Aby ste zabránili zneužívaniu, musíte ho vedieť rozoznať. V početných knihách, ktoré boli napísané na túto tému, menujú odborníci desiatky ukazovateľov prezrádzajúcich zneužitie, ktoré môžu rodičia sledovať. Patrí sem: sťažnosti na bolesť pri cikaní a vyprázdňovaní, infekcie vonkajších pohlavných orgánov, odreniny a zranenia v oblasti pohlavných orgánov, náhle sa objavené pocikávanie, strata chuti do jedla a poruchy jedenia, predčasné sexuálne chovanie, náhle sa objavujúce strachy z takých miest, ako je škola alebo niektoré miesta v dome, záchvaty paniky, extrémny strach z vyzliekania, strach byť osamote s niekým, koho dieťa pozná, a seba-poškodzovanie.

Buďte však opatrní, aby ste neurobili prirýchly záver. Väčšina z týchto príznakov sama o sebe neznamená, že dieťa bolo naozaj pohlavne zneužité. Každý príznak môže môže ukazovať na iný problém. Keď však pozorujete u dieťaťa znepokojujúce príznaky, jemne nahoďte túto otázku, snáď poznámkou, ako je táto: „Chcel by som aby si vedel, že keby na tebe ktokoľvek siahal spôsobom, ktorý ti je nepríjemný, môžeš mi to vždy povedať a ja urobím všetko, aby som ta ochránil. Stalo sa ti už niečo také?“

Ak sa vaše dieťa prizná, že bolo pohlavne zneužité, určite to s vami zatrasie. Pamätajte si však: Vaše reakcie budú zohrávať závažnú úlohu pri procese zotavovania dieťaťa. Na vašom dieťati leží bremeno, ktoré nemôže uniesť, a potrebuje vás a celú vašu silu dospelého človeka, aby ste mu toto bremeno sňali z ramien. Pochváľte dieťa, že bolo také statočné a povedalo vám čo sa stalo. Opakovane ho uisťujte, že urobíte, čo môžete, aby ste ho ochránili. Hovorte mu, že to čo sa stalo, nie je jeho vina, ale je to vina toho, kto ho zneužil; hovorte mu, že ono samé nie je „zlé“; hovorte mu že ho ľúbite.

Niektorí odborníci v oblasti právnictva radia, aby sa zneužitie ohlásilo úradom čo najskôr. V niektorých krajinách to možno právny systém vyžaduje. Inde však právny systém poskytuje malú nádej na úspech pri súdnom stíhaní.

Čo v prípade, že ten, kto dieťa zneužil, je manžel, ktorého milujete? Je mimoriadne smutné, že mnoho žien nedokáže konať rozhodne. Áno, nie je ľahké pripustiť si otrasnú skutočnosť, že manžel je tým, kto zneužil dieťa. Citové putá a možno I finančná závislosť môžu byť mimoriadne silné. Žena ktorá je v takej situácii, si možno uvedomuje, že keby jednala, mohla by manžela pripraviť o rodinu, zamestnanie a povesť. Tvrdá pravda je však taká, že tento muž žne to, čo zasial. Nevinné deti naproti tomu môžu stratiť omnoho viac, pokiaľ ich nechránime a nedôverujeme im. V stávke je celá ich budúcnosť. Deti si nevedia poradiť tak ako dospelí. Trauma ich môže poznamenať a zdeformovať na celý život. Deti sú jediné, ktoré si zaslúžia, aby sa s nimi zachádzalo nežne.

Rodičia preto musia vynaložiť všetko úsilie, aby svoje dieťa chránili! Mnohí zodpovední rodičia sa rozhodnú vyhľadať pre dieťa, ktoré bolo zneužité, odbornú pomoc. Uistite sa, že tento odborník je fundovaný a v prístupe ľudský. Stálou záplavou rodičovskej lásky pomôžte svojmu dieťaťu obnoviť jeho otrasenú sebaúctu.