Vitamín E

Vitamín E je v tuku rozpustný vitamín s antioxidačnými vlastnosťami. Vitamín E existuje v ôsmich rôznych formách: alfa-, beta-, gama a delta-tokoferol; a alfa-, beta-, gama a delta-tokotrienol. Alfa-tokoferol je najaktívnejšou formou u ľudí.

Vitamínové E doplnky sú k dispozícii v prírodných alebo umelých formách. Prírodné formy sú zvyčajne označené písmenom "d" (napríklad d-gama-tokoferol), zatiaľ čo syntetické formy sú označené "dl" (napríklad dl-alfa-tokoferol).

Potraviny, ktoré obsahujú vitamín E: vajcia, obohatené cereálie, ovocie, zelená listová, špenát, mäso, orechy, orechový olej, hydina, rastlinné tuky (kukurica, bavlníkové semená, sója, slnečnica), arganový olej, olivový olej, olej z pšeničných klíčkov a iné oleje lisované za studena, ale aj celé zrná. Varenie a skladovanie môže zničiť niektoré vitamíny E v potravinách.

Vitamín E bol skúmaný pre prevenciu alebo liečenie mnohých zdravotných stavov. Avšak, je nedostatok silných dôkazov pre jeho použitie na ochorenia, samozrejme okrem liečby nedostatku vitamínu E.

Znepokojenie existuje ohľadom bezpečnosti vitamínu E, najmä vo vysokých dávkach. Pri suplementácii vysokými dávkami vitamínu E hrozí zvýšené riziko krvácania u ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi, alebo u ľudí s nedostatkom vitamínu K. Dôkazy naznačujú, že pravidelné užívanie vysokých dávok vitamínu E (doplnkov) môže zvýšiť riziko úmrtia z rôznych príčin, aj keď výskum v tejto oblasti je ešte nejasný. Odporúča sa teda opatrnosť.

Vitamín E bol skúmaný tiež na prevenciu jaziev. Avšak, je nedostatok dôkazov na podporu tohto použitia. Z dôvodu rizika alergických kožných prejavov, niektorí výskumníci neodporúčajú liečbu vitamínom E (umelý).

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

A

Vitamín E (nedostatok)

Nedostatok vitamínu E je vzácny a môže dôjsť k nemu u ľudí so zníženou absorpciou tuku cez črevá (v dôsledku chirurgického zákroku, Crohnova choroba, alebo cystická fibróza), podvýživa, veľmi nízky obsah tuku v diete, alebo aj genetickými poruchami. Jeho nedostatok sa môže objaviť aj u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, predčasne narodených detí alebo detí, ktoré sú nesprávne vyživované. Suplementácia vitamínom E je považovaná za účinný spôsob liečby nedostatku vitamínu E. Diagnostika a liečba by mala byť v rukách zdravotníka.
B

Cukrovka

Vitamín E bol navrhovaný pre prevenciu cukrovky typu 1 alebo 2, krvného cukru, na problémy zrážanlivosti krvi alebo upchatie tepien pri cukrovke, tiež nedostatku vitamínu E u diabetických ľudí, a taktiež pre prevenciu diabetických komplikácií. Nedostatok vitamínu E bol pozorovaný u ľudí s vredmi diabetickej nohy. Sú nutné ďalšie dôkazy.
B

Ochorenie pečene

Denná dávka 800 IU vitamínu E sa odporúča pre ľudí bez diabetu s nealkoholickým ochorení stukovatelej pečene. Tiež jestvujú dôkazy, že vitamín E môžu tiež využiť deti s ochorením pečene. Je potrebných viac dôkazov.
C

Vekom podmienená makulárna degenerácia (očné ochorenie, ktoré môže mať za následok stratu zraku)

Podobne ako iné antioxidanty, vitamín E bol navrhnutý, aby sa pomocou jeho suplementácie spomalila, alebo zlepšila makulárna degenerácia. Vedecké dôkazy v tejto oblasti sú dosť nejasné, aj keď je nejaký náznak, že vitamín E samotný, alebo v kombinácii s beta-karoténom, nemusia poskytnúť žiadúci úžitok. Je potrebný ďalší výskum.
C

Alergie

Hoci antioxidanty sú dobrou myšlienkou ku zníženiu alergických príznakov, môže príjem vitamínu E byť neefektívny. Aktuálne dôkazy sú pomerne obmedzené, a je potrebný ďalší výskum.
C

Choroba z nadmorskej výšky (Výšková choroba)

Vitamín E môžu dať prospech výškovej chorobe. Antioxidantová suplementácia (vitamín E s beta-karoténom, vitamín C, selén a zinok) môžu zlepšiť dýchanie vo vysokých nadmorských výškach. Však antioxidanty neznižujú všetky ťažkosti (symptómy) súvisiace s nadmorskou chorobou. Je potrebný ďalší výskum.
C

Amyotrofická laterálna skleróza (ochorenie nervových buniek v mozgu)

Vitamín E bol skúmaný pre prevenciu a liečbu chorôb, ako je ALS. Sú nejasné dôkazy o účinnosti vitamínu E na liečbu ALS. Je potrebný ďalší výskum.
C

Anémia

Antioxidanty boli študované pre prevenciu a liečbu rôznych typov anémie. Štúdie vitamínu E a jeho suplementácia pre anémiu našli zmiešané výsledky. Je potrebný ďalší výskum.
C

Antioxidačné účinky

Všetky relevantne európske i svetové odborné pracoviská odporúčajú príjem antioxidantov, ako je vitamín E, tým, že je dobre vyvážená naša strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky, a to skôr než z vitamínových doplnkov. O tom však či je vitamín E naozaj skutočným antioxidantom nie je z vedeckého pohľadu úplne jasné. Štúdie to zatiaľ jasne nepreukázali. (www.naturalstandard.com)
C

Astma

U detí, nižšie hladiny vitamínu E sú spojené so zle kontrolovanou astmou. Príjem vitamínu E v priebehu tehotenstva môže znížiť výskyt astmy u detí. Avšak, tu existuje nejasný dôkaz, že suplementácia vitamínom E môže mať prospech pre ľudí s astmou. Je však potrebný ďalší výskum.
C

Atopický ekzém (porucha spôsobujúca kožné svrbenie)

Vitamín E bola aplikovaný na kožu, aby sa zabránilo jazvám. Avšak, z dôvodu rizika alergických kožných reakcií, niektorí výskumníci neodporúčajú použitie tejto terapie. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Rakovina močového mechúra

Existujú dôkazy o tom, že je dlhodobá suplementácia vitamínom E môže znížiť riziko úmrtia u ľudí s rakovinou močového mechúra. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Rakovina prsníka

Vitamín E bola navrhnutý ako potenciálna terapia pre prevenciu alebo liečenie rakoviny prsníka.Dôkazy zostávajú nejasné. Je potrebný ďalší výskum.
C

Rakovina prsníka v súvislosti s návalmi horúčavy

Vitamín E prijatý ústami, môže pomôcť znížiť teplým bleskom horúčosti spojeným s rakovinou prsníka. Je potrebný ďalší výskum.
C

Prevencia rakoviny (všeobecne)

Dôkazy naznačujú, že vitamín E môžu postrádať vplyv na vývoj rakoviny. Vitamín E bol skúmaný pre rôzne typy rakoviny, vrátane prostaty, hrubého čreva alebo rakoviny žalúdka. Je potrebný ďalší výskum.
C

Liečba rakoviny

Je nedostatok dôkazov, že vitamín E je účinný pri liečbe nejakého typu rakoviny. Zvýšená opatrnosť sa odporúča u ľudí podstupujúcich liečbu pomocou chemoterapie alebo ožarovania. Vysoké dávky vitamínu E môžu poškodiť ľudí s rakovinou, a takáto liečba by mala byť prerokovaná so zdravotníckym pracovníkom.
C

Prevenciu šedého zákalu

Existujú konfliktné dôkazy o použití vitamínu E, aby sa zabránilo kataraktu. Niektoré štúdie naznačujú niektoré ochranné účinky, zatiaľ čo iní upozornili na nedostatok výhod. Je potrebný ďalší výskum.
C

Vedľajšie účinky chemoterapie

Vitamín E bolo navrhnutý ako terapia, aby sa zabránilo komplikáciám v dôsledku chemoterapie, ako je napríklad bolesť nervov. Existujú dôkazy o prínose, keď sa používa v kombinácii s cisplatinou. Je však potrebná opatrnosť, pretože nie je celkom známe, či užívanie vysokých dávok antioxidantov počas chemoterapie nemôže znížiť účinnosť terapie. To by malo byť prerokované so zdravotníckym pracovníkom.
C

Bolesť na hrudníku

Vitamín E bol skúmaný u ľudí s bolesťou na hrudi, aj keď možné výhody zostávajú nejasné. Ďalší dôkaz z výskumov je potrebný.
C

Klaudikácie (bolesť nôh od upchatia tepien)

Početné štúdie sa zamerali na využitie vitamínu E u ľudí s bolesťou nôh z upchatej tepny. Zostáva nejasné, či vitamín E je výhodný v tomto stave.
C

Upchaté tepny

Vitamín E môže pomôcť predísť alebo liečiť upchaté tepny. Štúdie naznačujú, že vysoký príjem vitamínu E môže byť spojený s nižšou mierou ochorenia srdca. Je potrebný ďalší výskum.
C

Prevencia rakoviny hrubého čreva

Dôkazy chýba na určenie, či vitamín E preventívne pôsobí proti rakovine hrubého čreva. Kombinácia vitamínov A, C a E, bola označená na zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva, ale rôzne štúdie sú v rozpore. Je potrebný ďalší výskum.
C

Poruchy koordinácie

Vitamín E - suplementácia bola študovaná pre zlepšenie dyspraxie u detí. Je potrebný ďalší výskum.
C

Cystická fibróza (hlienu v pľúcach, a iné príznaky)

Vitamínová E suplementácia bola študovaná u ľudí s cystickou fibrózou. Je potrebný ďalší výskum.
C

Demencia / Alzheimerova choroba

Vitamín E bol skúmaný pre prevenciu alebo spomalenie myslenia (vrátane demencie Alzheimerovho typu). Je nejaký dôkaz, že alfa-tokoferol (umelý vitamín E), je rovnako účinný ako selegilín (Eldepryl®) na spomalenie poklesu kognitívnych funkcií u osôb s mierne ťažkou Alzheimerovou chorobou. Dlhodobá kombinovaná liečba s donepezilom (Aricept®), môže tiež pomôcť pri úbytku kognitívnych funkcií u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Ďalší výskum naznačuje, že vitamín E z doplnkovej stravy môže mať vplyv na riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo demencie. Celkovo dôkazy zostávajú nejasné.
C

Očné choroby,

Stopové prvky boli študované pre zlepšenie očných chorôb, a vitamín E sa navrhuje na zníženie oxidačného stresu, súvisiacom s diabetickými komplikáciami. Avšak, dôkaz o prínose chýba, a je potrebný ďalší výskum.
C

G6PD (náhly rozpad červených krviniek, následkom liekov alebo infekcie)

Vitamínová E suplementácia bola študovaná pre G6PD nedostatok. Je potrebný ďalší výskum.
C

Glomeruloskleróza (ochorenie obličiek)

Bolo navrhnuté, že proteín v moči môže byť znížený pri použití vitamínu E u ľudí s ochorením obličiek. Je však potrebný ďalší výskum.
C

Hojenie po PRK (laserová operácia očí)

Vysoké dávky vitamínu E môže zlepšiť hojenie oka a videnia po laserovej operácii pre korekciu zraku. Z výskumu vyplýva, že použitie vitamínu E do oka, môže byť užitočné. Je potrebný ďalší výskum.
C

Choroba srdca

Veľa vitamínov, vrátane vitamínu E, boli študované pre srdcové choroby, so zmiešanými výsledkami. Početné štúdie naznačujú nedostatok osohu vitamínu E, a vysoké dávky môže byť škodlivé. Je potrebný ďalší výskum.
C

Srdcové choroby (u ľudí podstupujúcich liečbu ochorení obličiek)

Ľudia na dialýze môžu mať prospech z antioxidačných účinkov vitamínu E, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení. Výsledky sú nejasné, či vysoká dávka, dlhodobého užívania vitamínu E môže mať prospech pre túto populáciu. Je potrebný ďalší výskum.
C

Hepatitída (hepatitída C)

Pre ľudí s hepatitídou C, ktorí sú na antivírusovej terapii, vitamín E bolo navrhnutý, aby sa zabránilo zápalom. Ďalší výskum je potrebný aby preskúmal účinky vitamínu E u chronickej hepatitídy.
C

Vysoký krvný tlak spojený s tehotenstvom

Vitamín E bol skúmaný pre prevenciu vysokého krvného tlaku u tehotných žien. Avšak, väčšina štúdií bola v kombinácii s vitamínom C alebo iných stopových prvkov. Dôkazy o samotnom použití vitamínu E chýba, a je potrebný ďalší výskum.
C

Vysoký cholesterol

Boli študované účinky vitamínu E na cholesterol a upchatie tepien. Zostáva nejasné, či môže mať výhody, a nie je známe, aké účinky vitamínu E sú v porovnaní s kombináciami s inými látkami, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je potrebný ďalší výskum.
C

Infekcie H. pylori

Vitamín E v kombinácii s vitamínom C, boli študované na H. pylori. Sú potrebné ďalšie štúdie zaoberajúce sa účinkami vitamínu E samotného.
C

Funkcie imunitného systému

Štúdia o vplyve vitamínu E - jeho suplementácia na funkciu imunitného systému sa ukázali zmiešané výsledky. Je potrebný ďalší výskum.
C

Ochorenie obličiek

Vitamín E bol skúmaný v rôznych typoch a stupňoch ochorenia obličiek so zmiešanými výsledkami.Ďalšie štúdium je oprávnené.
C

Ochorenie obličiek (IgA nefropatia)

Vitamín E bol skúmaný na IgA nefropatiu, ide o typ ochorenia obličiek, pri ktorom protilátka spôsobuje zápal, ktorý môže viesť k poruche obličiek. Limitovaná štúdia sa zaoberala účinkami vitamínu E pri dlhodobom ochorení obličiek so zmiešanými výsledkami. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Kwashiorkor

Kwashiorkor je zlá výživa, porucha spôsobená nedostatkom bielkovín v strave. Liečba zahŕňa zvýšenie kalórií a príjem bielkovín, rovnako ako doplnok s vitamínmi a minerálmi. Nie je jasné, či suplementácia vitamínom E je účinná v prevencii kwashiorkor. Je potrebný ďalší výskum.
C

Rakovina pľúc

Štúdia skúmala účinky vitamínu E na prevenciu rôznych typov rakoviny, vrátane prostaty, hrubého čreva alebo rakoviny žalúdka. Výsledky boli zmiešané. Je potrebný ďalší výskum.
C

Menštruačné kŕče

Existujú staršie dôkazy o možných výhodách vitamínu E na zníženie menštruačných bolestí, aj keď je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti skôr, než môže byť vyslovený záver.
C

Zníženie úmrtnosti

Dôkazy naznačujú, že pravidelné užívanie vysokých dávok vitamínu E doplnkov môže zvýšiť riziko úmrtia zo všetkých príčin. Avšak, niektoré výskumy zistili nedostatok účinku na riziko smrti. Celkovo možno povedať, že výsledky nepreukázali silnú väzbu medzi príjmom vitamínu E a znížením rizika úmrtia. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Vredy v ústach

Vredy v ústach sú častý nežiaduci účinok chemoterapie. Účinok vitamínu E v tomto stave je nejasný. Je potrebný ďalší výskum.
C

Artróza

Oxidatívny stres, zdá sa, hrá úlohu pri osteoartróze. Vitamín E ukázal zmiešané výsledky na zmiernenie príznakov alebo prevencie straty chrupavky u osteoartrózy. Je potrebný ďalší výskum.
C

Parkinsonova choroba

Vitamín E bol skúmaný na prevenciu alebo liečenie Parkinsonovej choroby, so zmiešanými výsledkami. Je potrebný ďalší výskum.
C

Predmenštruačný syndróm

Vitamín E bol skúmaný na zlepšenie symptómov PMS, so zmiešanými výsledkami. Je potrebný ďalší výskum.
C

Prevencia rakoviny prostaty

Úloha vitamínu E na prevenciu rakoviny prostaty je kontroverzná. Existujú početné laboratórne štúdie, ktoré podporujú možné protirakovinové účinky. Avšak, výsledky výskumu na ľuďoch boli zmiešané.
C

Respiračné infekcie (prevencia)

Suplementácia vitamínom E ukazuje zmiešané účinky na dĺžku a závažnosť pneumónie. Výsledky štúdii sú nejasné. Je potrebný ďalší výskum.
C

Reumatoidná artritída

Vitamín E, užívaný ústami, nezdá sa, že znižuje riziko vzniku reumatoidnej artritídy u žien. Je potrebný ďalší výskum.
C

Záchvaty

Vitamín E bol študovaný ako doplnok k iným liekom proti kŕčom. Tento dôkaz je nejasný a je potrebné ho ďalej študovať. Riadenie záchvatových porúch by malo byť pod lekárskym dohľadom.
C

Rakovina žalúdka (prevencia)

Vitamín E bol skúmaný na rakovinu žalúdka. Avšak sú nejasné dôkazy, že vitamín E má nejaký fekt. Je treba skúmať ďalej.
C

Veľmi nízka pôrodná hmotnosť detí

Predčasne narodené deti sú v nebezpečenstve nedostatku vitamínu E, najmä ak sa rodia s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou. Početné štúdie sa zamerali na využitie vitamínu E v snahe pomôcť zabrániť vážnym komplikáciám. Avšak dôkazy sú nejasné. Predčasne narodené deti by mali byť pod prísnym lekárskym dohľadom. Rozhodnutia by mali byť vykonané dojčenským lekárom.
C

Dyskinéza (porucha spôsobujúca nekontrolovateľné pohyby)

Vitamín E bol skúmaný na dyskinézu. Vitamín E môže byť účinnejší pri vyšších dávkach u ľudí, ktorí mali tardívnu dyskinézu po dobu kratšiu ako päť rokov. Je potrebný ďalší výskum.
C

Uveitída (zápal oka)

Antioxidanty boli študované na uveitídu. Bolo zistené, pri 4 mesačnej suplementácii vitamínom E podávanej ústami, nedostatok účinku (1 štúdia). Je potrebný ďalší výskum.
C

Vein zrazeniny

Dáta naznačujú, že suplementácia vitamínom E môže znížiť riziko cievnych zrazenín u žien. Tí, ktorí majú v anamnéze alebo majú vyššie riziko, môžu mať prospech zo suplementácie najviac. Je potrebný ďalší výskum.
D

Peyronieho choroba (choroba spojivového tkaniva penisu)

Vitamín E bol skúmaný na Peyronieho chorobu, s dôkazmi o nedostatočnosti účinku.
D

Ochrana sietnice

Vitamín E podávaný ústami, nezdá sa žeby spomalil stratu zraku u ľudí s poškodením sietnice oka. Rozhodnutie terapie by malo byť pod lekárskym dohľadom.
D

Prevencia zjazvenia operačných rán

Vitamín E aplikovaný na kožu, sa nezdalo, žeby znížil zjazvenie operačných rán. Z dôvodu rizika alergických kožných reakcií, niektorí výskumníci neodporúčajú použitie tejto terapie.
D

Prevencia cievnej mozgovej príhody

Nedávne dôkazy naznačujú, že denná suplementácia vitamínom E. neznižuje riziko mŕtvice. V tejto dobe, na základe najlepších dostupných dôkazov a nedávnych obáv o bezpečnosť, vitamín E sa neodporúča pre toto použitie.