Riešenie chronickej rakoviny

Niekedy sa rakovina nemôže úplne liečiť. To znamená, že neexistuje žiadny spôsob, ako sa zbaviť rakoviny úplne, ale rakovina tiež nemusí rýchlo postupovať.

Môže byť možné kontrolovať rakovinu mesiace alebo roky. V takom prípade je potrebná nepretržitá liečba, ktorá pomáha udržať rakovinu tak dlho, ako je to možné. Preto sa stáva viac ako chronické ochorenie.

Niektoré typy rakoviny sú pravdepodobnejšie chronické a nikdy úplne nezmiznú:

Chronická leukémia

Niektoré typy lymfómu

Rakovina vaječníkov

Rakovina prsníka

Často sa tieto druhy rakoviny rozšírili do iných častí tela (metastázované). Nemôžu byť vyliečené, ale môžu byť často kontrolované po určitú dobu.

Kontrola chronickej rakoviny

Keď máte chronickú rakovinu, sústreďuje sa na to, aby ste ju udržali pod kontrolou, nie na liečbu rakoviny. To znamená, že sa nádor nenecháva zväčšovať alebo šíriť do iných oblastí. Liečba chronickej rakoviny môže tiež pomôcť zvládnuť príznaky.

Keď rakovina nerastie, nazýva sa, že je v remisii alebo má stabilné ochorenie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude pozorne sledovať rakovinu, aby hľadal akýkoľvek rast. Možno budete potrebovať pokračujúcu liečbu, ktorá pomôže udržať rakovinu pod kontrolou. 

Ak rakovina začne rásť alebo sa šíriť, možno budete potrebovať inú liečbu, aby ste ju pokúšali zmenšiť alebo "prinútiť" prestať rásť. Vaša rakovina môže prejsť niekoľkými kruhmi rastu a zmenšovania. Alebo rakovina nemusí vôbec rásť.

Vzhľadom na to, že každá osoba a každá rakovina je iná, váš poskytovateľ nemusí byť schopný presne povedať, ako dlho môže byť rakovina kontrolovaná.

 
 
  • Hodnotenie12345