Cystická fibróza

Cystická fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje tvorbu hustého lepkavého hlienu v pľúcach, tráviacom trakte a iných oblastiach tela. Je to jedna z najčastejších chronických ochorení pľúc u detí a mladých dospelých. Je to život ohrozujúca porucha.

Cystická fibróza (CF) je ochorenie, ktoré sa prenáša cez rodiny. Je spôsobená chybným génom, ktorý spôsobuje, že telo produkuje mimoriadne silnú a lepkavú tekutinu nazývanú hlien. Tento hlien sa vytvára v dýchacích cestách pľúc a pankrease.

Zhromažďovanie hlienu vedie k život ohrozujúcim infekciám pľúc a závažným problémom s trávením. Ochorenie môže tiež ovplyvniť potné žľazy a mužský reprodukčný systém.

Mnohí ľudia nosia CF gén, ale nemajú žiadne príznaky. Je to preto, lebo osoba s CF musí dediť 2 chybné gény, 1 od každého rodiča. Niektorí bieli Američania majú CF gén. Častejšie je medzi obyvateľmi severného alebo stredoeurópskeho pôvodu.

Väčšina detí s CF je diagnostikovaná vo veku 2 rokov. Choroba sa často zistí až vo veku 18 rokov alebo staršie. Tieto deti majú často miernejšiu formu ochorenia.

  • Hodnotenie12345