Je častá, ale pomerne nepravdivá predstava medzi ľuďmi, že ľudia s ADHD bývajú takí rozptýlení a pomotaní, že nikdy nič nedokážu. Opak však môže byť pravdou. Dnes je odhadovaných asi 7% dospelákov, ktorý trpia dospeláckym ADHD. Nikto nikdy nedostal ADHD ako dospelý. Táto porucha má svoju pôvod výlučne v detstve. Tu sa objavujú prvé príznaky. Poruchou ADHD trpia i celebrity a to dokonca celebrity svetového formátu.

Niektorí z nich tvrdia, že práve vďaka tejto poruche niečo dosiahli. Donútilo ich to na sebe o to viac pracovať. Prekonávali prekážky nielen takpovediac tie „zvonku“, ale bojovali i so sebou samým. Medzi nositeľmi tejto poruchy sú filozofovia, športovci, podnikatelia, umelci.

Pravdou je, že keď sa ľudia s ADHD do niečoho ponoria, robia tak z nebývalou vášňou a obrovským zaujatím. Takto prekonávajú prekážky, ktoré nedokážu zdolať ani zdraví. Majú v sebe naozajstný motor a obrovskú silu. To vedia mnohí, ktorí s týmito deťmi pracujú. Majú svoju predstavu o tom, čo ich zaujíma a nedovolia, aby im niekto nanucoval predstavu o tom, čo by ich malo zaujímať. Múdri školskí pracovníci budú tieto ich výnimočnosti rešpektovať a budú deti s ADHD na ich čudnej, niekedy manickej ceste, podporovať. Pretože len takto dokážeme tieto deti motivovať a podporovať. Inak to proste nejde.

A súdiac podľa toho, čo niektorí ľudia s poruchou ADHD dosiahli, myslíme si, že je bezpečné povedať, že by sa mala niekedy porucha ADHD považovať skôr za výhodu, ako slabosť. Pozrite sa na niektorých úspešných ľudí s ADHD.Prečítajte si Niektoré poruchy môžu simulovať obraz ADHD

Walt Disney, zakladateľ Disneylandu

Walt Disney bol jedným z najväčších podnikateľov všetkých čias, jeho prítomnosť je stále cítiť, dokonca aj 50 rokov po jeho smrti. Vzal akési hrubé kresby a premenil svojho génia a tieto obrázky na značku, ktorá je dnes okamžite rozpoznateľná po celom svete. So silnou poruchou ADHD, bol schopný vybudovať impérium a vytvoriť produkt, ktorý ľudia milujú a chcú.

Michael Phelps, najviac vyznamenaný olympionik všetkých čias

Michael Phelps je jedným z najväčších atletických vzoriek, akú kedy svet videl. Je v počte ocenení najvýznamnejší, získal 14 zlatých medailí za svoju kariéru. Sám prehlásil, že za jeho úspechom stojí jeho porucha ADHD. Phelpsova mamička opísala jeho príznaky ADHD: „neobsedí v pokoji, nie je schopný zaostriť pozornosť na vec, ktorá je dôležitá“. Rodičia k nemu pristupovali múdro a snažili sa ho v jeho záľubách, v plávaní a náročnom tréningu s plávaním spojeným, podporovať. Rodičovská podpora vlastných detí je to najdôležitejšie, čo môže existovať. U detí s ADHD to platí dvojnásobne. Phelps tak našiel povzbudenie, ktoré potreboval k boju za víťazstvom.

Justin Timberlake, spevák / herec / producent / podnikateľ

Mám OCD (obsedantno kompulzívnu poruchu) zmiešanú s ADHD, skúste s tým žiť“, uviedol Justin Timberlake. Detské roky tohto renesančného umelca boli naozaj vzrušujúce, prežil ich vo vzbure a odporu proti všetkému, čo ho v detstve obklopovalo. Nevyhol sa, bohužiaľ ani drogám a alkoholu. Mal však v sebe istú zvláštnu silu. Hnev zmiešaný so zanovitosťou a potrebou, unikať z bežnosti, ktorú naozaj nenávidel. Výsledkom je jeho sláva a úspech.Prečítajte si Prečo sú niektoré deti také problematické

Michael Jordan, najväčší športovec všetkých čias

MJ je možno najviac polarizovanou športovou postavou na planéte. Počas svojej kariéry v NBA sa stal najväčším športovcom basketbalistom všetkých čias. Mal mimoriadne výrazné syndrómy poruchy ADHD. Niektorí v jeho okolí vraveli, že do športu, tiež možno ako Justin, unikal.. Jeho úspech pokračoval aj potom, čo zavŕšil športovú kariéru a to v oblasti podnikania. Predával svoju stelesnenú slávu v podobe tenisiek a oblečenia s vlastnou značkou. Dokázal tak zarobiť milióny dolárov, napriek silnej nesústredenosti a akýmsi zvláštnym zmätkom v duši, ktorý doteraz prejavuje.

Jim Carrey, herec / komik / poducent

Jim Carrey nás rozosmieval viac ako dve desaťročia a možno sme si ani neuvedomili, že jeho génius, ktorý prejavoval silno prezentoval poruchu ADHD. Sám, vo vzácnej chvíli akejsi melanchólie povedal: „pre mňa je ťažké, prestať aspoň na chvíľu hrať a upokojiť sa, to proste nedokážem“. Jeho silný nepokoj sa mu podarilo pretaviť do niektorých mimoriadne epických komédií, v ktorých sa mnohokrát dokáže správať ako zmyslu zbavený. A to všetko vďaka poruche ADHD.Prečítajte si 15 príznakov, ktoré môžu znamenať ADHD dospelých

Will Smith, herec / producent / rapper

Kreoval mimoriadne zaujímavé herecké typy, ktoré sú známe a prijímané. Vytvoril viacero mimoriadne úspešných situačných komédií, hlavne v deväťdesiatych rokoch. Nikdy sa nezastavil, lietal z jedného projektu k druhému, to všetko bol priamy dôsledok jeho ADHD. Raz sám seba opísal ako „umelca, ktorý má problémy s udržaním pozornosti“ Dokonca pripustil, že má problémy s čítaním filmových scenárov. Takže jednoducho robil to, čo robí každý skvelý herec – improvizoval.

John F. Kennedy, 35. prezident Spojených štátov amerických

JFK bol asi najmilovanejším prezidentom USA. Od mladosti svoje prejavy ADHD prezentoval najmä v partnerských záležitostiach. Bol mimoriadne prelietavý. Nikdy nedokázal obsedieť na jednom meste, nedokázal odpočívať a to ani ako prezident. Bol smelý, nebojácny a rozhodný. I tieto vlastnosti mohli prezentovať prejavy ADHD. Fajčil často marihuanu aby tak zmiernil tieto kompulzívne prejavy a rovnako i silné bolesti chrbta.

Albert Einstein, teoretický fyzik

Albert Einstein bol klasický prípad ADHD, bol zábudlivý, a nesmierne roztržitý, nikdy nemohol nájsť svoje kľúče a často sa zdalo, že zabúda i na svoje okolie. Možno sa dá povedať, že nikdy nezapadol do väčšiny, bol proste iný. Bol individualista, a žil podľa svojich vlastných pravidiel.