Migréna

Migréna nie je vyliečiteľná, ale je liečiteľná. Ak dokážete rozpoznať príznaky toho, že migréna sa blíži, môžete podniknúť kroky na jej zastavenie. Jeden z piatich trpiacich migrénou môže „predvídať“, bolesť hlavy objavujúcu sa určitý čas predtým.

Vizuálne symptómy tzv aura signalizuje vizuálne blikacie podnety svetla, bodky alebo cik-cak čiary. Objavujú sa kedykoľvek, približne 20 minút až hodinu pred záchvatom migrény.

Niektorí nemajú skúsenosti vizuálnej aury, ale skôr pocit mravčenia v rukách alebo tvári alebo majú problémy s rečou. Niektorí môžu mať psychické symptómy ako je depresia alebo úzkosť.

Spúšťačmi migrény môžu byť úzkosť, stres, nedostatok jedla alebo spánku, únava, pôsobenie svetla, niektoré potraviny a, u žien aj hormonálne zmeny, ktoré prináša menštruačný cyklus.

Prečítajte si  Trpíte Vy alebo vaše dieťa migrénou?

Akonáhle máte podozrenie, že migréna sa blíži, lekári odporúčajú urobiť nasledovné:

Silnejšia káva môže pomôcť. „Kofeín je jednou z najstarších a najneúčinnejších liekov na migrénu,“ hovorí Dr Bernstein. (Skúste do takejto kávy pridať šťavu z polovice citróna a ..nesladiť)

Chlad môže pomôcť zastaviť migrénu. Chyťte plechovku od limonády, alebo ľadový obklad čokoľvek čo je podchladené a pridržte si to na hlave a okolo krku. Dr Bernstein odporúča nosiť stále pri sebe prenosné chladivé navlhčené vreckovky, ktoré dostať i u nás v špecializovaných obchodoch.

Pre niektorých ľudí, niektoré pachy ako je cigaretový dym alebo pach riedidiel a syntetík, môžu vyvolať migrénu. Niekedy pomôže zastaviť príznaky skutočnosť, že sa prejdeme po čerstvom vzduchu alebo poriadne v miestnosti, kde sa zdržujeme vyvetráme.

Prečítajte si  Ako zvládať násilie a stres v školskom prostredí?

Ak je jasným spúšťačom svetlo, stiahnite sa do temnej miestnosti a zostaňte tu. Ak to nie je možné, použite slnečné okuliare a chráňte sa tak pred slnkom a prudkým svetlom. V prípade príchodu aury je potrebne sa utiahnuť nielen do tmavej miestnosti ale aj miestnosti tichej. Priímajte hodne tekutín a oblečte sa do voľného a ľahkého oblečenia. Snažte sa veľa odpočívať. v leže. Rozhodne vynechajte PC, televízor, rádio a pod.

Najdôležitejšie je, ak máte podozrenie, že migréna prichádza, nečakajte a ihneď konajte,. Čím neskôr začnete konať, tým ťažšie bude zvrátiť prichádzajúce migrenózne bolesti hlavy.

Prečítajte si  Tetovanie

U silnejšíjch a významnejších a hlavne častejších prejavoch spojených s migrénou je potrebné navštíviť neurológa. V takomto prípade je možno čas aj na medikamentóznu liečbu.

(Rady sú účinné i pre detváky, snáď len u menších detí, vymeňte kávu za colu. Nezabudnite pridať citrón.)

Migréna u detí nie je u nás dostatočne zmapovaná. V poslednej dobe sa pri iných vyšetreniach sťažujú aj na migrenózne ťažkosti dievčatá od 12 do 16 rokov. Chlapci takéto ťažkosti takmer neudávajú.

  • Hodnotenie12345