Je noc. Pohodlne a uvoľnene ležíte v posteli. Potom to začne — ten svrbivý pocit nôh. Nie je možné si to nevšimnúť. Jediná možnosť, ako si uľaviť, je vstať a prejsť sa. Chôdza pomôže, ale keď si opäť ľahnete, ten pocit sa vracia. Chcete spať, ale nejde to. Ak je vám to povedomé, nie ste sami. Tieto pocity má možno 10 až 15 percent ľudí.

Túto poruchu dnes mnohí lekári nedokážu správne diagnostikovať ani liečiť, ale to nie je nič nové. Jeden lekár písal v roku 1685 o ľuďoch, ktorí potom, čo si ľahnú, pociťujú „taký obrovský nepokoj“ v rukách a nohách, že „nie sú schopní spať o nič viacej, než keby sa nachádzali na akomsi mieste najväčšieho mučenia “.

Problém rozpoznania tejto poruchy čiastočne súvisí s tým, že neexistujú žiadne laboratórne testy, ktorými by bolo možné zistiť, či sa skutočne o tento problém jedná. Diagnóza sa robí na základe príznakov. Skúsený lekár sa možno opýta: ‚Cítite v jednej alebo obidvoch nohách nepríjemné svrbenie? Objavuje sa to tiež v rukách? Zmizne to, keď vstanete a poprechádzate sa, keď sa vykúpete alebo keď si masírujete nohy? Objavuje sa niekedy tento nepríjemný pocit, ak musíte dlhšiu dobu sedieť, napríklad v aute alebo v lietadle? Obťažuje vás to väčšinou v noci? Majú tieto problémy tiež niektorí členovia rodiny? Hovorí vám váš partner, že niekedy v spánku mykáte nohou?‘ Ak ste na niektoré z týchto otázok odpovedali kladne, mohol by lekár dôjsť k záveru, že máte syndróm nepokojných nôh.

Kto má tieto problémy

U niektorých prípadoch sa môže jednať o miernu poruchu s občasnými príznakmi. U iných ľudí je to omnoho závažnejšie, vedie to k chronickej nespavosti, ktorá má za následok únavu behom dňa, a to podstatne narúša každodenný život. Jeden človek s týmito problémami povedal: „Mám pocit akoby sa mi v nohách hemžili červíky a šteklili ma. Aby ten pocit zmizol, musím krútiť nohami.“

Tieto problémy postihujú tak mužov ako aj ženy a sú bežnejšie a horšie u starších ľudí. Najčastejšie sú diagnostikované u ľudí, ktorý majú cez päťdesiatku, ale tieto príznaky sa často objavujú aj o niekoľko desiatok rokov skôr. Často sa dá zistiť, že sa objavovali už v detstve. U detí sa to ale často nerozpozná. Mladí ľudia z týmito príznakmi nedokážu pokojne sedieť, alebo sa stále vrtia, a teda bývajú označované za „hyperaktivnych“.

Odborníci síce pokladajú syndróm nepokojných nôh za neurologickú poruchu, ale jeho príčinu je ťažké presne stanoviť. Vo väčšine prípadov nie je známa. Napriek tomu je tento syndróm spojovaný s niektorými faktormi. Objavuje sa napríklad v určitých rodinách (dedičnosť) a geneticky sa prenáša z rodičov na ich deti. Niektoré tehotné ženy ho mávajú zvlášť v posledných mesiacoch tehotenstva. Po pôrode táto porucha obvykle zmizne. Niekedy je tento nepríjemný pocit vyvolaný určitými zdravotnými poruchami, ako napríklad nízkou hladinou železa alebo nedostatkom určitých vitamínov. Príčinou tohto syndrómu môžu byť tiež chronické choroby — najmä zlyhanie obličiek, cukrovka, revmatoidna artritida a periférna neuropatia, kedy dochádza k poškodeniu nervov na rukách a nohách.

Hľadanie úľavy

Žiaľ, na syndróm nepokojných nôh neexistuje žiadna liečba a príznaky sa v priebehu rokov môžu zhoršovať. Pozitívne však je, že tento syndróm je možné účinne zvládnuť aj bez liekov. Neexistuje iba jedno riešenie, pretože to, čo je u jedného človeka účinné, nemusí byť účinné u iného. Ľudia s týmito problémami potrebujú zistiť, ktoré návyky, činnosti alebo lieky môžu príznaky zlepšovať či zhoršovať.

Prvým krokom liečby je zistiť, či tieto problémy nespôsobuje nejaký zdravotný stav, ktorý by sa dal liečiť. Ľuďom, ktorí majú nedostatok železa alebo vitamínov, stačí dodávať železo alebo vitamín B12 v potrave a príznaky zmiznú. Príliš veľa vitamínov a minerálov však môže zdraviu škodiť. Keď sa teda niekto rozhoduje, či brať železo a vitamínové doplnky, mal by sa poradiť z lekárom.

U niektorých ľudí zhoršuje príznaky kofeín. Obsahuje ho káva, čaj, čokoláda a množstvo malinoviek. Zmierniť alebo odstrániť príznaky nepokoja niekedy pomôže to, keď sa kofeín obmedzí alebo úplne vylúči. Tiež alkohol zvyčajne predlžuje trvanie príznakov alebo zvyšuje ich intenzitu. Niektorým ľuďom sa uľavilo, keď alkohol obmedzili alebo úplne vylúčili.

Spôsob života pri nepokojných nohách

Pokiaľ mate syndróm nepokojných nôh, môže vám pomôcť zmena životného štýlu. Vzhľadom k tomu, že únavou a ospalosťou sa často príznaky zhoršujú, môže dobrý spánkový režim priniesť skutočnú úľavu. Pokiaľ je to možné, je najlepšie spať v prostredí, ktoré je pokojné, chladné a príjemné. Pomáha tiež to, ak človek chodí spať a vstáva každý deň v rovnaký čas.

Dobrému nočnému spánku napomáha pravidelné cvičenie. Ale intenzívne cvičenie v priebehu šiestich hodín pred spánkom môže mať opačný účinok. Niektorí ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom zistili, že mierne cvičenie tesne pred spánkom im pomôže zaspať. Vyskúšajte si rôzne cviky, aby ste zistili aké cvičenie je pre vás najlepšie.

Nepremáhajte nutkanie hýbať sa. Ak sa snažíte pohyb potlačiť, príznaky sa obyčajne zhoršia. Najlepším riešením je vstať z postele a prechádzať sa. Niektorým ľuďom prináša určitú úľavu to, že sa prejdú, popreťahujú, vykúpu v horúcej, alebo studenej vode alebo že si namasírujú nohy. Ak musíte dlhšiu dobu sedieť, napríklad pri cestovaní, možno vám pomôže, ak svoju myseľ zamestnáte čítaním.

A čo lieky? Nadácia Restless Legs Syndrome Foundation, ktorá sídli v Raleigh v Severnej Karolíne v USA, uvádza, že „nevyhnutné môže byť aj podanie farmakologickej liečby“. Vzhľadom k tomu, že žiadna liečba nie je účinná u všetkých ľudí, ktorí trpia týmto syndrómom, bude váš lekár možno musieť zistiť, čo je pre vás najlepšie. U niektorých pacientov bola najúčinnejšia kombinácia liekov. Niekedy liečba, ktorá bola nejakú dobu účinná, prestane pôsobiť. S užívaním liekov a zvlášť s ich kombinovaním je spojené určité zdravotné riziko, a preto je dôležité, aby ste pri stanovení účinnej liečby úzko spolupracovali s lekárom.