Zubný kaz

Zubné kazy sú otvory (alebo štrukturálne poškodenia) v zuboch.

Príčiny

Zubný kaz je bežná porucha. Obvykle sa vyskytuje u detí a mladých dospelých, ale môže postihnúť kohokoľvek. Zubný kaz je bežnou príčinou straty zubov u mladších ľudí.

Baktérie sa zvyčajne nachádzajú v ústach. Tieto baktérie menia potraviny, najmä cukor a škrob, na kyseliny. Baktérie, kyseliny, kúsky potravy a sliny sa spoja v ústach a vytvárajú lepkavú látku nazývanú plak. Ta sa prilepí na zuby. Najčastejšie je to na zadných molároch, tesne nad čiarami ďasien na všetkých zuboch a na okrajoch výplní.

Plak, ktorý sa neodstráni zo zubov, sa premení na látku zvanú zubný kameň. Plak a zubný kameň dráždia ďasná, čo vedie k zápalu ďasien a parodontitíde .

Plaketa sa začína vytvárať na zuboch do 20 minút po jedle. Ak sa neodstráni, zubný kaz začne.

Kyseliny v plaku poškodia sklovinu zakrývajucu zuby. Vytvára tiež otvory v zube s názvom dutiny. Dutiny zvyčajne neublížia, pokiaľ nerastú veľmi veľké a neovplyvnia nervy alebo nespôsobia zlomeninu zubov. Neošetrená dutina môže viesť k infekcii v zube nazvanom absces zubov . Neošetrený zubný kaz tiež zničí vnútro zuba (buničinu). To si vyžaduje rozsiahlejšiu liečbu, prípadne odstránenie zuba.

Sacharidy (cukry a škroby) zvyšujú riziko zubného kazu. Lepkavé potraviny sú škodlivejšie ako nelepivé potraviny, pretože zostávajú na zuboch. Časté občerstvenie zvyšuje čas, keď sú kyseliny v kontakte s povrchom zuba.

  • Hodnotenie12345