Depresia

Z niektorých štúdií vyplýva, že na každého človeka, ktorý spácha samovraždu, pripadá ďalších 200 ľudí, ktorí sa o ňu pokúsia, a 400 tých, ktorí o nej uvažujú. (The Gazette, Montreal, Kanada)

Mnohí mladí uvádzajú, že niekedy sa cítia tak, že to nedokážu ani opísať. Prázdnota, smútok a nechuť čokoľvek robiť. Niektorí nedokážu vstať z postele. Je pravdou, že rodičia, či starší ľudia všeobecne takýto stav nemusia chápať.

“Niekedy by som radšej nežil…” vraví mladý Marek.

“Nedokážem jesť, radovať sa ani premýšľať…” tvrdí zase Jakub. Pred tým mal v škole veľmi dobré známky, teraz sa nedokáže prinútiť sa učiť. K ničomu sa nedokáže prinútiť. Je to akoby sa z neho stal celkom iný človek.

Katarína schudla osem kilogramov. Bojí sa chodiť von, neustále je unavená. Nič ju nebaví a činnosti, ktorým sa vždy rada venovala, dnes zanedbáva.

Psychologicko diagnostické testy

Depresia 1
Depresia 2
Depresia 3
Depresia 4
Depresia – exogénna a endogénna
Depresia – pre deti a mládež
Popôrodna depresia
Postnatálna depresia

Prečítajte si  Depresie a smútok počas Vianoc

Takýto stav zažíva čoraz viac mladých – volá sa Depresia!

Máš dve možnosti, tvrdí istý medzinárodný časopis: Alebo sa spoľahneš sám na seba, alebo sa obrátiš s prosbou o pomoc na rodičov a blízkych.

Niektorí z týchto mladých pochopili, že sami si s takýmto stavom neporadia. Zažili uspokojenie, úľavu z toho, keď sa zdôverili so svojimi ťažkosťami dospelým vo svojom okolí. Rodičom, blízkym, školským pracovníkom, či známym. Často i jediný úprimný rozhovor dokáže pomôcť, uvádzajú mladí.

Čo ak ide o zdravotný problém?

Ak zažíva mladý depresiu dlhší čas, môže ísť o klinickú depresiu. Preto bude najlepšie ak v tomto prípade postihnutý čo najskôr vyhľadá lekársku pomoc.

Príznaky klinickej depresie sa môžu podobať obyčajným zmenám nálad, ktoré sú počas dospievania bežné. No pri klinickej depresii sú príznaky intenzívnejšie a trvajú dlhší čas. Takže ak mladý prejavuje silný smútok, je pesimistický alebo sklesnutý už dlhší čas, bude potrebné navštíviť lekára?

Prečítajte si  Anorexia, Bulímia a pomoc matiek

Na čo dávať pozor počas liečby

Priatelia, ktorí majú len obmedzené lekárske poznatky, vám môžu s tými najlepšími úmyslami radiť, ktorú liečebnú metódu prijať a ktorú odmietnuť. Môžu mať tiež vyhranené názory na prípravky z byliniek a na lieky viazané na lekársky predpis, prípadne môžu byť presvedčení, že netreba užívať nič.

Sklamanie z toho, že liečba nemá očakávaný efekt, prípadne má nežiaduce vedľajšie účinky, vedie mnohých pacientov k tomu, aby s ňou prestali.

Prehnaný optimizmus z toho, že príznaky depresie ustúpili, môže spôsobiť, že pacienti po niekoľkých týždňoch liečbu náhle prerušia. Možno zabudnú, v akom zlom stave boli pred tým, ako s ňou začali.

O akú depresívnu poruchu môže ísť?

Veľká depresia, známa tiež ako ťažká depresia, je taká intenzívna, že ak je neliečená, môže trvať dlhšie ako šesť mesiacov a ovplyvňuje väčšinu stránok života trpiaceho.

Prečítajte si  Liečba prejedania

Bipolárna porucha je známa aj ako manická depresia. Trpiaci môže zažívať náhle emocionálne výkyvy — striedajú sa uňho dlhé epizódy hyperaktivity (mánie) a epizódy úplnej skľúčenosti (depresie)

Dystýmia síce trpiaceho neochromí tak vážne ako veľká depresia, ale skľučujúce pocity mu sťažujú bežné činnosti. Niekedy môže byť sprevádzaná aj obdobiami veľkej depresie.

Popôrodná depresia je vysiľujúci emocionálny stav, ktorý postihuje mnohé matky po pôrode

Sezónna afektívna porucha vzniká pravdepodobne pre nedostatok slnečného svetla na jeseň a v zime. Na jar a v lete zvyčajne ustúpi.


MÝTUS: Ak s človekom so samovražednými sklonmi, ktoré prejavuje následkom ťažkej depresie, hovoríte o samovražde, povzbudzujete ho k nej.

FAKT: Otvorený rozhovor o tejto téme často pomôže človeku, ktorý uvažuje o samovražde, zvážiť aj iné možnosti.

  • Hodnotenie12345