Poruchy spánku

Najčastejšími poruchami spánku sú:

Nespavosť – ťažké zaspávanie alebo ťažkosti s udržaním spánku

Spánkové apnoe – dýchacie prerušenia počas spánku

Syndróm nepokojných nôh (RLS) – brnenie alebo pichľavý pocit v nohách

Narkolepsia – sa prejavuje najčastejšie dennými „útokmi spánku“

Nočné mory, nočné hrôzy, nočné chodenie, rozprávanie zo sna, búchanie hlavou počas spánku, nočné pomočenie počas spánku a škrípanie zubami počas spánku, to všetko sú poruchy spánku tzv. parasomnias. Existujú spôsoby liečby pre väčšinu porúch spánku. Niekedy však stačí mať pravidelný a dostatočný spánkový režim.

Je pre vás ťažké zaspať, či spať celú noc? prebúdzate sa s pocitom únavy, alebo sa cítite ospalý počas dňa, aj keď ste mali spánkového času dosť? Tak potom by ste mohli trpieť niektorou z porúch spánku.

Nespavosť

Nespavosť je bežná porucha spánku. Ak ju máte, môžete mať ťažkosti so zaspávaním, zachovaním spánku, alebo oboje. V dôsledku porúch máte spánku málo, alebo tento môže byť nekvalitný. Následkom toho sa nemusíte cítiť svieži, keď sa zobudíte.

Príznaky nespavosti sú:

Ležíte dlhú dobu, než zaspíte

Prečítajte si  Depresia

Spíte len krátko

Ste väčšinu noci hore, napriek snahe zaspať

Pocity, ako keby ste vôbec nespali

Prebudzanie sa príliš skoro

Spánkové apnoe

Je to pomerne bežná porucha, ktorá spôsobuje, že sa vaše dýchanie zastaví, alebo je veľmi plytké. Dýchacie pauzy môžu trvať od niekoľkých sekúnd až po minúty. Môžu nastať 30 krát alebo viackrát za hodinu.

Najbežnejším typom je obštrukčné spánkové apnoe. To spôsobí, že vaše dýchacie cesty sa stiahnu, alebo upchajú počas spánku. Normálne dýchanie sa obnoví po odfrknutí alebo po chvíľkovom dusení. Ľudia so spánkovým apnoe často hlasno chrápu. Avšak, nie každý kto chrápe má spánkové apnoe.

Ľudia sú spánkovým apnoe ohrození zvlášť vtedy, ak majú nadváhu, zväčša sú to muži, alebo majú v rodine históriu problémov s dýchacími potiažami. Ohrozené sú deti so zväčšenými mandľami.

Ak je váš spánok prerušovaný, môžete byť silno ospalý počas dňa. Ľudia so spánkovým apnoe majú vyššie riziko dopravných nehôd, pracovných úrazov a ďalších zdravotných problémov. Ak ju máte, je dôležité, aby ste sa liečili. Zmenou životného štýlu, špeciálnymi náustkami, chirurgicky alebo dýchacími prístrojmi.

Prečítajte si  Keď niekto z blízkych ochorie na duševnú chorobu

Syndróm nepokojných nôh (RLS)

Spôsobuje silné nutkanie pohybovať nohami. V nohách pociťujete nepríjemné pocity, keď ležíte alebo ste v sede. Niektorí ľudia opisujú mravčenie, brnenie alebo pálenie nôh. Pri prechádzke či masáži nôh sa cítia lepšie, ale nie na dlho. RLS môže spôsobovať problémy so zaspávaním, a / alebo spaním.

Vo väčšine prípadov nie je známa príčina RLS. V ostatných prípadoch, je RLS spôsobená ochorením alebo stavmi, ako je anémia, alebo tehotenstvo. Niektoré lieky môžu taktiež spôsobiť dočasnú RLS. Kofeín, tabak, alkohol môžu príznaky zhoršovať.

Zmeny životného štýlu, ako je napríklad pravidelné spánkové návyky, relaxačné techniky a mierne cvičenie počas dňa môže pomôcť. Ak toto nezaberá, lieky môžu príznaky RLS znížiť.

Narkolepsia

Narkolepsia je ochorením nervového systému. Presná príčina je neznáma. U niektorých pacientov je narkolepsia spojená so znížením množstva proteínu nazývaného hypokretin, ktorý sa tvorí v mozgu. Čo spôsobuje, že mozog produkuje menej tohto proteínu je nejasné. Existuje však i možnosť, že narkolepsia je autoimunitné ochorenie. Autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém omylom napáda zdravé tkanivá. Narkolepsia inklinuje k opakovaniu sa v rodinách, má pravdepodobne teda genetický podklad. Narkoleptické symptómy sa typicky objavujú v priebehu veku 15 až 30 rokov.
Najčastejšími príznakmi narkolepsie sú:

Prečítajte si  Zajakávanie - ako porozumieť strachu spojeným s ním

Obdobie extrémnej ospalosti počas dňa. Môžete cítiť silné nutkanie k spánku, často nasleduje krátke zdriemnutie (spánkový útok).

Tieto doby trvajú asi 15 minút, aj keď môžu byť dlhšie.

Môžu sa to stáť pri, alebo po jedle, pri jazde autom, pri rozhovore.

Najčastejšie sa prebudíte svieži.

Snenie – ako halucinácia medzi spánkom a bdelosťou. Zahŕňa vizuálne halucinácie, alebo sluchové, môžu byť zapojené i iné zmysly.

Spánková obrna. To je, keď sa nemôžete pohnúť počas zaspávania alebo tesne pred prebudením. To môže trvať aj 15 minút.

Kataplexia. To je náhla strata svalového tonusu v bdelom stave. Silné emócie, ako je hnev, smiech bývajú súčasťou.

Väčšina útokov trvajú menej než 30 sekúnd, a môžu i chýbať. V závažných prípadoch môže človek spadnúť a zostať paralyzovaný po dobu niekoľkých minút.

  • Hodnotenie12345