretia, piriformis syndróm, ale aj viac závažných ochorení s dlhodobými následkami, ako je napr. rakovina, artritída sakroiliakálneho kĺbu a herniovaný ischias.

Všetky symptómy vzťahujúce sa k bolesti chrbta, musia byť odborne hodnotené z hľadiska ich intenzity, trvania, umiestnenia a priťažujúcich alebo úľavových faktorov. Je tiež dôležité vziať do úvahy prítomnosť či neprítomnosť sprievodných zdravotných problémov, aby bolo možné presne identifikovať príčinu a pomôcť formulovať optimálnu liečbu bolesti chrbáta.

Bolesť chrbta môže súvisieť s týmito stavmi

 1. Ankylozujúca spondylitída je typ artritídy, ktorá spôsobuje chronický zápal chrbtice.
 2. Absces  zbierka hnisu lokalizovaná hlboko v koži. Existuje niekoľko rôznych typov absces.
 3. Rakovina kostí je vzácny typ rakoviny, ktorý sa vyskytuje v bunkách, ktoré tvoria kosti. Primárne rakovina kostí vzniká v kostnej bunke.
 4. Popáleniny sú rozdelené do kategórií podľa závažnosti ako prvý, druhý alebo tretí stupeň popálenia.
 5. Burzitída je zápal alebo podráždenie burzy. Burza je vačok naplnený lubrikačnou tekutinou nachádzajúci sa medzi tkanivami ako napr. kosti, svaly, šľachy a koža. Vačok znižuje oder, trenie a dráždenie štruktúr, ktoré sa pri pohybe končatiny posúvajú vzájomne po sebe napr. šľacha po kosti alebo po svale, jeden sval po druhom a pod.
 6. Rezy a škrabance  sú bežné, a väčšina ľudí zažije jeden z nich vo svojom živote.
 7. Degeneratívne ochorenie disku a ischias Degeneratívne ochorenia disku je viac náchylné k herniácii, ktoré môže viesť k lokalizovanej alebo vyžarujúce bolesti.
 8. Fibromyalgia  je chronické ochorenie, bolesťami charakterizované príznaky ako je únava, poruchy spánku, a bolestivé miesta - body na tele sú typické. Príčinou ochorenia môže byť stresujúci spôsob života.
 9. Rakovina hlavy a krku je rakovina ústnej dutiny, slinných žliaz, prínosových dutín a nosných dutín, hltana, hrtana, alebo lymfatických uzlín.
 10. Hematóm je kolekcia krvi, ktorá je práve mimo krvné cievy.
 11. Bedrová spinálna stenóza môže byť spôsobená degeneratívnou artritídou (najčastejšia príčina), nádor, infekcia, alebo metabolické poruchy môžu byť zúčastnené
 12. Pagetova choroba je chronické ochorenie kostí vzhľadom k nepravidelnému členeniu a tvorbe kostného tkaniva.
 13. Psoriatická artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kože a zápal kĺbov. Medzi príznaky patria bolestivé, stuhnuté a opuchnuté kĺby.
 14. Reaktívna artritída je chronická forma artritídy, predstavuje nasledujúce tri možné nastavenia: (1) zapálené kĺby, (2) zápal očí (zápal spojiviek), a (3) zápal pohlavných orgánov, močového ústrojenstva, alebo gastrointestinálneho systému.
 15. Krížovodriekové dysfunkcie (SI bolesti kĺbov) je všeobecný termín, ktorý poukazuje na ochorenia krížov a drieku, súvisí s pohybovými dysfunkciami v tejto oblasti.
 16. Ischias je spôsobený dráždením sedacieho nervu, typicky vyžaruje bolesť z krížov do stehien.
 17. Pásový opar alebo herpes zoster, je bolestivá vyrážka spôsobená vírusom varicella zoster.
 18. Staph infekcie (Staphylococcus Aureus) Staphylococcus alebo Staph je skupina baktérií, ktoré môžu spôsobiť celý rad ochorení.
 19. Trauma
 20. Panvová fraktúra
 21. bedrová artritída
 22. Retroperitoneálny hematóm
 23. Retroperitoneálny nádor
 24. Perirektálny absces