Nebezpečenstvo SIDS zvyšuje mnoho faktorov. Zjednodušene povedané, ide o faktory, ktoré sa u detí ktoré umreli častejšie objavujú. V prípade SIDS nenesie nik zodpovednosť za smrť dieťaťa. SIDS sa „diagnostikuje“ v prípade, že po autopsii sa nepotvrdí žiadna príčina úmrtia dieťaťa. SIDS nemá žiadne symptómy či varovné signály. Spravidla ide o zdravé deti vo veku do 1 roku života, častejšie azda do 6 mesiacov života. Najväčšiemu riziku sú vystavené deti medzi 2 a 3 mesiacom veku. Približne 60 % úmrtí tvoria chlapci. SIDS nijako neodráža sociálny status rodiny.

Nebezpečenstvo SIDS zvyšuje niekoľko faktorov, často sa úplne nechápe prečo majú vlastne vplyv na SIDS. Zjednodušene povedané ide o faktory, ktoré sa bežne u detí objavujú. Takže ide o faktory nie príčiny vzniku SIDS.

Praktické rady:

  1. neukladajte dieťa k spánku na bruško
  2. nefajčite v okolí dieťaťa (v dome, v aute apod.) a nikomu to nedovoľte
  3. naučte sa spať so svojim dieťatkom, spite s ním aspoň do jedného roku jeho veku
  4. pokiaľ spíte s dieťatkom v rovnakej posteli, zdržte sa alkoholu neberte drogy, neberte sedatíva a v posteli, nefajčite
  5. používajte v postieľke tvrdé matrace, posteľné pokrývky z ľahkých, vzdušných materiálov, rovnako ako povlečenie
  6. je dôležité dbať na to, aby vášmu dieťatku nebolo počas noci ani teplo, ale ani zima. Obidva stavy zvyšujú riziko SIDS. Malé deti nie sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu.
  7. dojčite

Ako by mali malé deti spať?

Na syndróm náhleho úmrtia dojčiat už zomrelo veľa detí na svete. V USA to je najčastejšia príčina úmrtnosti detí vo veku od jedného do dvanástich mesiacov. Existuje nejaký spôsob, ako nebezpečie znížiť? Podľa časopisu The Journal of the American Medical Association (JAMA) výskum v posledných rokoch ukázal, že nebezpečie SIDS významne klesá, keď deti spia na chrbátiku oproti skutočnosti ukladania ich na bruško. V niektorých zemiach zaviedli programy, ktoré majú upozorniť rodičov, že medzi polohou dieťaťa počas spánku a SIDS existuje určitá súvislosť. Po kampani, ktorá trvala dva roky, ktorá prebehla v Austrálii, v Anglicku, v Dánsku, na Novom Zélande a v Nórsku a tá propagovala, že dieťa ma v postieľke ležať na chrbte, klesol výskyt SIDS v týchto zemiach najmenej o 50 %. Nie je presne známe, ako súvisí so SIDS, keď dieťa spí na bruchu. Niektorí vedci sa však domnievajú, že v tejto polohe môže dieťa vdychovať už raz vdýchnutý vzduch, čím sa zvyšuje hladina oxidu uhličitého v krvi. Krv dieťaťa sa taktiež môže prehriať, pretože v polohe na bruchu uniká menej tepla, než keď dieťa leží na chrbte. Deti väčšinou zostanú v polohe tej, ktorej sme ho uložili do postieľky. Prečo teda matky dávajú určitej polohe prednosť? Časopis JAMA uvádza, že matky často jednajú podľa určitého zvyku — ukladajú dieťa do postieľky rovnakým spôsobom ako to robili ich matky alebo matky v ich okolí. Alebo to robia spôsobom ako to videli v nemocnici. Niektoré matky sa tiež domnievajú že ich deti v určitej polohe lepšie spia. Matky niekedy ukladajú dieťa na chrbát v prvom mesiaci jeho života, ale neskôr ho začnú dávať na brucho. „Je to znepokojujúci trend,“ uvádza JAMA, „pretože riziko SIDS je u dojčiat najvyššie medzi druhým a tretím mesiacom života.“

Spanie z dieťatkom

„Nielenže by sme znížili výskyt SIDS, ale by sme vychovali zdravšie a šťastnejšie deti — keby mamičky robili jednu vec: keby prvý rok brali deti do postelí so sebou a neizolovali ich v detských postieľkach,“ tvrdí James McKenna, profesor na Pomona College v Kalifornii. Keď deti spia v kontakte s rodičom, „pomáha to k optimalizovaniu ich fyziologických funkcii počas noci,“ píše list The Dallas Morning News. Testy potvrdili, že keď dieťa spí vedľa svojej matky, jeho „rytmus dýchania, srdcového tepu a spánkových fázy sa prispôsobujú rytmu matky“. A pretože matka a dieťa obvykle spia tvárou k sebe, dieťa sa samo ľahko môže napiť, kedykoľvek chce. „Deti, ktoré sú sami vo svojich postieľkach, trpia nedostatkom podnetov,“ vraví pán McKenna. „Domnievame sa, že to môže viesť k nedostatočnému základnému rozvoji intelektu a možno i k stavom, ktoré zvyšujú riziko SIDS.“ Štatistiky ukazujú, že v zemiach kde je zvykom, aby deti spali pri matke, je výskyt SIDS omnoho nižší.

Niektorí odborníci vážnym spôsobom namietajú proti skutočnosti že je správne ukladať dieťa vedľa rodiča. Novozélandská štúdia tohto syndrómu ukázala, že pokiaľ rodičia majú pri spaní dieťatko pri sebe v posteli, nebezpečie SIDS výrazne stúpa. Doktor McKenna vysvetlil a popísal rozdiel medzi SIDS a náhodným zadusením dieťaťa, keď s ním matka spí. Preto mnohí lekári môžu odrádzať od spania s dieťaťom a odporúčajú aby dieťa spalo v postieľke bez podušiek či tlstých prikrývok

Fajčenie v súvislosti s náhlym úmrtím dojčiat

Britskí vedci hovoria, že malé deti a tehotné ženy by nemali byť vystavené žiadnemu tabakovému dymu. Počas dvoch rokov sa v Kráľovskej detskej nemocnici v Bristole skúmal podrobne každý prípad syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), ku ktorému došlo v troch krajoch Anglicka. Pomocou pohovorov s rodičmi 195 detí, ktoré zomreli, a s rodičmi 780 iných detí, ktoré žijú, vedci zistili, že v prípade detí, ktoré zomreli, fajčilo 62 % matiek, avšak v prípade detí, ktoré nezomreli, fajčilo 25 % matiek. „Najnovší výskum jasne ukazuje, že problémom sú aj otcovia fajčiari,“ vraví Joyce Epsteinová z Nadácie pre výskum úmrtí dojčiat. „Keby sme mohli zariadiť, aby sa v okolí dieťaťa nefajčilo, odhadujeme, že počet prípadov SIDS by klesol o 61 %.“

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat — Zápolenie so smútkom

Náhle úmrtia dieťaťa je strašná tragédia. Zdanlivo normálne zdravé dieťa sa jedného dňa neprebudí. Je to absolútne nečakané. Kto si dokáže predstaviť, že nejaké dojča, alebo malé dieťa zomrie skôr než jeho rodičia? Na dieťatko, ktoré sa stalo stredom matkinej bezmedznej lásky, sa náhle sústreďuje jej nesmierny zármutok. Začínajú sa valiť pocity viny. Rodičia pravdepodobne cítia zodpovednosť za toto úmrtie, ako keby niečo zanedbali. Kladú si otázku: ‚Čo sme mohli urobiť, aby sme tomu zabránili?‘ V niektorých prípadoch možno dokonca manžel podvedome a bezdôvodne obviňuje svoju manželku. Keď odchádzal do zamestnania, dieťa ešte žilo a bolo absolútne zdravé. Keď sa vrátil domov, ležalo vo svojej postieľke mŕtve! Čo vlastne robila jeho manželka? Kde bola v tej dobe? Tieto zraňujúce otázky sa musia objasniť, aby do manželstva nevnášali napätie.

Ako je to z cumlíkom a SIDS?

Americká akadémia detských lekárov uviedla nedávno na stránkach svojho časopisu Pediatrics, že práve tento predmetík spoľahlivo pôsobí ako mocný prevenčný prostriedok pred dojčenskou úmrtnosťou. Ďalej dokladajú že cumeľ máme poskytnúť dieťaťu vo veku 4 týždňov keď už dieťa technicky a rutinne zvládlo samotne dojčenie. Odborníci ďalej upozorňujú, že je dôležité poskytovať túto ľubôstku svojmu dieťaťu len pred večerným zaspávaním, nie však pred početnými epizódnymi "spánkami" počas dňa. Ďalej upozorňujú aby sme potom, čo dieťatku cumeľ vypadne z pusy ho naspäť do úst dieťatka už nevracali, aj keď sa ho dieťa dožaduje.