Detská onánia, a najmä v útlom veku, je čosi, čo rodičov a vychovávateľov veľmi často znepokojí. Kedysi sa deťom, ktoré masturbovali, alebo o ktorých sa predpokladalo, že by to prípadne mohli robiť, zväzovali ruky, alebo im ich priväzovali o dosky postele. Aj dnes niektoré výchovné príručky odporúčajú, aby rodičia zabraňovali takémuto správaniu za každú cenu, bili deti v takom prípade po ruke a silou-mocou od masturbácie odvádzali ich pozornosť.

Podľa názorov niektorých pseudo-odborníkov je masturbácia u detí dokonca výsledkom nedostatku rodičovskej lásky, citového chladu medzi partnermi, ba priam až tyranského prístupu k dieťaťu. V knihe Sexualita v našom živote, ktorú u našich západných susedov vydalo vydavateľstvo mníšskeho rádu karmelitánov, sa o detskej onánii doslova píše: „Masturbácia sa vyskytuje predovšetkým u detí, ktoré žijú vo veľkom psychickom napätí. Plní úlohu vybitia napätia ani nie tak sexuálneho, ale skôr emocionálneho. Stres obyčajne vyvoláva konfliktná situácia v rodine a nevhodný prístup k dieťaťu. Rodičia naň kladú prísne požiadavky, ktoré presahujú jeho psychické i fyzické možnosti, týrajú ho a kruto bijú, takže sa bojí a doma nemá pocit bezpečia...“

Nietoré takéto zdroje dokkonca uvádzajú, že masturbáciu dieťaťa spôsobuje príjem potravín s prevahou dostredivej - sťahujúcej energie. Toto spôsobuje okrem iného zvýšený záujem o vlastnú osobu na úkor záujmu o okolie. Na vine môže byť dokonca aj nevhodná výživa tehotnej ženy! Samozrejme, že znížiť spotrebu mäsa a vajec a nahradiť ich väčším množstvom zeleniny je v súčasnosti veľmi žiaduce a zdravé. Ale či si kvôli tomu naše dieťa prestane v postieľke „robiť dobre“, tak to naozaj ťažko povedať. V každom prípade vám odporúčame pridať viac zeleniny do jedálneho lístka dieťaťa.

Takže, čo si z toho všetkého zmätený rodič potomka, ktorý holduje sebauspokojovaniu, má vybrať? Bolo by vhodné nepodľahnúť nijakému extrémnemu názoru. Nič v živote totiž nie je iba čierne, alebo iba biele. Pravdu nemajú tí, čo onániu ako takú opľúvajú a zatracujú. Avšak ani tí, čo zas tvrdia, že deti, resp. mladých ľudí, ktorí nemasturbujú, čaká menej vyrovnaný sexuálny vývoj. „V tejto otázke treba odrádzať od jednostranných názorov a špecifických rád,“ tvrdí uznávaný holandský odborník na otázky sexuality Bo Coolsaet.

Uznávaný odborník na ľudskú sexualitu z Čiech, MUDr. Radim Uzel, CSc., tvrdí, že detská onánia by rodičov nemala v nijakom prípade znepokojovať. Dráždenie pohlavných orgánov totiž patrí už v detskom veku do úplne normálneho vzorca ľudského správania sa. Malé dieťa už v priebehu prvého roka života venuje dosť veľa času a úsilia skúmaniu svojho vlastného tela a čoskoro príde na to, že dotyky v oblasti pohlavných orgánov mu prinášajú viac potešenia a príjemnejšie pocity ako dráždenie ktorejkoľvek inej oblasti tela. Niektoré deti dokážu masturbovať až po dosiahnutie orgazmu, mnohé z nich dokonca po objave tohto nového triku cítia akúsi hrdosť.

„Sexuálne problémy v budúcom živote však dieťaťu nespôsobí samotná aktivita, skôr to, ak dieťa za podobné správanie sa nejako trestáme,“ upozorňuje odborník. Túto skúsenosť potvrdzujú viacerí lekári, ktorí sa zaoberajú liečbou sexuálnych problémov v dospelom veku.

Telo vášho dieťaťa i pocity, ktoré v ňom vyvoláva, patria len jemu a záleží iba na ňom, čo s nimi urobí, dočítate sa v knihe Penelopy Leachovej Dieťa a ja. Má právo onanovať a celkom iste to niekedy aj bude robiť. Ak je však už staršie, mali by ste ho taktne presvedčiť, že táto činnosť je podľa dobrých mravov intímnou záležitosťou a nie je veľmi vhodné vykonávať ju napríklad na pieskovisku pred ostatnými deťmi, čo je skúsenosť ďalšej nešťastnej mamičky. Ak mu však budete kvôli tomu nadávať a zosmiešňovať ho, zasahujete tým jeho pocity. Ak majú deti právo masturbovať, pretože ich telá a pocity patria iba im samotným, rovnaká úvaha nedáva právo dospelým, aby ich sexuálne stimulovali, alebo aby deti museli stimulovať ich. Dieťa, ktoré je od začiatku vychovávané tak, aby si vážilo svoje telo a súkromie, nájde v budúcich rokoch samo v sebe základnú ochranu proti prípadným nebezpečným snahám o zblíženie zo strany deviantov.

„Nerobte si starosti, ide o celkom neškodnú aktivitu,“ odpovedá na otázku o onánii psychologička z Brna Mgr. Jitka Jeklová. „Dôležité je dieťaťu vysvetliť, že táto aktivita nie je zakázaná, ale zároveň nie je vhodné vykonávať ju napríklad v materskej škôlke, ale len doma, v súkromí. U väčších dievčatiek by mamičky mali sledovať, či si pri tejto činnosti dcérka náhodou nezavádza do pošvy nejaké telieska a vystríhať ju pred tým. Mohlo by to totiž viesť k infekcii s ďalekosiahlymi následkami.“

Ak si dieťa často siaha na genitálie a rodič si nie je istý, či ide o onániu, je vhodné najprv vylúčiť aj prípadnú infekciu pohlavných orgánov. Niekedy časté „šúchanie sa“ u dievčatiek môžu vyvolávať premnožené kvasinky, potrebu škriabať sa na intímnych miestach u chlapcov a dievčatiek spôsobujú aj mrle. Ak je oblasť genitálu a konečníka podozrivo červenkastá, je vhodné poradiť sa s pediatrom, resp. detským gynekológom. Tieto problémy totiž možno veľmi jednoducho vyliečiť. Na tlmenie prejavov detskej onánie však, ako požaduje jedna neinformovaná mamička, nejestvujú ani sa nepodávajú nijaké lieky!

Ak sa vám teda stane, že svojho potomka „pristihnete“ v tejto intímnej situácii, nepodliehajte panike. Ak ste šokovaní, nedajte to najavo. Masturbácia dieťaťu neškodí. To, že dieťa objaví jej príjemnosť, neznamená, že je "presexualizované". Všetky deti majú sexuálne pocity, hoci, podľa doktora Radima Uzla, nejde o rovnaké sexuálne pocity ako u dospelých. Dráždenie genitálu prirovnáva k cmúľaniu prsta alebo iným telesným rituálom, ktoré dieťa uspokojujú.

Autor: Bianka Stuppacherová