Migréna

Like
Like Láska Haha Wow Smutný Bacha

Migréna nie je vyliečiteľná, ale je liečiteľná. Ak dokážete rozpoznať príznaky toho, že migréna sa blíži, môžete podniknúť kroky na jej zastavenie. Jeden z piatich trpiacich migrénou môže „predvídať“, bolesť hlavy objavujúcu sa určitý čas predtým.

Vizuálne symptómy tzv aura signalizuje vizuálne blikacie podnety svetla, bodky alebo cik-cak čiary. Objavujú sa kedykoľvek, približne 20 minút až hodinu pred záchvatom migrény.

Niektorí nemajú skúsenosti vizuálnej aury, ale skôr pocit mravčenia v rukách alebo tvári alebo majú problémy s rečou. Niektorí môžu mať psychické symptómy ako je depresia alebo úzkosť.

Spúšťačmi migrény môžu byť úzkosť, stres, nedostatok jedla alebo spánku, únava, pôsobenie svetla, niektoré potraviny a, u žien aj hormonálne zmeny, ktoré prináša menštruačný cyklus.

Prečítajte si  Chronický únavový syndróm (CFS)

Akonáhle máte podozrenie, že migréna sa blíži, lekári odporúčajú urobiť nasledovné:

Silnejšia káva môže pomôcť. „Kofeín je jednou z najstarších a najneúčinnejších liekov na migrénu,“ hovorí Dr Bernstein. (Skúste do takejto kávy pridať šťavu z polovice citróna a ..nesladiť)

Chlad môže pomôcť zastaviť migrénu. Chyťte plechovku od limonády, alebo ľadový obklad čokoľvek čo je podchladené a pridržte si to na hlave a okolo krku. Dr Bernstein odporúča nosiť stále pri sebe prenosné chladivé navlhčené vreckovky, ktoré dostať i u nás v špecializovaných obchodoch.

Pre niektorých ľudí, niektoré pachy ako je cigaretový dym alebo pach riedidiel a syntetík, môžu vyvolať migrénu. Niekedy pomôže zastaviť príznaky skutočnosť, že sa prejdeme po čerstvom vzduchu alebo poriadne v miestnosti, kde sa zdržujeme vyvetráme.

Prečítajte si  Hippokrates — prísaha — odkaz

Ak je jasným spúšťačom svetlo, stiahnite sa do temnej miestnosti a zostaňte tu. Ak to nie je možné, použite slnečné okuliare a chráňte sa tak pred slnkom a prudkým svetlom. V prípade príchodu aury je potrebne sa utiahnuť nielen do tmavej miestnosti ale aj miestnosti tichej. Priímajte hodne tekutín a oblečte sa do voľného a ľahkého oblečenia. Snažte sa veľa odpočívať. v leže. Rozhodne vynechajte PC, televízor, rádio a pod.

Najdôležitejšie je, ak máte podozrenie, že migréna prichádza, nečakajte a ihneď konajte,. Čím neskôr začnete konať, tým ťažšie bude zvrátiť prichádzajúce migrenózne bolesti hlavy.

Prečítajte si  Psychologické testy

U silnejšíjch a významnejších a hlavne častejších prejavoch spojených s migrénou je potrebné navštíviť neurológa. V takomto prípade je možno čas aj na medikamentóznu liečbu.

(Rady sú účinné i pre detváky, snáď len u menších detí, vymeňte kávu za colu. Nezabudnite pridať citrón.)

Migréna u detí nie je u nás dostatočne zmapovaná. V poslednej dobe sa pri iných vyšetreniach sťažujú aj na migrenózne ťažkosti dievčatá od 12 do 16 rokov. Chlapci takéto ťažkosti takmer neudávajú.

  • Rating12345

Like
Like Láska Haha Wow Smutný Bacha