Deti môžu často, ak sú šikanované, prejavovať rôzne príznaky

Deti, ktoré sú obeťami šikanovania sa často zdráhajú zneužitie oznámiť. Ale nová štúdia ukazuje, že časté a nevysvetliteľné telesné príznaky sú časté u detí, ktoré sú šikanované, a experti hovoria, že to môžu byť známky toho, žeby sa mali o ne rodičia i učitelia viac zaujímať. Tento stav môže signalizovať vážny problém.

Tento výskum je vlastne kombinovaný pohľad na 30 štúdií, ktoré predstavujú takmer 220-tisíc detí školského veku z 14 krajín sveta.

Celkovo vzaté, štúdie ukazujú, že deti, ktoré sú šikanované ohlasujú dvakrát častejšie nejakú telesnú nevoľnosť než deti, ktoré nahlásujú nejaký zlý pocit, aj keď nie je jasné vysvetlenie pre ich príznaky.

Prečítajte si  Budete mať prváčika?

Ide o bolesti hlavy, bolesti brucha, bolesti chrbta, krku a ramien, závrate, ťažkosti s dýchaním, svalové napätie, nevoľnosť, hnačka a nočné pomočovanie.

„Výsledky tejto štúdie ukazujú, že opakované alebo nevysvetliteľné fyzické príznaky môžu byť varovným signálom šikanovania,“ povedal autor štúdie Gianluca Gini, docent vývojovej psychológie na univerzite v Padove, v Taliansku.

Nový výskum bol publikovaný on-line 16. septembra 2013 v časopise Pediatrics a objaví sa v tlači októbrovom časopise.

Takže ak ide len o bolesť hlavy, je toto volaním o pomoc? Odborníci tvrdia, že sa má i tomuto prípadu venovať pozornosť a je potrebné klásť dieťaťu tie správne otázky, toto môže zvyčajne pomôcť rodičom objaviť pravdu.

Prečítajte si  Trpíte Vy alebo vaše dieťa migrénou?

„Deti nechcú hovoriť o skúsenostiach so šikanovaním, “ povedal Dr. Gini, ale s otázkou, či „…sa cíti bezpečne v škole…“, by sme mohli dieťa prinútiť k otvoreniu sa.

Šikanované deti sa v školskom prostredí môžu zdať veľmi smutné či depresívne.

„Myslím, že prvá vec, pre ktorú si treba nájsť čas, je pozorovanie, sledovanie, a hovorenie s deťmi, takže potom máte naozajstný prehľad o situácii“ hovorí iný výskumník. Pýtajte sa ich: „Aký si mal deň? Kto s tebou dnes sedel pri obede?“

Predmetná štúdia: Súvislosť medzi šikanovaním a fyzickými problémami. (v pdf prehliadači-vnútri je možnosť dokument stiahnúť. Tu, o niečo nižšie je možnosť manuálneho stiahnutia). Štúdia je vypracovaná v angličtine.

Prečítajte si  Dieťa a smrť

  • Hodnotenie12345