Nosenie dieťaťa ako terapia

Nosenie novorodencov pozitívne vplýva na vývoj novorodencov. V mnohých prípadoch má aj terapeutický vplyv, v žiadnom prípade však nie je náhradou za prípadné potrebné lekárske ošetrenie.

Plačúce dieťa
Nadýmanie
Predčasne narodené deti
Ochorenie kĺbikov

Plačúce dieťa

Mnohé novorodeniatka bez viditeľnej príčiny plačú. Často je to „len“ želanie o nadviazanie kontaktu, blízkosti druhej osoby. Akonáhle je bábätko zobraté do náručia je kľudné. Po dlhom nosení je použitie šatky na nosenie oslobodzujúce. Po čase zistíte, že vaše dieťatko je kľudnejšie a spokojnejšie aj v čase, keď ho nenosíte.

Prečítajte si  Epilepsia

Nadýmanie

Nadýmanie je pre novorodencov veľmi nepríjemné. Príčinou môžu byť látky prijate materským mliekom, stres pri kojení a nahltanie vzduchu počas pitia. Po napapaní dieťatka si ho pritúľte k telu. Upokojí ho to. Zároveň ľahúčko masírujte jeho bruško. Deti, o ktoré sa takto postaráte, po jedení menej plačú a trpia na bolesti bruška.

Predčasne narodené deti

Predčasne narodené deti obzvlášť postrádajú blízkosť a teplo matky. V nemocniciach, sa predčasne narodené deti preto prikladajú na holé prsia matky alebo otca. V niektorých nemocniciach sa praktikuje aj nosenie v šatkách. Obe metódy sú formou nadviazania kontaktu, pričom sa uspokojuje potreba blízkosti a bezpečnosti.

Prečítajte si  Štúdia ukazuje, že posunutie vyučovania má význam

Ochorenie kĺbikov

V šatkách sú deti naširoko viazané (okrem kolísky). To má pozitívny vplyv na vývoj bederných kĺbikov u detí. U ľahšieho ochorenia vývoja kĺbikov môže nosenie v šatke pomôcť pri korigovaní a zlepšuje tým stav ochorenia. Aj pri ťažšom stupni postihnutia môže nosenie v šatke popri lekárskom ošetrení pomôcť k uzdraveniu.

babo.sk/

  • Hodnotenie12345