
Signály duševných porúch
Rozpoznajte príznaky. Nemusí byť hneď jasné, že ide o duševnú poruchu. Priatelia a rodina môžu príznaky pripisovať hormonálnym zmenám, telesnému ochoreniu, negatívnym povahovým vlastnostiam alebo ťažkým okolnostiam. No výrazné zmeny v spánku, stravovaní alebo v správaní môžu naznačovať, že ide o vážnejší problém. Vyšetrenie u odborníka môže viesť k účinnej liečbe a k zlepšeniu kvality života vášho blízkeho.
Zistite si informácie o chorobe. Ľudia s duševnou poruchou nie sú zvyčajne schopní získať o svojej chorobe viac informácií. Preto najnovšie poznatky, ktoré získate zo spoľahlivých zdrojov, vám pomôžu, aby ste chápali, čím prechádza váš blízky. Pomôže vám to aj v tom, aby ste sa o poruche dokázali rozprávať s druhými otvorene a zasvätene.
Zaujímajte sa o možnosti liečby. Napriek tomu, že niektoré duševné poruchy sú dlhodobé, pri vhodnej liečbe môžu mnohí chorí žiť stabilným a produktívnym životom. Žiaľ, mnohí sa roky trápia bez toho, aby dostali pomoc. Tak ako vážne ochorenie srdca si vyžaduje odborníka na srdcové choroby, aj človek s duševnou poruchou potrebuje pozornosť ľudí, ktorí ju vedia liečiť. Napríklad psychiatri môžu predpísať lieky, ktoré pri pravidelnom užívaní pomáhajú kontrolovať náladu, uvoľniť úzkosť a upraviť chorobné predstavy.
Povzbudzujte chorého, aby vyhľadal pomoc. Ľudia s duševnou poruchou si vždy nemusia uvedomovať, že potrebujú pomoc. Mohli by ste navrhnúť, aby chorý navštívil určitého lekára, prečítal si nejaké užitočné články alebo sa porozprával s niekým, komu sa podarilo vyrovnať sa s podobnou chorobou. Môže sa stať, že človek trpiaci duševnou poruchou nebude ochotný prijať vašu radu. V každom prípade však zasiahnite, ak by ohrozoval seba alebo druhých.
Ak sa u niekoho z vašich blízkych prejavuje niektorý z nasledujúcich príznakov, mal by sa poradiť s lekárom alebo s odborníkom na duševné zdravie:
- Dlhotrvajúci smútok alebo podráždenosť
- Odťahovanie sa od ľudí
- Extrémne výkyvy nálady
- Neprimeraný hnev
- Násilnícke správanie
- Zneužívanie návykových látok
- Prehnaný strach, starosti a úzkosť
- Abnormálny strach z priberania na váhe
- Výrazné zmeny v spánku a stravovacích návykoch
- Pretrvávajúce nočné mory
- Zmätené uvažovanie
- Preludy a halucinácie
- Myšlienky na smrť alebo na samovraždu
- Neschopnosť zvládnuť problémy a každodenné činnosti
- Popieranie zjavných problémov
- Veľa nevysvetliteľných telesných chorôb