Ľanové semienko - olej

Ľanové semeno a ľanový olej, sú bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, kyseliny alfa-linolénovej (ALA). V tele sa niektoré ALA prevedie na omega-3 mastné kyseliny.

Lignany sú druh rastlinného hormónu podobné estrogénu. Lignan zložka ľanového semienka (nie ľanový olej), môže mať antioxidačné vlastnosti a môže zmeniť estrogénovú aktivitu.

Ako zdroj vlákniny, ľanové semienko (nie ľanový olej) má laxatívne vlastnosti. Vo veľkých dávkach, alebo ak sú užívané bez dostatočného množstva vody, ľanové semienko, môže spôsobiť nepriechodnosť čriev. Účinky ľanového semienka na hladinu cukru v krvi, sú nejasné. Ľanové semienko je semeno z rastliny Linumusitatissimum. Olej zo semien sa používa na výrobu liekov. Ľudia sa snažia používať ľanový olej na množstvo stavov, vrátane reumatoidnej artritídy a vysokej hladiny cholesterolu. Tiež na liečbu osteoartrózy, úzkosti, benígnu hyperpláziu prostaty, vaginálne infekcie, suché oči, kôrnatenie tepien, vysoký krvný tlak, srdcové choroby, na diabetes, a pozornostný deficit spojený s hyperaktivitou (ADHD).

Ľanový olej
Niektorí ľudia používajú ľanový olej ako preháňadlo na zápchu, na zníženie hmotnosti, a pre prevenciu rakoviny prsníka a rakoviny prostaty. Ľanový olej sa tiež aplikuje na kožu na upokojenie podráždenia alebo zmäkčenie drsnosti. V potravinách, ľanový olej sa používa na varenie, oleje a margaríny. V spracovateľskom priemysle, ľanový olej sa používa ako prísada do farieb, lakov, linolea, a na výrobu mydla. A tiež ako impregnačná látka.

Ľanový olej je zdrojom polynenasýtených mastných kyselín, ako sú kyseliny alfa-linolénová. Zdá sa, že olej znížuje zápal. To je dôvod, prečo je ľanový olej užitočný na liečbu reumatoidnej artritídy a iných zápalových ochorení (opuch).

Je dobré ak sa počas tehotenstva ľanový olej neužíva, iba ak orálne. Dávka by však nemala presiahnúť 30g/deň, vyššia dávka môže spôsobiť riedku stolicu a hnačku.

Niektoré výskumy naznačujú, že ľanový olej môže zvýšiť pravdepodobnosť predčasného pôrodu, ak sa užíva počas druhého alebo tretieho trimestra tehotenstva. Iné výskumy však naznačujú opak; že užívanie ľanového oleja môže byť bezpečné práve až od druhého alebo tretieho trimestra. Kým je toto nejasné, mali by sa tehotné ženy vyvarovať užívania ľanového oleja.

Semienko ľanu
Ľanové semienko je dobrým zdrojom vlákniny a omega-3 mastných kyselín. Vláknina je obsiahnutá hlavne v semene ľanu. Semeno užité pred jedlom, znižuje chuť k jedlu.

Vedci veria, že vláknina sa viaže s cholesterolom v čreve a bráni vstrebaniu. Ľanové semienko tiež dozerá, aby sa doštičky a krvné bunky podieľali na zrážaní krvi. Celkovo možno povedať, ľanové semienko ma vplyv na cholesterol a krvnú zrážanlivosť, môže znížiť riziko kôrnatenia tepien (ateroskleróza),

Ľanové semienko sa niekedy skúšalo a skúmalo na rakovinu, pretože je toto semeno tvorené z látok nazývaných "lignany". Lignany sú podobné ženskému hormónu estrogénu. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že lignany môžu byť schopné spomaliť priebeh niektorých karcinómov prsníka a iných typov rakoviny. Ľanové semienko je výhodou ku zlepšeniu funkcie obličiek, zriedením krvi, znížením hladiny cholesterolu a znižuje tiež opuchy.

Nedozreté ľanové semienka sa pokladajú z hľadiska ich konzumácie za nebezpečné, pretože v takomto stave sú jedovaté.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

B

Zápcha

Dobré dôkazy naznačujú, že ľanové semienko (nie ľanový olej), vytvára laxatívne účinky. Ďalší výskum je potrebný pre stanovenie účinnosti a správne dávkovanie. Ľanové semienko i olej vo veľkých dávkach pri užívaní, bez toho, aby bol dostatok vody, môže spôsobiť nepriechodnosť čriev.
C

Nepozornosť s hyperaktivitou (ADHD)

Posledné štúdie a dôkazy naznačujú, že nízka hladina alebo nerovnováha u niektorých vysoko nenasýtených mastných kyselínách môžu prispievať k ADHD. Bohatá nutričná suplementácia vo forme ľanového oleja môže zlepšiť príznaky ADHD. Je ale potrebný ďalší výskum pre potvrdenie týchto výsledkov.
C

Bipolárna porucha

Účinok ľanového oleja u detí s bipolárnou poruchou bola vedecky skúmaná. Avšak, významný účinok nebol hlásený. Je potrebný ďalší výskum.
C

Rakovina prsníka

Bolo navrhnuté, že lignan - zložka ľanového semienka môže chrániť proti rakovine prsníka. Nedávne štúdie a dôkazy naznačujú, že suplementácia semienkom ľanu, môže mať prospešnú prevenciu alebo liečiť rakovinu prsníka. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Bolesť prsníkov

Ľanové semienko (nie ľanový olej), obsahuje lignany, ktoré môžu zmeniť estrogénovú aktivitu. Hormonálne účinky ľanového semienka, môžu zlepšiť príznaky bolesti pŕs. Je však potrebný ďalší výskum, aby bolo možné vyvodiť záver.
C

Upchaté tepny

Ľanové semienko môže zlepšiť zanesené tepny alebo kardiovaskulárne výsledky, založené na antioxidantoch a hypolipidemických vlastnostiach ľanu. N-3 nenasýtené mastné kyseliny a ALA môžu preukázať prospech osobám s ochorením srdca. Strava bohatá na ALA, ako je napr. stredomorská strava, vykazujú lepšie výsledky u ľudí s prekonaným infarktom. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Cukrovka

Ľan bol skúmaný na prípadný vplyv na hladinu cukru v krvi, ale správy sú nepresvedčivé. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Syndróm suchého oka

Obmedzený výskum naznačuje, že kapsuly ľanového oleja, užívaného denne, môže byť užitočné pri liečení syndrómu suchého oka. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Zväčšená prostata

Ľanové semienko - lignan extrakt - bolo hlásené, že zlepšil symptómy chorých močových ciest u ľudí s benígnou hyperpláziou prostaty (zväčšená prostata). Sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté štúdie, pred tým než sa vyvodí záver.
C

Choroba srdca

Ľanové semienko môže zlepšiť zanesené tepny alebo kardiovaskulárne výsledky, založené na antioxidantoch a hypolipidemických vlastnostiach ľanu. Zvýšená spotreba ALA môže chrániť proti mŕtvici. Avšak, dôkazy sú zmiešané. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Vysoký krvný tlak

Nedávne štúdie a dôkazy naznačujú, že vyššie hladiny ALA v tukových tkanivách môžu byť spojené s nižším krvným tlakom. Ľanové semienko znížilo krvný tlak v štúdiách u človeka. Avšak, ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Vysoký cholesterol

Ľanove semienko a ľanový olej môžu mať hypolipidemické vlastnosti. Početné štúdie u ľudí mali zmiešané výsledky po aplikácii semienka a oleja v spojení s vysokým cholesterolom. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

HIV / AIDS (priberanie na váhe)

Limitovaný výskum naznačuje, že ľan a arginín a kvasinky RNA pomáhajú váhovému prírastku u ľudí s HIV. Je potrebný ďalší výskum, aby bolo možné vysloviť záver.
C

Dráždivé črevo

Bolo navrhnuté, že ľanové semienko (nie ľanový olej), vytvára laxatívne účinky. Riedka stolica bola pozorovaná u pacientov užívajúcich ľanové semienko. Ďalší výskum je potrebný, aby stanovil účinnosť a dávkovanie. Vo veľkých dávkach, alebo ak je prípravok užívaný bez dostatočného množstva vody, ľanové semienko, môže spôsobiť nepriechodnosť čriev.
C

Lupus nefritída

Limitovaný výskum naznačuje, že ľanové semienko môže zlepšiť funkciu obličiek u ľudí s lupus nefritídou (zápal obličiek). Je potrebný ďalší výskum, aby bolo možné vyvodiť záver.
C

Príznaky menopauzy

Nedávny výskum naznačuje, že ľanové semienko môže zlepšiť príznaky menopauzy, ako je napríklad hustota kostných minerálov a cholesterolu. Avšak účinky ľanového semienka na symptómy menopauzy sú zmiešané. Je potrebný ďalší výskum.
C

Metabolický syndróm

Ľanové semienko bolo skúmané na poruchách metabolického syndrómu (vysoký krvný tlak, cholesterol, cukrovka) so zmiešanými výsledkami. Pokusy na človeku s metabolickým syndrómom, sú tiež nepresvedčivé. Je potrebný ďalší výskum.
C

Obezita

Limitovaný výskum existuje o vplyve ľanového semienka u obéznych pacientov. Nedávnemu výskumu však chýbali dôkazy o dávkovaní pri chudnutí. Ľanové semienko spôsobilo zníženie hladu a zvýšený pocit plnosti. Je potrebný ďalší výskum.
C

Pneumónia (získaná v komunite)

Neexistujú údaje o ľanovom použití pre komunitné pneumónie. Semená z rastliny boli v minulosti použité na infekcie horných ciest dýchacích. Je potrebná ďalšia dobre kontrolovaná štúdia pre potvrdenie tohto záveru.
C

Syndróm polycystických ovárií (hormonálna porucha)

Ľanové semienko bol skúmané pre niekoľko aspektov syndrómu polycystických ovárií, vrátane inzulínovej rezistencie, obezity, a hormonálnych zmien, so zmiešanými výsledkami. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Predčasne narodené deti

Bolo navrhnuté, že ALA môže oddialiť načasovanie spontánneho pôrodu, ale dostupné dôkazy postrádajú podporu pre toto použitie. Použitie ľanových vankúšikov u predčasne narodených detí bolo skúmané tiež.
C

Tlakové vredy

Ľanové obväzy na dekubity boli tiež skúmané. Budúce dobre kontrolované štúdie sú potrebné v tejto oblasti.
C

Rakovina prostaty

Existujú konfliktné správy o pôsobení ľanu na rakovinu prostaty. Niekoľko štúdií naznačuje prínos, zatiaľ čo iné štúdie spojené s použitím ľanu hovoria o zvýšenom riziku. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Stavy kože (citlivosť)

Semená z ľanu boli v minulosti použité pri zápaloch kože. Ľanový olej sa aplikuje na kožu, ako masť, alebo sa môže využiť na bolesti v krku. Ľanové semienko orálne suplementované bolo skúmané u žien s kožnou citlivosťou. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
D

Antioxidant

Ľanový olej a jeho prvok, lignín majú antioxidačné vlastnosti. Diéty doplnené ľanovým semenom (nie ľanový olej), boli spojené so zvýšením poškodením buniek. Je potrebný ďalší výskum.
D

Vylepšenie výkonu cvičenia

Limitovaný výskum existuje na účinky ľanového semienka na zlepšenie cvičenia so záťažou. Užívanie ľanového oleja však postrádalo vplyv na silový tréning. Je potrebný ďalší výskum.
D

Osteoporóza

Fytoestrogény, ako je ľanové semienko, boli študované z hľadiska ich vplyvu na prevenciu a liečbu osteoporózy. Niekoľko štúdií postrádalo významný vplyv ľanového semienka na osteoporózu a jej riziká alebo na hustotu kostného minerálu. Ďalšie štúdie sú potrebné v tejto oblasti.