Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Slávni s poruchou AD(H)D

Je častá, ale nepravdivá predstava, že jedinci s AD(H)D bývajú takí rozptýlení a pomotaní, že nikdy nič nedokážu. Opak môže byť pravdou. Dnes je odhadovaných asi 7 - 10% ľudí, ktorí trpia dospeláckym AD(H)D. Nikto nedostal AD(H)D ako dospelý. Táto porucha má svoju pôvod len v detstve. Tu sa objavujú prvé príznaky. Poruchou AD(H)D trpia i celebrity. Niektorí z nich tvrdia, že práve vďaka tejto poruche niečo v živote dosiahli. Donútilo ich to na sebe pracovať. Prekonávali prekážky nielen tie „zvonku“, ale bojovali i so sebou. Medzi nositeľmi AD(H)D sú filozofovia, športovci, podnikatelia, umelci. Veľkí a mienkotvorní.

Ak by sme chceli trošku preháňať a podpichovať, spýtali by sme sa, kto je tu nenormálny? Nie je to naopak? Že AD(H)D sú normálni a zvyšok sveta je mimo? My AD(H)D sme si zachovali pôvodné inštinkty a ti druhí ich už dávno stratili.

Pravdou je, že keď sa ľudia s AD(H)D do niečoho ponoria, robia tak s nebývalou vášňou a obrovským zaujatím. Takto prekonávajú prekážky, ktoré nedokážu zdolať ani zdraví. Majú v sebe motor a obrovskú silu. Múdri školskí pracovníci budú tieto detské "výnimočnosti" rešpektovať a budú deti s AD(H)D na ich čudnej, až manickej ceste, podporovať.

Pozrite sa na niektorých úspešných ľudí s AD(H)D.

Walt Disney (5.12.1901 - 15.12.1966), zakladateľ Disneylandu

Walt Disney bol jedným z najväčších podnikateľov všetkých čias, jeho prítomnosť je stále cítiť, dokonca aj 50 rokov po jeho smrti. Vzal akési hrubé kresby a premenil svojho génia a tieto obrázky na značku, ktorá je dnes okamžite rozpoznateľná po celom svete. So silnou poruchou AD(H)D, bol schopný vybudovať impérium a vytvoriť produkt, ktorý ľudia milujú a chcú.

Ponúkame vám film, v ktorom snáď dobre vyznie AD(H)D Walta Disneya v podání herca Toma Hanksa. Film sa menuje Zachráňte pána Banksa. Film je nadabovaný v češtine.

Zachraňte pana Bankse | Saving Mr. Banks (2013)

Macaulay Culkin (26.8.1980) americký herec | hudobník

Asi neexistuje niekto, kto by nepoznal milého predstaviteľa skvelých filmov s Culkinom Sám doma. Tento predstaviteľ mal s najväčšou pravdepodobnosťou silné príznaky AD(H)D. Rozhodne ako tínedžer trpel silnými depresiami, úzkosťou a agorafóbiou. Neskôr si vypestoval závislosť na heroíne a iných látkach. Na začiatku bolo s najväčšou pravdepodobnosťou AD(H)D. Ponúkame vám vynikajúci film Dobrý synek, ktorý je nezaslúžene prehliadaný. V ňom Culkin predstavuje narušeného chlapca, ktorý až psychoticky prejavuje svoje detské náruživosti. Oplatí sa vidieť. Ďalej vám ponúkneme sériu Sám doma (1,2).

Dobrý synek | The Good Son (1993)

Sám doma | Home Alone (1990)

Sám doma 2 | Home Alone 2: Lost in New York (1992)

Michael Phelps (30.6.1985), najviac vyznamenaný olympionik

Michael Phelps je jedným z najväčších atletických vzoriek, akú kedy svet videl. Je v počte ocenení najvýznamnejší, získal 14 zlatých medailí za svoju kariéru. Sám prehlásil, že za jeho úspechom stojí porucha AD(H)D. Phelpsova mamička opísala jeho príznaky AD(H)D: „neobsedí v pokoji, nie je schopný zaostriť pozornosť na vec, ktorá je dôležitá“. Rodičia k nemu pristupovali múdro a snažili sa ho v jeho záľubách, v plávaní a náročnom tréningu s plávaním spojeným, podporovať. Rodičovská podpora vlastných detí je to najdôležitejšie, čo môže existovať. U detí s AD(H)D to platí dvojnásobne. Phelps tak našiel povzbudenie, ktoré potreboval k boju za víťazstvom.

Michael Phelps

Roman Zach (13. 6. 1973), český herec

"Bývam veľmi uzavretý, vystresovaný. Niekedy som doslova vycucaný. Zároveň mám rád, keď toho mám veľa. Pred nedávnom mi moja kamarátka s psychologickou aprobáciou povedala, že mám príznaky AD(H)D, priznal sa herec Roman Zach v rozhovore pre akýsi časopis. Pravdou je, že AD(H)D je akýmsi verejným prekliatím. Radšej sa celebrity priznajú k postihnutiu vlastného dieťaťa, než ku svojmu - omnoho menšiemu. Zach je svetlou výnimkou.

Roman Zach

Justin Timberlake (31.1.1981), spevák | herec | producent | podnikateľ

"Mám OCD (obsedantno kompulzívnu poruchu) zmiešanú s AD(H)D, skúste s tým žiť", uviedol Justin Timberlake. Detské roky tohto renesančného umelca boli naozaj vzrušujúce, prežil ich vo vzbure a odporu proti všetkému, čo ho v detstve obklopovalo. Nevyhol sa, bohužiaľ ani drogám a alkoholu. Mal však v sebe istú zvláštnu silu. Hnev zmiešaný so zanovitosťou a potrebou unikať z bežnosti, ktorú naozaj nenávidel. Výsledkom je jeho sláva a úspech. Ponúkneme vám brilantnú komédiu, v jednej z hlavných hrdinou si zahra Justin (inak je to spevák). Film sa menuje Kararád taky rád | Friends with Benefits.

Kararád taky rád | Friends with Benefits (2011)

Zkažená úča | Bad Teacher (2011)

V řetězech | Black Snake Moan (2006)

Michael Jordan (17.2.1963), najväčší športovec všetkých čias

Michael Jordan je možno najviac polarizovanou športovou postavou na planéte. Počas svojej kariéry v NBA sa stal najväčším športovcom basketbalistom všetkých čias. Mal mimoriadne výrazné syndrómy poruchy AD(H)D. Niektorí v jeho okolí vraveli, že do športu unikal. Jeho úspech pokračoval aj potom, čo zavŕšil športovú kariéru a to v oblasti podnikania. Predával svoju stelesnenú slávu v podobe tenisiek a oblečenia s vlastnou značkou. Dokázal tak zarobiť milióny dolárov, napriek silnej nesústredenosti a akýmsi zvláštnym zmätkom v duši, ktorý doteraz prejavuje.

Michael Jordan

Jim Carrey (17. 1. 1962), herec | komik | poducent

Jim Carrey nás rozosmieval viac ako dve desaťročia a možno sme si ani neuvedomili, že jeho génius, ktorý prejavoval silno prezentoval poruchu AD(H)D. Sám, vo vzácnej chvíli akejsi melanchólie povedal: „Pre mňa je ťažké prestať aspoň na chvíľu hrať a upokojiť sa, to nedokážem“. Jeho silný nepokoj sa mu podarilo pretaviť do niektorých mimoriadne epických komédií, v ktorých sa mnohokrát dokáže správať ako zmyslov zbavený. A to všetko vďaka poruche AD(H)D. Ponúkneme vám jeho preslávený film, ešte z jeho mladých liet Blbší a blbejší. Podstatný je jeho temperament a "nezvládnuteľnosť", ktoré spolukreovalo AD(H)D.

Ponúkame vám bláznivú komédiu s Jimom Carrym Blbý a blbejší. Nasmejete sa.

Blbý a blbější | Dumb & Dumber (1994)

I Love You Phillip Morris (2009)

Will Smith (25.9.1968), herec | producent | rapper

Kreoval mimoriadne zaujímavé herecké typy, ktoré sú známe a prijímané. Vytvoril viacero mimoriadne úspešných situačných komédií, hlavne v deväťdesiatych rokoch. Nikdy sa nezastavil, lietal z jedného projektu k druhému, to všetko bol priamy dôsledok jeho AD(H)D. Raz sám seba opísal ako „umelca, ktorý má problémy s udržaním pozornosti“ Dokonca pripustil, že má problémy s čítaním filmových scenárov. Takže jednoducho robil to, čo robí každý skvelý herec – improvizoval.

So Smithom vám ponúkneme film Muži v čiernom. Filmy sú (1., 2., 3.) s českým dabingom.

Muži v černém | Men in Black (1997)

Muži v černém 2 | Men in Black 2 (2002)

Muži v černém 3 | Men in Black 3 (2012)

John Fitzgerald Kennedy (29.5.1917 - 22.11.1963), 35. prezident USA

JFK bol asi najmilovanejším prezidentom USA. Od mladosti svoje prejavy AD(H)D prezentoval najmä v partnerských záležitostiach. Bol mimoriadne prelietavý. Nikdy nedokázal obsedieť na jednom meste, nedokázal odpočívať a to ani ako prezident. Bol smelý, nebojácny a rozhodný. I tieto vlastnosti mohli prezentovať prejavy AD(H)D. Fajčil často marihuanu aby tak zmiernil tieto kompulzívne prejavy a rovnako i silné bolesti chrbta.

John Fitzgerald Kennedy

Albert Einstein (14.3.1879 – 18.4.1955), teoretický fyzik

Albert Einstein bol klasický prípad AD(H)D, bol zábudlivý, a nesmierne roztržitý, nikdy nemohol nájsť svoje kľúče a často sa zdalo, že zabúda i na svoje okolie. Možno sa dá povedať, že nikdy nezapadol do väčšiny, bol proste iný. Bol individualista, a žil podľa svojich vlastných pravidiel.

Albert Einstein

Wiliam Shakespaere (26.4.1564 – 23.4.1616), dramatik

Bolo by ťažké, ak nie nemožné, zaznamenať každý literárny odkaz o správaní individualít, ktorým možno pripísať AD(H)D. Najskoršia postava trpiaca AD(H)D sa objavuje v jeho hre (kráľ Hennery VIII, cca v roku 1613). Možno neprekvapuje, že sa niektorí literárni historici domnievajú, že Shakespaere trpel AD(H)D, minimálne nejakou školskou poruchou (ADD). Mnohokrát v dielach prejavil úžasnú schopnosť takéto stavy pochopiť a porozumieť im.

Predkladáme vám film natočený podľa textu Wiliama Shakespaera Rómeo a Júlia z roku 1968. Film je s českými titulkami.

Rómeo a Júlia | Romeo and Juliet (1958)

Robin Wiliams (21.7.1951 – 11.8.2014)

Tento vynikajúci umelec stvárnil vážne témy ale aj humorné. Bol veľmi citlivý a vnímavý. Trpel bipolaritou depresiami a inými neduhmi, vďaka ktorým sa jeho génius pomaly rozpadal. Spáchal pred 5 rokmi samovraždu. Nezniesol svoje starnutie a ochabovanie ducha. Mimo iných diagnóz trpel i AD(H)D.

Ponúkame vám veľmi ľudský filmový príbeh doktora Seyera, ktorého ztvárnil práve Robin Wiliams. Ten sa stará o pacientov dlhodobo katatonických. Film je s českými titulkami v obraze. Rovnako ponúkame filmy Táta v sukni (český dabing) a Andrew - člen naši rodiny (český dabing).

Čas prebudenia | Čas probuzení | Awakenings (1990)

Táta v sukni | Mrs. Doubtfire (1993)

Andrew - člen naší rodiny | Bicentennial Man (1999)

Channing Tatum (26.4.1980), herec

Pred tým, ako predvádzal svoje tanečné pohyby, pretože bol pred hereckou kariérou dobrý tanečník, bol Channing Tatum ďalším dieťaťom, ktoré sa snažilo dostať beztrestne cez školu. Tatum zažil AD(H)D príznaky a aj dyslexiu. Predpísali mu stimulanty, ktoré pre neho nefungovali.

Bol umiestnený v špeciálnej triede s deťmi, ktoré mali tiež Downov syndróm a autizmus kvôli ich poruchám učenia. Tatum vysvetľuje svoju frustráciu s tým, že vedel, že nepatrí do špeciálnej triedy, ale tiež vedel, že „sa mu tieto deti nepáčia“. Nakoniec bol umiestnený späť do bežnej triedy. Tatum označil školský systém za „zlomený“ a dnes dúfa, že sa bude reformovať, a bude schopný vyhovieť tým, ktorí majú ťažkosti s učením sa jazykov a ktorí bojovali rovnako ako bojoval aj on.

Ponúkame vám film s Tatumom, trochu rozšafnú komédiu Bez nohavíc. Ale pred tým aj veľmi úspešný film Let's Dance | Step Up. Český dabing.

Let's Dance | Step Up (2006)

Bez kalhot | Magic Mike (2012)

Poznámka

V zmysle autorského zákona máme na všetky tu uvedené filmy vysporiadané práva pre publikovanie. Zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon (v znení č. 125/2016 Z.z., 215/2018 Z.z., 306/2018 Z.z.).

Leonardo da Vinci (1452 - 1519)

Renesančný Talian Leonardo da Vinci bol všestranný. Bol umelec, sochár, vynálezca, vedec, hudobník, architekt, anatóm, astronóm, matematik... zoznam pokračuje. Na základe toho, čo je známe o jeho pracovných postupoch a správaní, štúdia z King's College v Londýne (asi 500 rokov po jeho smrti) odhalila, že da Vinci pravdepodobne mal AD(H)D. Možno to bolo tajomstvo jeho génia alebo to bolo ukryté za tajomným úsmevom Mony Lisy.

Leonardo da Vinci

Jamie Oliver (27. máj 1975)

Britský hviezdny šéfkuchár celebrít Jamie Oliver bol diagnostikovaný na AD(H)D ako dieťa a vraj zdravá výživa mu pomáhala zvládať príznaky. Svoju platformu aktívne používa na obhajobu zdravého životného štýlu, konkrétne pre deti, ktoré prekonávajú prekážky, ako je napríklad AD(H)D.

Jamie Oliver

Alexander Graham Bell (1847-1922)

Myslíte si, že chytré telefóny sú zlé na AD(H)D? Ďakujeme Alexander Graham Bell. Bell vymyslel telefón v roku 1876 a navždy zmenil spôsob komunikácie. Napriek tomu, že bol Bell nadaným v riešení problémov, mal v škole ťažké časy. Teraz sa vie, že to bolo spôsobené AD(H)D a dyslexiou.

Alexander Graham Bell

Thomas Alva Edison (1847-1931)

Thomas Edison je tiež známy tým, že vymyslel žiarovku, fonograf a filmovú kameru a mal poruchu AD(H)D. Edison doslova bojoval v škole a bol označený ako „ťažký“ dyslektik a hyperaktivec. Napriek tomu všetkému sa rád učil. Našiel spôsoby, ako prekonať výzvy a nakoniec mal svoj veľký „nápad“!

Thomas Alva Edison

Pablo Picasso (1881-1973)

Predpokladá sa, že španielsky maliar Pablo Picasso mal dyslexiu. Niektorí uvádzajú aj problémy s AD(H)D. Našťastie našiel útočisko v umení. Predstavil študované, maľované predmety neobvykle a mimo poriadku.

Pablo Picasso

Agatha Christie (1890-1976)

Agatha Christie dokázala, že dobré tajomstvo nikdy nevyjde z módy. Jej knihy útočia na predajnosť Biblie a aj na Shakespaera. Christie je označovaná za „Kráľovnú zločinu“ a predpokladá sa, že mala dysgrafiu, poruchu učenia, ktorá má vplyv na pravopis a ale aj na matematiku. Nenechala sa zastaviť, namiesto toho diktovala všetku svoju prácu pisárke. Prípad je uzavretý!

Agatha Christie

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791)

Wolfgang Amadeus Mozart bol rakúsky operný skladateľ 18. storočia, najznámejšie jeho diela sú "Figarova svadba" a "Don Giovanni." Mozartova zvláštna osobnosť a nevyspytateľné správanie viedlo historikov k presvedčeniu, že mohol mať rôzne poruchy a stavy. Predpokladá sa, že mal AD(H)D, Aspergerov syndróm, OCD, autizmus a možno aj Tourettov syndróm. Bez ohľadu na tieto možné prekážky zložil za svojho života viac ako šesťsto kuskov sladkej, podmanivej hudby.

Opera Don Giovanni

John Lennon (1940-1980)

Populárny Beatle (chrobák) je považovaný za AD(H)D kvôli jeho rušivému správaniu a neschopnosti zamerať sa na povinnosti a čas. Keď odišiel zo školy v mladom veku, nikto si nedokázal predstaviť veľkosť jeho slávy, ktorú dosiahol v hudobnom priemysle. Lennon sa stal členom jednej z najväčších rockových skupín všetkých čias a pred tragickou vraždou v roku 1980 si užil oslnivú a úspešnú (aj) sólovú kariéru.

John Lennon Greatest Hits

Emma Watson (15.4.1990)

Prostredníctvom filmov Harryho Pottera sa Emma Watson pred našimi očami rozrástla z 11-ročnej dievčiny na zrelú a krásnu ženu otvorenú jej feministických názorom. Aj keď o svojom stave nikdy nehovorila, vie sa, že bola a je liečená na AD(H)D od detstva. Napriek tomu je veľmi úspešná: absolvovala školu v Ivy League, stala sa Hermionou Grangerovou, hrála v niekoľkých ďalších celovečerných filmoch a pôsobila ako veľvyslankyňa dobrej vôle OSN.

Film v ktorom Emma zaujala bol The Perks of Being a Wallflower | Charlieho malá tajomství. Film je s titulkami

The Perks of Being a Wallflower | Charlieho malá tajomství

will.i.am (15.3.1975)

Rapper will.i.am hovorí, že hudba, ktorú tvorí mu pomáha vyrovnať sa s jeho AD(H)D. Navyše, jeho myseľ je v stálom pohybe a je to dobré pre moje remeslo, hovorí. Britskému Sunday Mirror povedal: „Tieto moje vlastnosti (AD(H)D) pre mňa dobre fungujú v štúdiách a pri stretnutiach s kreatívnymi nápadmi… keby som bol uviaznutý v inej práci, bol by som hrozný a neprežil by som to. Hudba je moja terapia… Hudba ma udržiava na žive. Aj vďaka nej som, v rámci svojich príznakov, rozumný a sústredený.

Youtubový kanál will.i.am (klikni na obrázok)

Stephen Hawking (8.1.1942 – 14.3.2018)

Možno ho považovať za génia, ale už v počiatočných školských rokoch určite nebol na špičke svojej triedy! Mal osem rokov, než sa naučil čítať - a počas nasledujúcich deviatich rokov boli jeho známky najhoršie v triede! Bol však vždy zvedavý a jeho priatelia a učitelia videli jeho potenciál a dali mu prezývku „Einstein“. Na konci strednej školy začal Stephen prejavovať záujem o vedu a rýchlo si vyvinul ohromujúci prehľad o čase a priestore. Neskôr Stephen označil svoje prvé dva roky života v Oxforde za najnudnejších v jeho živote a povedal, že učivo je smiešne ľahké. Stephen Hawking, pravdepodobne najchytrejší človek na svete, má AD(H)D.

Stephen Hawking

Bill Gates

William Henry Gates III (28.10.1955), všeobecne známy ako Bill Gates, je americký podnikateľ. Spolupodieľal sa na napísaní interpretra Altair BASICu pre architektúru Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač). Bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation a dnes je predsedom jej predstavenstva a „hlavný softwarový architekt“. Bill Gates trpel AD(H)D, ale zvíťazil nad poruchou, aby sa stal jedným z najúspešnejších podnikateľov na tejto planéte.

Bill Gates

Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg, pôvodným menom Caryn Elaine Johnsonová (13.11.1955) je americká herečka, komička, speváčka a spisovateľka, držiteľka Oscara, Emmy, Grammy, Tony Award, Saturn Award a Zlatého glóbusu. Má AD(H)D.

Duch | Ghost (1990)

Sestra v akci | Sister Act (1992)

Elvis Presley

Elvis Aaron Presley, známy ako Elvis Presley (8.1.1935 – 16.8.1977) bol americký spevák a herec. Patrí medzi kultúrne ikony a je považovaný za „Kráľa rokenrolu“. Predpokladalo sa, že Elvis Presley vykazoval príznaky AD(H)D.

Elvis Presley

Stevie Wonder

Stevie Wonder, vlastným menom Stevland Hardaway Morris (rod. Stevland Hardaway Judkins 13.5.1950, Saginaw, Michigan, USA), je americký hudobník, spevák-skladateľ, hudobný producent a multiinštrumentalista. Už ako dieťa bol talentovaný a postupne sa stal jedným z najkreatívnejších a najobľúbenejších hudobníkov konca 20. storočia. Stevie Wonder krátko po narodení oslepol. Odmietol aby ho jeho AD(H)D spomaľovalo v jeho hudobných ašpiráciách.

Stevie Wonder Greatest Hits - Best Songs Of Stevie Wonder

Jack Nicholson

John Joseph Nicholson, známy ako Jack Nicholson (22.4.1937) je americký herec, trojnásobný držiteľ ceny Americkej filmovej akadémie Oscar a sedemnásobný držiteľ Zlatého glóbusu. Jack Nicholson je jedným z najlepších hercov, ktorý kedy vystupoval vo filmoch a na obrazovkách a taktiež bojuje s AD(H)D.

Lepší už to nebude | As Good as It Gets (1997)

Lepší pozdě nežli později | Something's Gotta Give (2003)

Vlk | Wolf (1994)

Přelet nad kukaččím hnízdem | One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

Bezstarostna jizda | Easy Rider (1969)

Kurs sebeovládání | Anger Management (2003)

Batman | Batman (1989)

Winston Churchill

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill (30.11.1874 – 24.1.1965) bol britský politik, premiér Spojeného kráľovstva v rokoch 1940 – 1945 a 1951 – 1955. Tiež spisovateľ (Nobelova cena za literatúru 1953), historik, žurnalista, vojak a zákonodarca. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia. Ukázalo sa, že Winston Churchill trpel AD(H)D príznakmi ako dieťa.

Winston Churchill

Kurt Cobain

Kurt Donald Cobain (20.2.1967 – 5.4.1994) bol spoluzakladateľ a frontman skupiny Nirvana a jedna z najväčších grungových hviezd 90. rokov 20. storočia. Hudobníkovi Kurtovi Cobainovi bola diagnostikovaná porucha AD(H)D v druhom ročníku ZŠ.

Kurt Cobain

Cher

Cher je americká speváčka a herečka (20.5.1946). Cher trpí dyslexiou a AD(H)D.

Čarodějky z Eastwicku / The Witches of Eastwick (1987)

Pod vlivem úplňku / Moonstruck (1987)

Cher - Believe

Charles, princ z Walesu

Charles, známy ako Princ Charles, plným menom Charles Philip Arthur George, princ z Walesu (14.11.1948) je najstarší syn vládnucej kráľovnej Alžbety II. a následník britského trónu. Trpí poruchou AD(H)D.

Charles, princ z Walesu

Galileo Galilei

Galileo Galilei bol taliansky filozof, fyzik, astronóm, matematik obdobia renesancie, jeden zo zakladateľov súčasnej experimentálno-teoretickej prírodovedy.Historici veria, že Galileo Galilei prejavoval príznaky AD(H)D. Žil na prelome 16. a 17 storočia.

Galileo Galilei

Alfred Hitchcock

Sir Alfred Joseph Hitchcock (13.8.1899 – 29.4.1980) bol britský filmový režisér. Bol inovátorom v oblasti trileru a hororu. Patrí medzi najvýznamnejších režisérov všetkých čias. Často sa mu hovorí aj "Majster napätia". Odborníci sa domnievajú, že Alfred Hithcock, kráľ hororu, vykazoval príznaky AD(H)D.

Psycho (1960)

Ptáci | The Birds (1963)

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven (narodený pravdepodobne 16.12.1770, pokrstený 17.12.1770 – zomrel 26.3.1827) bol nemecký hudobný skladateľ viedenskej klasiky flámskeho pôvodu a jeden z najvýznamnejších skladateľov v dejinách hudby. Historici sa domnievajú, že Ludwig van Beethoven trpel AD(H)D. Ponúkame vám zmes skladieb od Beethovena The Best of Beethoven

The Best of Beethoven

George Bernard Shaw

George Bernard Shaw (26.7.1856 – 2.11.1950), bol anglický dramatik a esejista írskeho pôvodu a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 1925. Je považovaný za zakladateľa modernej anglickej drámy. Výskum naznačuje, že George Bernard Shaw vykazoval príznaky AD(H)D.

Predkladáme vám dramatizáciu z pera Bernarda Shawa.

Divadelná komédia G.B.Shawa pranieruje nezmyselnosť vojny a nepriateľstva medzi ľudmi. Dej sa odohráva na konci 19.storočia. Počas vojny na Balkáne dostane sa švajčiarsky inžinier Bluntchli do smrteľného nebezpečenstva, z ktorého sa mu podarí vykĺznuť za pomoci neznámej ženy. Mladou ženou, ktorá mu zachránila život bola snúbenica jeho nepriateľa. Po skončení vojny považuje Blunchi za svoju povinnosť poďakovať žene za jej odvahu. Jeho dobrý zámer sa nestretne s úplným pochopením, spôsobí veľa nejasností, dohadov, ktoré sa v závere hry predsa vysvetlia.(oficiální text distributora)

Čokoládový hrdina (1975)

Louis Pasteur

Louis Pasteur (27. 12.1822 – 28.9.1895) bol francúzsky chemik, biológ a lekár. Zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie. Historici veria, že Louis Pasteur vykazoval príznaky AD(H)D.

Priblížime vám život a dielo Luia Pasteura v trojdielnej televíznej minisérii z roku 1977 z dielne Československej televízie Bratislava.

Louis Pasteur | Pomocný učiteľ | 1. časť (1977)

Louis Pasteur | Člen akadémie | 2. časť (1977)

Louis Pasteur | Tvrdohlavý penzista | 3. časť (1977)

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen (2.4.1805 – 4.8.1875) bol dánsky prozaik, dramatik, básnik a rozprávkar. Historici veria, že Hans Christian Andersen trpel AD(H)D.

Ponúkame vás filmový skvost. Krásny muzikál, ktorý Hollywooodu dovoluje byť v rámci "životopisu" hollywoodsky pojatý a odbočujúci úplne mimo, keď si za hlavný postavu zvolil pohádkáře H. Ch. Andersena. Skvelé pesničky doplnené o povzbudenie v nálade a skvelých tannečných výstupoch, ktoré sú často striktne limitované na baletné vložky, ktoré ale kupodívajú, môžu film poslať do imaginárnějšej roviny kvôli niekoľkým snových scénam. Prosto rozprávka o rozpravkárovi. Film je v angličtine. (Crawler-D - csfd.cz)

Hans Christan Andersen Rodinný film, muzikál, romantický, životopisný (1952)

Malá mořská víla | The Little Mermaid (1989)

Jules Verne

Jules Gabriel Verne (8.2.1828 – 24.3.1905) bol francúzsky spisovateľ sci-fi a dobrodružného žánru. Jeho knihy sú dodnes obľúbené hlavne medzi mládežou. Výskum naznačuje, že Jules Verne, spisovateľ - fantasta, vykazoval silné príznaky AD(H)D.

20.000 mil pod mořem | 20,000 Leagues Under the Sea (1997)

Vynález zkázy (1958)