CHOCHP a ďalšie zdravotné problémy

Ak máte CHOCHP, máte väčšiu pravdepodobnosť vzniku ďalších zdravotných problémov. Tieto sa nazývajú komorbidity. Ľudia s CHOCHP majú tendenciu mať viac zdravotných problémov ako ľudia, ktorí nemajú CHOCHP.

Ak máte iné zdravotné problémy, môže to mať vplyv na vaše príznaky a liečbu. Možno budete musieť navštevovať svojho lekára častejšie. Môžete tiež potrebovať ďalšie testy alebo liečbu.

Kontrola CHOCHP je zložitá. Ale snažte sa zostať pozitívny. Môžete ochrániť svoje zdravie tým, že pochopíte, prečo ste ohrození určitými stavmi a naučte sa, ako im predchádzať.

Ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžete mať

Ak máte chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), máte väčšiu pravdepodobnosť:

Opakované infekcie, ako je zápal pľúc. CHOCHP zvyšuje vaše riziko komplikácií z prechladnutia a chrípky. Zvyšuje riziko nutnosti hospitalizácie kvôli infekcii pľúc.
Vysoký krvný tlak v pľúcach. CHOCHP môže spôsobiť vysoký krvný tlak v tepnách, ktoré prinášajú krv do pľúc. Toto sa nazýva pľúcna hypertenzia.
Ochorenie srdca. CHOCHP zvyšuje riziko srdcového infarktu, srdcového zlyhania, bolesti na hrudi, nepravidelného srdcového tepu a krvných zrazenín.
Diabetes. CHOCHP zvyšuje toto riziko. Niektoré lieky na liečbu CHOCHP tiež môžu spôsobiť vysokú hladinu cukru v krvi.
Osteoporóza (slabé kosti). Ľudia s CHOCHP majú často nízke hladiny vitamínu D. Tieto faktory zvyšujú riziko straty kostí a slabých kostí. Niektoré lieky na liečbu CHOCHP môžu tiež spôsobiť stratu kostnej hmoty.
Depresia a úzkosť. Je bežné, že ľudia s CHOCHP sa cítia depresívni alebo úzkostliví. Byť bez dychu môže spôsobiť úzkosť. Okrem toho, príznaky vás spomaľujú, takže nemôžete robiť toľko, koľko ste zvyknutí.
Pálenie záhy a ochorenie gastroezofágového refluxu (GERD). GERD a pálenie záhy môžu viesť k väčšiemu počtu symptómov CHOCHP a vzplanutia.
Rakovina pľúc. Pokračovanie v fajčení zvyšuje toto riziko.

Mnoho faktorov zohráva úlohu v tom, prečo ľudia s CHOCHP majú často iné zdravotné problémy. Fajčenie je jedným z najväčších vinníkov. Fajčenie je rizikovým faktorom pre väčšinu vyššie uvedených problémov.

CHOCHP sa zvyčajne vyvíja v strednom veku. A ľudia majú tendenciu mať viac zdravotných problémov s vekom.
CHOCHP predstavuje ťažkosti s dýchaním, čo znemožňuje dostatočné cvičenie. Nečinnosť môže viesť k strate kostí a svalov a zvýšiť riziko iných zdravotných problémov.
Niektoré lieky proti CHOCHP môžu zvýšiť vaše riziko ďalších stavov, ako je strata kostí, srdcové choroby, cukrovka a vysoký krvný tlak.

  • Hodnotenie12345