Čínska Angelika

Dong Quai je známy ako čínska Angelica (Angelica sinensis). Patrí do rovnakej rastlinej rodiny ako petržlen, celer, mrkva, a jedovatý bolehlav. Dong Quai sa používa po tisíce rokov v tradičnej čínskej rodine a liečiteľstve ale i medicíny, tiež sa používa a je oceňovaný v kórejskej alebo japonskej pospolitosti. Je to jedna z najpopulárnejších rastlín v čínskej medicíne.

Dong Quai bol označený za "ženský žen-šen", pretože sa bežne používa pre zdravotný stav žien. Býva použitý na menštruačné kŕče, anémiu spojenú s menštruáciou, tehotenstvom, predmenštruačným syndrómom, na panvové bolesti, zotavenie z pôrodu alebo zotavenie z iných ochorení, ale i na únavu a nízkoenergetické stavy. Dong Quai sa používa u mužov a žien pri srdcovej slabosti, na vysoký krvný tlak, zápaly, bolesť hlavy, infekcie a na nervové bolesti.

Niektorí odborníci si myslia, že dong quai má slabé, estrogénu podobné účinky.

Dong Quai je často používaný v kombinácii s inými bylinami na pečeňové a slezinové problémy. Predpokladá sa, že funguje najlepšie u ľudí, ktorí majú radi pokoj, vyhranený pokojný profil, a ktorí silno veria, že Dong Quai im pomôže vyživovať krv a dopomôže udržiavať energetickú rovnováhu.

Existuje len málo dôkazov u ľudí, na podporu lekárskeho použitia dong quai. Dong Quai bol skúmaný na mnoho stavov a porúch, vrátane chýbajúcej menštruácie, artritídy, krvného obehu, ochorenia mozgu, ochorenia srdca, poruchy imunitného systému a sexuálnej dysfunkcie. Je potrebný viac zameraný a kvalitný výskum, ktorý by potvrdil používanie dong quai.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

C

Menštruácia (nedostatok menštruácie)

Existujú len obmedzené dôkazy podporujúce využívanie dong Quai (činská Angelika) pre nedostatok, vynechanie menštruácie.Je potrebný ďalší výskum.
C

Artritída

Dong Quai (činská Angelika) sa tradične používa na artritídu. Avšak je iba nedostatok dôkazov na podporu jeho použitia. Je potrebný ďalší výskum.
C

Krvný obeh

Kombinácia čínskeho výrobku obsahujúci dong Quai môže znížiť opuch končatín a podporuje krvný obeh. Avšak, účinok dong Quai (činská Angelika) samotného je nejasný a je potrebný ďalší výskum.
C

Smrť a umieranie

K dispozícii je dostatok dôkazov na podporu využívania dong Quai (činská Angelika) ako liečba rhesus nezlučiteľnosti (stav, pri ktorom žena a jej nenarodené dieťa majú nekompatibilné krvné skupiny). Je však potrebný ďalší vyzkum.
C

Znížený krvné doštičky

Tu je, do istej miery, sľubný postup na podporu využívania dong Quai (činská Angelika) ako súčasť kombinovanej liečby idiopatickej trombocytopenickej purpury (krvácavá porucha, pri ktorej imunitný systém ničí krvné doštičky). Je potrebný ďalší výskum.
C

Choroba srdca

Dávnejšie štúdie naznačujú, že dong Quai (činská Angelika) v kombinácii s inými bylinami, môže mať ochranné zdravotné výhody srdca, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, a môže zlepšiť príznaky koronárneho ochorenia srdca. Avšak, je iba nedostatok ľudského výskumu možných účinkov dong Quai (činská Angelika) samotného. Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Imunitné funkcie

Dong Quai (činská Angelika) extrakt stimuluje imunitný systém u ľudí podstupujúcich chemoterapiu alebo rádioterapiu rakoviny prsníka. Avšak je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Ochorenie obličiek (glomerulonefritída)

K dispozícii je dostatok dôkazov na podporu využívania dong Quai (činská Angelika) ako je liečba glomerulonefritídy (poškodenie obličiek ovplyvňujúce filtrovanie odpadu a tekutín z krvi). Sú potrebné ďalšie štúdie.
C

Lichen planus (svrbiaca kožná vyrážka)

K dispozícii je dostatok dôkazov na podporu využívania dong Quai (činská Angelika) na liečbu lichen planus v pošve. Vysoko kvalitný výskum je potrebný v tejto oblasti naďalej.
C

Menštruačné kŕče

Nedávna štúdia zistila sľubné výsledky pri používaní dong Quai (činská Angelika) v kombinácii s inými bylinami na liečbu menštruačných kŕčov. Sú potrebné viac vysoko kvalitné dôkazy u human štúdiách.
C

Menštruačná migréna

Existujú pomerne sľubné dôkazy na podporu využívania dong Quai (činská Angelika) ako súčasť kombinovanej liečby menštruačnej migrény. Avšak, je potrebný ďalší výskum o možných výhodách dong Quai (činská Angelika) samotnej.
C

Pľúcna hypertenzia (vysoký krvný tlak v pľúcach)

Dong Quai (činská Angelika) môže zlepšiť vysoký krvný tlak v pľúcach, hustotu krvi a objemu červených krviniek. Je ale potrebný ďalší výskum.
C

Hormonálna nerovnováha

Krém s obsahom dong Quai a ďalšie byliny ukázali zlepšenie sexuálnej funkcie. Nedávne štúdie naznačujú, že dong Quai (činská Angelika) v kombinácii s inými bylinami, môže zlepšiť alebo znižiť návaly horúčavy pri menopauze, rovnako ako znížiť únavu a problémy so spánkom. Je potrebný ďalší výskum.
C

Mŕtvica

Dong Quai (činská Angelika) bola skúmaná na prietok krvi u ľudí ktorí mali cievnu mozgovú príhodu. Kombinovaný výrobok obsahujúci dong Quai bol študovaný na prevenciu krvných zrazenín v mozgu. Je ale potrebný ďalší výskum.
C

Ulcerózna kolitída (zápalové ochorenie čriev)

Dong Quai (činská Angelika) môžu využiť ľudia, ktorí majú ochorenie krvi spojené s ulceróznou kolitídou. Je potrebný ďalší výskum, aby sa dali potvrdiť tieto prvé výsledky.
D

Menopauza

Dong Quai (činská Angelika) bola použitá ako súčasť tradičného čínskeho vzorcu na liečbu príznakov menopauzy. Dong Quai (činská Angelika) môže mať estrogénu podobné účinky a bola skúmaná pre liečenie návalov horúčavy. Avšak, jediná štúdia, ktorá bola vykonaná zistila nedostatočnú účinnosť na symptómy menopauzy. Vysoko kvalitný výskum je stále potrebný v tejto oblasti.