Púpalkový olej

Domorodí Američania tradične zbierali semená, listy a korene pupalky dvojročnej, aby ju konzumovali. Tiež používali rastlinu na liečbu modrín alebo rán, hemoroidov, žalúdočných ťažkostí a bolestí v krku.

Olej zo semien pupalky dvojročnej (Oenothera biennis) sa skladá z veľkého množstva nenasýtených mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny sú omega-6 mastné kyseliny, kyselina linolénová a kyselina gama-linolénová (GLA). GLA sa aplikuje pre liečbu bolesti prsníka a na ekzémy.

Tradične, pupalky bývali použivané ako vyvolávač maternicových sťahov, a liečba bola realizovaná v záverečných fázach tehotenstva na vyvolanie samotného pôrodu. V súčasnej dobe sa predpokladá, že pupalkový olej môže byť užitočný v prípade oboch pohlaví, a to u mužskej a ženskej neplodnosti a tiež pri ženskej hormonálnej nerovnováhe. Vzhľadom k svojim esenciálnym mastným kyselinám, rastlina môže byť použitá v liečbe vypadávania vlasov. Pupalkový olej môže znížiť zápal kože v prípadoch rosacei a ekzémov. Olej môže byť tiež použitý v liečbe degeneráciou spôsobenej artritídy a môže byť veľmi užitočný pri znižovaní odňatia alkoholového syndrómu. Bezpečnosť: Niektoré byliny interaktujú s niektorými liekmi. Preto je vhodné sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako spotrebujete akúkoľvek bylinu.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

B

Atopická dermatitída (ekzém)

Celkovo možno povedať, dôkazy naznačujú mierne zlepšenie ekzému s EPO. Je potrebné veľké, dobre navrhnuté štúdie, aby bolo možné poskytnúť definitívny záver.
C

Rakovina prsníka

Nedávny výskum naznačuje priaznivý vplyv pupalkového oleja (EPO) v prsníku. V human výskume liečenie EPO pomohlo zabrániť opakovaniu rakoviny prsníka. Sú však potrebné ďalšie štúdie využívajúce EPO samotné v tejto oblasti.
C

Prsné cysty

Ľudský výskum v tejto oblasti chýba pre zhodnotenie blahodarných účinkov EPO pre jeho použite na prsné cysty. Sú potrebné viac dobre navrhnuté štúdie aby sa dal povedať záver.
C

Bolesť prsníkov (mastalgia)

Pupalkový olej (EPO) je licencovaný pre liečbu mastalgie (bolesti prsníkov), v Spojenom kráľovstve. Konfliktné dôkazy však, napriek tomu boli hlásené o EPO v liečbe bolesti pŕs. Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté štúdie, aby sa dal spraviť kvalifikovaný záver.
C

Bronchitída

Nie je jasné, či olej z pupalky dvojročnej (EPO) je účinná liečba priedušiek. Niekoľko štúdií hodnotili EPO v kombinácii s tymiánom s výsledkom, nijakého prínosu. Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté štúdie využívajúce samotné EPO.
C

Kardiovaskulárne zdravie

Výskum s EPO vykazuje nedostatok významných pozitívnych vplyvov na funkciu srdca a jeho zdravie. Nedávny výskum naznačuje, že EPO môže znižovať krvný tlak. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Pôrod (práca indukcia / krčnej zrenie)

Historicky, EPO bol použitý na podporu jednoduchšieho pôrodu, i na zabránenie predčasného pôrodu, vyvolanie pôrodu, a dozrievanie krčka maternice. Nízka kvalita štúdie preukázala, že dôkaz o prínose zásadný chýba. Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté štúdie na túto tému.
C

Cukrovka

EPO štúdia preukázala prospešné účinky na sérové markery pri diabete. Ďalšie štúdie sú potrebné, aby mohol byť vyslovený záver.
C

Diabetická neuropatia (poškodenie nervov)

Gama-linolénová kyselina (GLA), jedna zo zložiek pupalkového oleja, môže byť užitočná u ľudí s diabetickou neuropatiou. Sú potrebné ďalšie štúdie v tejto oblasti.
C

Suché oči

Jedinci so suchými očami prejavili zlepšenie príznakov po doplnení s GLA, ktorý je súčasťou EPO. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Dyslexia (obtiažnosť čítania)

EPO môže pomôcť ľuďom s dyslexiou zlepšením pohybových zručnosti. Avšak, mnoho štúdie boli vykonané nekvalitne alebo EPO bolo súčasťou kombinovaného lieku. Sú potrebné ďalšie vysoko kvalitné výskumy a hodnotenia EPO samostatne použitom.
C

Vysoký cholesterol

Ľudský výskum ukázal, že EPO môže znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov. Avšak existujú v tomto aj rozporuplné správy. Ďalšie štúdie budú na úžitok, aby sa dal vysloviť kvalifikovaný záver.
C

Zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)

Pupalkový olej bol študovaný u ľudí s ulceróznou kolitídou s dôkazmi o jeho prínose. Účinky EPO použitom samostane sú pomerne nejasné. Ďalší výskum je oprávnený v tejto oblasti.
C

Rakovina pečene

Klinické štúdie boli vykonané na posúdenie účinkov EPO na rakovinu pečene so zmiešanými výsledkami. Ďalšie štúdie sú potrebné, aby mohol byť vykonaný záver.
C

Ochorenie pečene

Niektoré výskumy ukázali, že pupalkový postráda výhody v symptómoch ochorenia pečene. Iné štúdie naznačujú, že EPO môže znížiť problémy u ľudí s ochorením pečene. Dodatočné, dobre navrhnuté štúdie sú nutné, pred tým ako bude vyslovený kvalifikovaný záver.
C

Roztrúsená skleróza

Vyšetrovanie a skúmanie kyseliny linolovej a gama-linolénovej kyseliny v konaní MS začala už v roku 1970. Avšak dôkazy sú obmedzené, pokiaľ ide o použitie EPO pre sklerózu multiplex. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Obezita / úbytok na váhe

Z výskumu vyplýva, že existuje nedostatok dôkazov pre účinnosť EPO v chudnutí a obezite. Sú potrebné ďalšie štúdie, aby mohol byť vyslovený záver.
C

Osteoporóza

Hoci pupalkový olej bol navrhnutý ako možná liečba úbytku kostnej hmoty a osteoporózy, existuje len nedostatok výskumu zahŕňajúci pupalkový olej samostatne. Je potrebný dobre navrhnutý výskum.
C

Postviral / chronický únavový syndróm

Štúdie s vysokými dávkami pupalkového oleja predstierajú niektoré dôkazy o úpešnej liečbe ľudí s chronickým únavovým syndrómom. Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté štúdie, než bude vyslovený konečný výsledok.
C

Preeklampsia / vysoký krvný tlak tehotenstva

Pupalkový olej môže mať vplyv na chemické látky v krvi nazývanej prostaglandíny, ktoré môžu hrať úlohu u preeklampsie. Kombinácia EPO a rybieho oleja môže byť rovnako účinná ako oxid horečnatý na preeklampsia. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Raynaudov fenomén (zlý krvný obeh)

Objavili sa správy o účinkoch EPO na zlepšení príznakov Raynaudovho fenoménu. Sú potrebné dobre navrhnuté štúdie, než bude možné vysloviť konečný záver.
C

Reumatoidná artritída

Pupalkový olej na liečbu artritídy má rozporuplné výsledky. Je potrebný ďalší výskum,.
C

Poruchy Sinusu

Bylinná zmes obsahujúca produkt pupalky bol použitý u osôb so sínusovým zápalom. Sú potrebné ďalšie vysoko kvalitné výskumy v tejto oblasti.
C

Suchá koža (ichthyosis vulgaris)

Posledný výskum s pupalkovým olejom hlási nedostatky liečebnej sily na suchú pokožku. Sú však potrebné ďalšie štúdie na potvrdenie tohto záveru.
C

Stavy kože (celulitída)

Kombinácia výrobkov obsahujúcich EPO má protichodné výsledky pri redukcii celulitídy. Sú potrebné dobre navrhnuté štúdie na EPO použité samostatne, aby sa dali vyvodiť jasné a jednoznačné závery.
D

Intoxikácia alkoholom

Štúdie popísali účinky osôb užívajúcich EPO po požití alkoholu a ľudí s alkoholizmom. Avšak dobre navrhnuté štúdie hodnotiace EPO ohlasujú nedostatočné pôsobenie. Ďalší výskum je potrebný, predtým, než môžu byť vyslovené závery.
D

Astma

Výskum preukázal nedostatok účinnosti pre pupalkový olej (EPO), u ľudí s astmou. Je potrebný ďalší výskum, aby sa tento záver potvrdil.
D

Deficit pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Niekoľko štúdií ukazuje na nedostatok účinnosti pupalkového oleja pri liečbe ADHD. Je potrebný ďalší výskum, aby sa tento záver potvrdil.
D

Hepatitída B

V ľudskom výskume, dôkaz účinnosti po EPO suplementácii chýbal u jedincov s hepatitídou B. Ďalšie štúdie sú potrebné v tejto oblasti.
D

Vývoja dieťaťa / neonatálna starostlivosť

U dojčiat, boli zaznamenané rôzne účinky hladiny mastných kyselín boli opísané s aplikáciou EPO a rybím olejom. Avšak, dobre navrhnuté výskumy hodnotenia EPO samostatne je stále opodstatnené.
D

Menopauza (návaly horúčavy / metabolizmus kostí)

Niektoré výskumy hlásia nedostatok dôkazov, že EPO je užitočné pre príznaky menopauzy, ako sú napríklad návaly horúčavy a kostnej denzity. Kombinácia EPO silice a masáži môžu znižovať krvný tlak.Ďalšie štúdie sú potrebné v tejto oblasti.
D

Predmenštruačný syndróm

EPO je široko medzinárodne užívaný ženami pre príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS) a menštruačného syndrómu (PMDD). Podľa niektorých odborníkov, EPO je považovaná za účinnú liečbu symptómov PMS. Avšak, dôkaz je v konflikte s prevedenými štúiami. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
D

Lupienka (kožné ochorenie)

Počiatočný výskum postráda úžitok pri liečbe psoriázy. Niektoré štúdie boli vykonané v kombinácii s rybím olejom, a účinky EPO samostatne sú nejasné. Je potrebné viac dobre navrhnutých štúdii, aby sa dal vysloviť kvalifikovaný a informovaný záver.
D

Schizofrénia

Výsledky z väčšine štúdií nepodporujú EPO použitie pre schizofréniu. Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté klinické štúdie.