Med

Med je viskózna sladká a lepkavá tekutina, ktorú vytvárajú niektoré druhy hmyzu (hlavne včely) zberom a zahusťovaním sladkých štiav – predovšetkým nektáru kvetov.

Med je spomínaný už 2000 r. pred Kr. v egyptských rukopisoch ako vynikajúci prostriedok na hojenie rán; s jeho používaním sa stretáme vo všetkých kultúrach a civilizáciách. Med patrí medzi tzv. superpotraviny, so všetkých prírodných produktov má najvyšší a vyvážený obsah základných cukrov a širokú škálu zložených cukrov, ktoré sú pre živý organizmus nevyhnutné a zároveň obsahuje nespočetné množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a liečivých látok, s antibakterálnym, antioxidačným, imunostimulačným a revitalizujúcim účinkom. Med je sám osebe sterilnou látkou, lebo svojim zložením znemožňuje množenie mikroorganizmov, preto je jednou z mála prirodzene trvanlivých potravín. Liečivé účinky medu do veľkej miery vychádzajú z účinkov rastliny, z ktorej včela meduje. Liečenie včelími produktami sa nazýva apiterapia.

Med, najmä na to určený medicínsky med, daný na ranu pôsobí ako peroxid vodíka a urýchľuje scelenie rany produkciou bielych krviniek, taktiež redukuje jazvy, celkovo má med schopnosť obnovovať ľudské tkanivá. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu množením populácie probiotických baktérií v črevách. Vďaka antioxidantom obsiahnutých v mede pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Pomáha pri žalúdočných vredoch, zápche, hnačke, pri chorobách pečene, žlčníka, pri dlhodobom zápale žalúdka, dvanástorníka a hrubého čreva. Pri prekyslení žalúdka znižuje kyselinu na polovicu. Vzhľadom na zloženie cukrov je možné použitie aj pri diabetes mellitus. Med podporuje krvotvorbu. Medovicové medy pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku. Med pôsobí liečivo pri angíne pectoris a ďalších srdcových ťažkostiach. Med je tradičný prostriedok proti chrípke a nachladnutiu, v spojení s citrónom jeho látky pôsobia ešte lepšie. Užívaný na večer (jedna lyžička) pomáha proti nespavosti, nepokojnému spánku, nervozite a podráždenosti. Pre deti a pre ľudí po ťažkých operáciách sú vhodné kvetové medy.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

C

Alergie (rinokonjunktivitída)

K dispozícii je dostatok dôkazov o používaní medu pri liečbe príznakov alergie očí a nosa. Výsledky sú rozporuplné, niektoré štúdie hlásia nedostatok výhod, zatiaľ čo iné naznačujú, že med môže znížiť začervenanie, opuch, a vypúšťanie hnisu. Je potrebných viac vysoko kvalitných štúdii, aby sa dal vyvodiť záver.
C

Popáleniny

Med sa používa na liečenie popálenín a zabráneniu infekcii už po tisíce rokov. Býval použitý na pokrytie rany v rôznych štúdiách na liečbu popálenín. Med sa vyskytuje v mnohých licencovaných zdravotníckych výrobkoch. Existujú dôkazy, ktoré podporujú prínos medu v liečení a sterilizácii infikovaných rán. Sľubné výsledky ukazujú, že med môže znížiť dobu hojenia rán. Avšak, mnoho štúdií bolo vykonané výskumníkmi, ktorí oproti medu volili iné druhy liečby, než liečbu medom, napr. zemiaky. Je potrebných viac dôkazov v tejto oblasti.
C

Chemoterapia - nežiaduce účinky (nízky počet bielych krviniek)

Med použitý spoločne s chemoterapiou môže byť perspektívny a lacný spôsob, ako zabrániť nízkemu počtu bielych krviniek, stav spôsobený chemoterapiou. Sú však potrebné ďalšie štúdie, než bude vykonaný záver.
C

Kašeľ

Med môže byť lacnou liečbou pri kašly u detí s infekciou horných dýchacích ciest. Aj keď med môže mať málo vedľajších účinkov, sú o tomto spôsobe liečby protichodné správy. Použitie medu môže spôsobiť zápal dutín, hyperaktivitu, problémy so spánkom, bakteriálne infekcie, alebo môže mať aj nežiadúce účinky na srdce. Je potrebný vysoko kvalitný výskum, než sa bude dať vykonať zmysluplný záver.
C

Cukrovka

Med bola navrhnutý ako potenciálna náhrada cukru. Štúdie uvádzajú, že med môže znížiť hladiny cukru v krvi, aj keď boli v tejto oblasti nájdené rozporuplné výsledky. Sú potrebné ďalšie vysoko kvalitné štúdie, než sa bude dať prijať záver.
C

Diabetické vredy

Med aplikovaný na kožu, môže byť z hľadiska nákladov účinnou liečbou vredov diabetickej nohy, aj kvôli jeho antibakteriálnym vlastnostiam a priaznivému tkanivovému hojeniu. Je však potrebný ďalší vysoko kvalitný výskum, než sa bude dať vykonať záver.
C

Výkon, cvičenie

Výskum naznačuje, že medu môže chýbať významný vplyv na športový výkon. Je potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vykonať záver.
C

Fournierrová gangréna (bakteriálna život ohrozujúca infekcia)

Med bol študovaný na liečbu Fournierovej gangrény. Avšak, bol používaný spoločne s antibiotikami, a účinky medu samotného sú teda nejasné. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti aby sa dali vyvodiť závery.
C

Gastroenteritída (žalúdočná chrípka)

Med bol skúmaný u detí so žalúdočnou chrípkou, s výsledkom obmedzeného prínosu. Evidencia je obmedzená a je potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vyvodiť nejaký záver.
C

Ochorenie ďasien

Skoršie dôkazy naznačujú, že med môže pomôcť liečiť plak a ochorenia ďasien. Je potrebných viac štúdií na podporu týchto zistení.
C

Hemoroidy

Skoršie štúdie uvádzajú, že kombinovaná terapia s obsahom medu, môže prispieť k zníženiu krvácania, bolesti a svrbeniu u ľudí s hemoroidami. Je však potrebný viac vysoko kvalitný výskum, než sa bude dať vykonať nejaký zmysluplný záver.
C

Opar

Skorší výskum zistil, že med môže byť účinný pri liečbe herpesu úst (opary a horúčkové pľuzgiere), ale nie Herpes genitálií. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti, než sa bude dať dôjsť k záveru.
C

Vysoký krvný tlak

Skoršia štúdia naznačuje, že med môžu využívať ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak. Avšak, ďalšie štúdie sú potrebné na potvrdenie týchto smelých zistení.
C

Vysoký cholesterol

Dôkazy chýbajú na podporu používania medu na vysoký cholesterol. Sú potrebné viaceré štúdií, než sa bude dať vyvodiť záver.
C

Infekcie pri použití katétru

Dôkazy o použití medu na liečbu infekcií súvisiacich s katétrom sú zmiešané. Sú potrebné viac vysoko kvalitné štúdie, než sa budú dať vykonať závery.
C

Neplodnosť

Skorší výskum ukázal sľubné výsledky s kombinovanou liečbou s obsahom medu na neplodnosť. Sú však potrebné ďalšie výskumné štúdie, než sa bude dať vykonať nejaký záver.
C

Svrbenie

Skorší výskum naznačuje, že ochranný krém z medu môže pomôcť liečiť svrbenie a zvýšiť komfort pokoja okolia rany. Sú však potrebné ďalšie štúdie, než sa bude dať vykonať záver.
C

Bercové vredy

Štúdie preukázali malý prospech medových obväzov na vredy predkolenia. Je potrebný ďalší výskum, aby sa dali určiť účinky medu na liečbu vredov.
C

Podvýživa

Skoršie dôkazy o účinkoch medu sú pozitívne, pokiaľ ide o zvýšenie hmotnosti a prechod potravy cez žalúdok. Je však potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vykonať záver.
C

Pamäť

Skorší výskum zistil, že tualangový med môže pomôcť zlepšiť niektoré aspekty pamäte u žien, ktoré podstupujú menopauzu. Je potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vykonať záver.
C

Vredy v ústach (spôsobené liečbou žiarením)

Výsledky sú sľubné pre prevenciu vredov v ústach spôsobené radiačnou liečbou u ľudí s rakovinou. Avšak, výsledky sú rozporuplné. Sú potrebné Kvalitnejšie štúdie, pred tým než sa budú dať vysloviť závery.
C

Parazitické infekcie

Skoršie štúdie preukázali nedostatok silných dôkazov na podporu využitia medu na parazitické infekcie. Je potrebný kvalitný výskumu, než sa bude dať vykonať záver.
C

Pneumónia

Skorší výskum zistil nedostatočný prospech medu na liečbu pneumónie. Sú potrebné ďalšie štúdie, než sa bude dať vykonať nejaký záver.
C

Sinus infekcie

Skorší výskum ukázal nedostatok účinku medu u osôb so sínusovými plesňovými infekciami. Sú potrebné ďalšie štúdie, než sa bude dať vykonať záver.
C

Zápal kože (lupiny)

Existujú iba obmedzené dôkazy, ktoré podporujú použitie medu pri liečbe lupín. Je potrebný ďalší výskum, než sa bude dať vysloviť záver.
C

Chirurgia

Med používaný spolu s antibiotikami a paracetamolom môže pomôcť zlepšiť hojenie po operácii. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa dali potvrdiť tieto sľubné prvé výsledky.
C

Vredy

Med bol skúmaný pre rôzne typy vredov, vrátane vredov prsníka. Med môže znížiť bolesť, zápach, a veľkosť rany. Sú však potrebné ďalšie štúdie, než sa bude dať vysloviť záver.
C

Hojenie rán

Med sa bežne používa pre správu rany a podporu hojenia. Bol tiež používaný na liečbu rezistencie voči antibiotikám. Veľa výskumných tvrdení sa zameralo na rôzne druhy medu, vrátane zdravotníckeho stupňa účinnosti medu, na rôzne typy rán. Tieto typy rán predstavujú dlhodobé vredy, rany po operácii a popáleniny. Sú potrebné viac vysoko kvalitné štúdie.