Potrebujete vyhladat kliniku vo svojom okoli?

Acidofilus lactobacillus

Lactobacillus je druh baktérie. Existuje mnoho rôznych druhov Lactobacillus. Jedná sa o "priateľské" baktérie, ktoré bežne žijú v našom zažívacom trakte, močových cestách a pohlavných orgánoch, bez toho aby nám spôsobili ochorenie.

Lactobacillus je tiež prítomný v niektorých fermentovaných potravinách, ako je jogurt a tiež v potravinových doplnkoch. Lactobacillus sa používa na liečenie a prevenciu hnačky, vrátane infekčných typov hnačiek, ako sú Rotavírusové hnačky u detí a tzv. cestovateľskej hnačky. Lactobacillus sa tiež používa na prevenciu a liečbu hnačky spojenej s používaním antibiotík. Niektorí ľudia používajú Lactobacillus pre všeobecné zažívacie problémy; syndróm dráždivého čreva, koliky u dojčiat, na Crohnovú chorobu, na zápal hrubého čreva, a pre vážny problém, nazývaný nekrotizujúca enterokolitída u predčasne narodených detí. Lactobacillus sa tiež používa pri infekcii Helicobacter pylori, typu baktérie, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy, a tiež pre iné typy infekcií, vrátane infekcií močových ciest, i na vaginálne kvasinkové infekcie.
Lactobacillus je tiež používaný pre kožné ochorenia, ako sú horúčkové pľuzgiere, vredy, ekzémy (alergická dermatitída), a tiež na akné. Používa sa tiež pri vysokom cholesterole, na intoleranciu laktózy, pri lymskej borelióze, a tiež pri celkovom posilnení imunitného systému. Ženy niekedy používajú Lactobacillus čapíky na liečbu vaginálnej infekcie a infekcie močových ciest. Existujú obavy o kvalite niektorých Lactobacillusových produktov. Niektoré produkty môžu byť kontaminované "nepriateľskými" baktériami.

Lactobacillus acidophilus je členom rodu Lactobacillus baktérií. Tieto baktérie sa nachádzajú v dutine ústnej, črevách a rovnako v pošve. L. acidophilus predstavuje cennú myšlienku celkového zlepšenia zdravia, pretože obsahuje vitamín K a laktázu.

L. acidophilus je jedným z najčastejšie používaných probiotik, obsahujúcich mikroorganizmy, ktoré sa podieľajú na podpore zdravia.

Existujú dobré dôkazy pre použitie L. acidofilus pri liečbe vaginálnych infekcií. Avšak, neexistujú jasné dôkazy pre iné lekárske účely L. acidofilusu, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, poruchy mozgu, astma, vysoký cholesterol, netrávenie laktózy, alebo hnačka.

Objavili sa správy, že niektoré druhy Lactobacilus, ako je L. rhamnosus a L. casei, môžu byť zapojené do infekcií, ako sú abscesy, meningitída a septická artritída.

Mnoho baktérií a ďalších organizmov žijú v našom tele normálne. "Priateľské" baktérie, ako je aj Lactobacillus nám môžu pomôcť tráviť a rozobrať jedlo, vstrebávať z neho živiny, a zahnať "nepriateľské" organizmy, ktoré by mohli spôsobiť ochorenie, ako je napr. hnačka.

Kľúč k stupňom:

A
Silné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú viac ako dve veľmi dobre a presvedčivo zdokumentované štúdie.

B
Dostatočné vedecké dôkazy pre použitie. Existujú jedna či dve dobre, pomerne presvedčivo zdokumentované štúdie.

C
Nejasné vedecké dôkazy pre použitie. Existuje jedna malá štúdia bez zodpovedajúcich rozmerov, sily a štatistickej významnosti alebo inak nezodpovedajúca dizajnu objektívnych kritérií alebo obsahuje konfliktné dôkazy.

D
Nedostatok dôkazov pre tento účel. Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz, či štúdia, ktorá bola vykonaná iba na zvieratách, nie na ľuďoch alebo teória naznačuje nedostatok prínosu.

F
Takmer žiadne alebo žiadne vedecké dôkazy nie sú k dispozícii, Existuje štatisticky významný negatívny dôkaz o predmete skúmania.

Toto použitie bolo testované u ľudí a / alebo zvierat.  Bezpečnosť a účinnosť neboli vždy preukázané. Niektoré z týchto stavov a ochorení sú potenciálne závažné a prípadná liečba by mala byť zhodnotená kvalifikovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Stupeň

Stavy, vzťahujúce sa k prípravku

B

Vaginálne poruchy

V tomto prípade existuje dobrý dôvod pre užívanie L. acidofilus alebo jogurtu obohateného s L. acidofilus na liečbu vaginálnych infekcií. Je potrebných ešte viac dôkazov pre použitie L. acidofilus v liečbe vaginálnych kvasinkových infekcií, ako je napríklad kandidóza, ako aj obnovenie mikroorganizmov vo vagíne po prekonanej liečbe infekcie. Niekoľko štúdií odporúča použitie L. acidofilus v kombinácii s inými probiotikami alebo doplnkami, ako je napríklad vitamín B.
C

Alergické kožné reakcie

Užívanie Laktobacilu ústami boli účinné na liečbu šupinatej, svrbivéj vyrážky. Laktobacily môžu pomôcť liečiť tento stav. Iné štúdie však nepriniesli dobré výsledky. Niektorí zistili, že L. acidofilus suplementácia môže zvýšiť riziko citlivosti na potravinové alergény, zatiaľ čo iní naznačujú, že L. acidofilus môže v skutočnosti znížiť citlivosť. Ďalší výskum je potrebný v tejto oblasti.
C

Anémia

Obmedzený výskum ukazuje, že L. acidofilus v kombinácii so železom aminokyselinových chelátov môže zlepšiť anémiu, vrátane počtov červených krviniek a hemoglobínu. Avšak, toto môže postrádať výhody, pre ďalšie opatrenia, ako je objem buniek, buniek hemoglobínu a sérové hladiny železa. Je potrebný ďalší výskum.
C

Bechterevova choroba

Výskum naznačuje, že probiotická kombinácia obsahujúca tiež L. acidofilus môže pomôcť znížiť príznaky ankylozujúcej spondylitídy, artritídy chrbtice. Je však potrebný ďalší výskum, ktorý potvrdí a určí účinky i dávkovanie L. acidofilus.
.
C

Astma

Výskum zistil nejasné a pomerne negatívne dôkazy na podporu využívania L. acidofilus v liečbe alergickej astmy. Ďalší výskum je potrebný.
C

Zápal dutín

Obmedzený výskum ukazuje, že konzumácia probiotík zmrzliny obsahujúcej L. acidofilus môžu znižovať hladiny mikroorganizmov v slinách, ktoré môžu byť spojené s ochoreniami dutín. Je potrebný ďalší výskum.
C

Diabetes (typ 2)

výskum naznačuje, že užívanie kapsúľ obsahujúcich L. acidofilus môže znížiť citlivosť na inzulín u ľudí, ktorí majú diabetes 2. typu. Je ale potrebný ďalší výskum.
C

Prevencia hnačky

Nie je jasné, či L. acidofilus, alebo probiotiká všeobecne, môžu predchádzať hnačke. Jedna štúdia zistila, že L. acidofilus postrádal výhody v oblasti prevencie pri cestovnej hnačke, zatiaľ čo iní našli rozporuplné výsledky pri použití kombinácie probiotických kmeňov (napr Lactinex ™, v zmesy s L. acidofilus a L. bulgaricus).
C

Očné choroby

Nekvalitné štúdie zistili, že očné kvapky, ktoré obsahujú L. acidofilus môžu pomôcť znížiť príznaky ochorenia očí, nazývaného keratoconjunctivitis sicca. Je potrebný ďalší výskum, než môžu byť prijaté jednoznačné závery.
C

Chrípka

výskum naznačuje, že L. acidofilus môže znížiť horúčku a trvanie príznakov chrípky. Je však potrebný ďalší výskum..
C

Senná nádcha

výskum na zvieratách ukazuje, že L. acidofilus môže znížiť alergickú imunitnú reakciu. Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že mlieko obsahujúce L. acidofilus môže zmierniť symptómy sennej nádchy, ale ďalšie štúdie tomuto odporujú. Je potrebný ďalší výskum.
C

Infekcie Helicobacter pylori

Niektoré kmene probiotických baktérií môže blokovať rast H. pylori a liečiť alebo pôsobiť prevenčne proti infekcií H. pylori. Avšak serózne štúdie naznačujú, že L. acidofilus postráda tento účinok na H. pylori. Jogurt obsahujúci L. acidofilus a B. lactis vraj znížili H. pylori aktivitu a zlepšili antibiotickú terapiu infekcie H. pylori, ale tento účinok bol pravdepodobne kvôli prítomnosti B. lactis. Iné druhy Lactobacilov môžu byť účinnejšie, ako je napríklad L. paracasei, L. rhamnosus, L. plantarum, L. casei, L. a Johnsonii.
C

Pečeňová encefalopatia

Jedna štúdia zistila, že probiotiká obsahujúce L. acidofilus môžu znížiť toxíny v krvi, čo môže pomôcť zabrániť pečeňovej encefalopatii (zmätené myslenie v dôsledku poruchy pečene). Iné štúdie však zistili nejasné alebo negatívne dôkazy v tomto smere. Je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
C

Imunitné funkcie

Probiotiká môžu pomôcť zlepšiť imunitný systém v ranom veku a zlepšiť prevenciu alergických ochorení v neskoršom živote. Kombinované probiotiká môžu mať vplyv na imunitný systém dospelých. Skoršie štúdie zistili, že L. acidofilus suplementácia môže mať vplyv na skoré imunitné reakcie na alergény a na vakcíny. Avšak tieto dôkazy sú pomerne konfliktné. Účinky na iné poruchy imunity zostávajú doposiaľ nejasné. výskum v tomto smere prebieha.
C

Črevné poruchy

Štúdie uvádzajú, že kombinácia probiotických prípravkov obsahujúcich L. acidofilus môžu pomôcť liečiť črevné ochorenia, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS). L. acidofilus môže tiež pomôcť ako štandardná terapia pre čiastkové črevne blokády. Avšak, probiotickým prípravkom kombinovaným s L. acidofilus chýbajú výhody u kriticky chorých s poruchami čriev. K dispozícii sú nejasné a pomerne konfliktné dôkazy o tom, že L. acidofilus dokáže liečiť poruchy IBS.
C

Intolerancia laktózy

Dôkazy tvrdenia o tom, že L acidofilus dokáže liečiť mliečnu intoleranciu sú vymyslené a poškodzujúce, dá sa povedať, že sú aj nebezpečné.
C

Ochorenie pečene

výskum pomocou kombinovanej liečby ukázal, že probiotická liečba môže zmierňovať príznaky ochorenia pečene u niektorých pacientov, ale sú stále potrebné ďalšie štúdie, aby sa mohli spraviť jasné závery. Podiel L acidofilus nie je potvrdený.
C

Nekrotizujúca enterokolitída (NEC) prevencia

výskum naznačuje, že liečba novorodencov s roztokmi obsahujúcimi L. acidofilus môže pomôcť znížiť nekrotizujúcu enterokolitídu. Je potrebný ďalší výskum.
C

Pneumónia

Obmedzený výskum ukazuje, že zápal pľúc bol liečený kombináciou antibiotík a L. acidofilus. Avšak, ďalšie podrobnosti štúdie sú dosť nejasné.
C

Problémy tehotenstva

Vaginálne ochorenia spôsobené baktériami, môžu viesť k predčasnému pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti. Výsledky výskumu doposiaľ nie je jasný.
C

Sepsa

výskum ukazuje, že liečba novorodencov s roztokmi obsahujúcimi L. acidofilus môže pomôcť predísť sepse. Sú potrebné ďalšie štúdie.
D

Vysoký cholesterol

Existujú protichodné dôkazy o tom, že kombinácia probiotík obsahujúcich L. acidofilus môžu mať prospech na vysoký cholesterol. Hoci L. acidofilus spôsobil v niektorých štúdiách zníženie hladiny cholesterolu, môže byť tento účinok spôsobený v dôsledku žlčových kyselín.