Kostochondritída

Kostochondritída je zápal chrupavky, ktorá spája rebrá na hrudnej kosti. Bolesť spôsobená kostochondritída môže byť podobná bolesti pri srdcovom infarkte alebo inom ochorení srdca. Ak je bolesť pri kostochondritída sprevádzaná opuchy, jedná sa o Tietzov syndróm. Väčšina prípadov kostochondritída nemá žiadny zjavný dôvod. V týchto prípadoch je liečba zameraná na zmiernenie bolesti a zlepšenie tohto stavu.

Kostochondritída a jej prejavy

Bolestivosť spojená s kostochondritída sa obvykle:

Vyskytuje na ľavej strane hrudníka
Postihuje viac ako jedno rebro
Zhoršuje sa pri hlbokom nadýchnutí a kašli
Zápal sa môže týkať mnohých oblastí, chrupaviek na oboch stranách hrudnej kosti, ale zvyčajne sa vyskytuje len na jednej strane .

Kedy už navštíviť lekára?

Ak má človek bolesti na hrudníku, mali by vyhľadať lekársku pomoc, aby vylúčiť život ohrozujúce príčiny, ako je srdcový infarkt.

Kostochondritída a jej príčiny

Väčšina prípadov kostochondritída nemá jasnú príčinu. Príležitostne však môže byť výsledkom:

Poranenie na hrudníku môže spôsobiť kostochondritída.
Fyzická námaha a namáhavé cvičenie sú tiež spájané s kostochondritída.
Artritída so špecifickými problémami, ako je osteoartritída , reumatoidná artritída a ankylozujúca spondylitída, môžu vyvolať toto ochorenie.
Infekcia kĺbov pri ktorých sa rebrové kĺby nakazí vírusmi, baktériami alebo hubami, ako je tuberkulóza, syfilis a aspergilóza, môžu tiež zapríčiniť toto ochorenie.
Nerakovinové a rakovinové nádory môžu tiež spôsobiť kostochondritída.
Príčina kostochondritída nie je presne známa, ako už bolo spomenuté. Medzi možné príčiny patrí tiež dedičnosť, vírusy a zranenia.

Výskyt tohto ochorenia

Kostochondritída sa vyskytuje najčastejšie u žien au ľudí starších ako 40 rokov.

Diagnostikovanie ochorenia - ako sa robí?

Počas fyzickej skúšky lekár testuje citlivosť a bolestivosť na hrudnej kosti. Snaží sa rôznymi pohybmi navodiť príznaky ochorenia. Dôležité je aj zistenie prítomnosti možných opuchov.

Bolesť, ktorá sprevádza kostochondritída môže byť veľmi podobná bolesti spôsobené ochorením srdca, ochorením pľúc, problémom s gastrointestinálnym traktom a osteoartritídou. Lekár môže pre overenie tohto ochorenia nariadiť rad testov, ako je röntgen hrudníka alebo EKG, aby sa tak vylúčili iné podmienky.

  • Hodnotenie12345